| 47red a întrebat:

Buna seara! Pentru cei care aveti ochelari de departare (miopie) sau aveti cunostinte/rude, cum v-ati dat seama ca aveti nevoie de ochelari de distanta(nu vreau sa sune jignitor sau cu parere de joc)? Ma gandeam sa ii spun mamei sa facem din nou o vizita la oftalmolog (ultimul control a fost acum 3 ani cand m-am operat) pentru ca stau in a 3 a banca si dupa sa zicem a 3 a sau a 4 a ora ma "benoclez" la tabla si ma doare capul, alteori ma ustura ochii dupa ce ma uit la tabla mai accentuat nu stiu prea bine sa explic si nici nu vad prea clar cand apar episoadele astea. M-am gandit ca probabil cel mai bine ar fi sa fac asta decat sa stau asa si sa creasca dioptriile. Chiar daca nu as avea nevoie de ochelari consider ca cel mai bun e sfatul unui medic specialist happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu am inteles ce treaba au miopii aici?
Ca panala urma este vorba de mers la oftalmolog ca sa-ti prescrie tie ochelari, nu altora si pentru atat lucru nu ai nevoei de parerea noastra ca nu te ajuta pe tine cu nimic.

Mergi la OFTALMOLOG si daca ai dureri de cap, inceteaza sa mai stai cu ochii in telefon, fiindca durerile sunt in general provocate de privitul unui ecran electronic, mult prea multe ore.

suntserios
| suntserios a răspuns:

"ora ma "benoclez" la tabla si ma doare capul, "

asta e primul semn ca ai nevoie de ochelari

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa este, ai nevoie de consult și ochelari.

| dullcat a răspuns:

Buna.Si eu am inceput sa port prin clasa a V-a, mi-am dat seama ca nu mai vedeam deloc la tabla din ultima banca unde am ajuns.Dar daca porti ochelari sau ai probleme, trebuie sa mergi anual la control.Trei ani e o distanta cam mare? Spune-i mamei tale direct, ca te doare capul des si simti ca este de la vedere. Daca ai miopie iti va creste mai mult fortandu-te in timp. Sau te-ai operat de miopie?

N-am inteles bine. Eu stiam ca aceasta operatie se poate face la cativa ani dupa stabilizarea miopiei, altfel aceasta poate reveni inapoi si degeaba te operezi.

| 47red explică (pentru dullcat):

Nu a fost operație de miopie, a fost de strabism(nu a fost accentuat și nu era foarte observabil dar am preferat sa ma operez), ma refeream ca atunci am fost ultima data la control. Recunosc faptul ca probabil le-am produs o confuzie celor ce au citit întrebarea fără sa doresc asta...

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Stăteam în prima bancă și nu vedeam scrisul de pe tablă laughing. Port ochelari de la 14 ani, îmi dau seama că mi-a crescut dioptria când nu mai disting fețe pe stradă, nu mai pot citi în depărtare (de exemplu o reclamă de pe un stâlp), confund bolovani cu pisici etc.

Da, pare că ai miopie și primele ore iți forțezi ochii, dar apoi îți obosesc, e normal să te doară capul și să te usture ochii atunci.

Mergi neapărat la un control, mai ales dacă zici că în trecut ai avut operații la ochi, înseamnă că a fost ceva serios că miopia se operează doar după 20 de ani.

| DonMoldo a răspuns:

Cei ce au cu adevarat aceste probleme de sanatate merg la medic si nu-si lasa rezolvarea acestor probleme pe seama raspunsurilor primite de la gura lumii, asa pe marginea santului. Un medic bun iti poate ameliora sau chiar rezolva problemele de vedere, poti purta si lentile nu iti trebuie neaparat ochelari.

| Andreea99911818181 a răspuns:

Pai ce operatie? Te ai operat de miopie dar nu stii cum se " simte" / manifesta?
Eu pur si simplu in urma cu multi ani cand eram pustoaica aveam dureri de cap si "nisip" in ochi mereu, nu vedeam pur si simplu. Vedeam la distanta cum vezi atunci cand deschizi ochii sub apa. Din ce spui tu de dureri de cap si ca nu vezi la tabla s-ar putea sa ai probleme fie ele mici, posibil si cu -0, insa dioptriile cresc. Eu de la -0, 75 la ochiul stang am ajuns la -4 intr-un timp de 5 ani purtand ochelari zilnic insa am astigmatism iar eu la fiecare consult ma astept sa creasca din ce in ce mai mult neavand o explicatie de ce laughing La mine problemele au inceput sa apara din cauza fandoselii ce era la moda acum 6-7 ani cu lentilele de ochi colorate.

| MihaiGonci a răspuns:

Bună seara! Este foarte bine că vrei să acorzi atenție sănătății tale vizuale și că te gândești să mergi la un oftalmolog pentru un control. Este important să identifici eventualele probleme de vedere într-un stadiu incipient, pentru a putea lua măsurile corespunzătoare pentru a preveni agravarea lor.

Simptomele pe care le-ai descris, cum ar fi durerea de cap sau usturimea ochilor după ce te uiți la tablă, pot fi semne ale unei probleme de vedere și ar trebui să fie investigate de un specialist. Pentru a evalua vederea ta și a determina dacă ai nevoie de ochelari de distanță, oftalmologul poate efectua mai multe teste, cum ar fi măsurarea acuității vizuale, testarea dioptriilor sau examinarea fundului de ochi.

Este important să vizitezi un oftalmolog cel puțin o dată la doi ani, chiar și dacă nu ai probleme de vedere evidente, pentru a-ți menține sănătatea vizuală și a depista eventualele probleme în stadiu incipient. Dacă ai simptome de vedere anormale, cum ar fi cele pe care le-ai descris, este indicat să mergi la un control mai devreme.

În concluzie, este bine să faci o programare la un oftalmolog și să discuți cu el despre simptomele tale pentru a-ți putea evalua vederea și a decide dacă ai nevoie de ochelari de distanță sau de alte tratamente.

| AeliuS a răspuns:

La mine au aflat ai mei prin clasa a 4a la controalele alea pe la scoala, dar stiam si eu ca e ceva pentru ca vedeam blurat, in ceata de la distanta, s-ar putea ori ca tu doar sa ai vederea mai sensibila si doar sa iti obosesti ochii mai tare, ori sa fie un inceput dar nu cred, totusi, mergi sa verifici atata timp cat te deranjeaza fizic, sa nu stai asa