| hhhdd a întrebat:

Acum vreun an am inceput sa nu mai vad bine la distanta, adica vedeam lucrurile de la distanta incetosate, mai ales scrisul.Am fost la oftalmolog si mi-a zis ca am un inceput de miopie, dar ca inca nu am dioptriile nici de -0, 5 si ca nu am nevoie de ochelari si mi-a zis sa sa mai vin la o consultatie ca sa-mi dea ochelari cand nu o sa mai vad bine la tabla(ea a presupus ca asta se va intampla in cateva luni). Intrebarea este:a procedat corect? Nu se putea corecta miopia in acel stadiu? Adica nu a facut aproape niciun alt test, doar m-a pus sa privesc la departare si mi-a pus picaturi in ochi si s-a uitat cu aparatul acela in fundul ochiului si apoi m-a trimis acasa.Nu se mai putea corecta oare acel inceput de miopie? Acum s-a inrautatit si ma gandeam sa mai merg la o consultatie.sa merg la alt oftalmolog de data aceasta? Stiti vreun oftalmolog bun din Bucuresti?
Va multumesc mult pentru toate raspunsurile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Si eu anul trecut am fost diagnosticata cu miopia -0, 5 (chiar putin mai mica). Cu toate ca mi-am comandat imediat ochelarii, lentilele carora au si o protectie speciala pentru calculator, si i-am purtat tot timpul (doar in casa), am senzatia, ca problemele mele cu ochii s-au agravat in timp (nu mai vad in ochelari atat de bine ca la inceput, vad putin in ceata obiectele, aflate la o distanta mai mare). Urmeaza sa merg la un alt control si, probabil, sa-mi schimb ochelarii.
Eu cred, ca e asa cum a zis si @Brigaela. Adica miopia nu se poate corecta. Ea se inrautateste intotdeauna, fie ca porti, fie ca nu porti ochelari. Dar totusi oftalmologul, la care ai fost, nu-mi inspira incredere, asa ca te-as sfatui sa mergi la un alt specialist. Succes!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu se poate corecta miopia. Ea se inrautateste intotdeauna fie ca porti, fie ca nu porti ochelari. Daca intr-adevar aveai dioptrii sub 0, 5, e adevarat ca puteai astepta o vreme. Oricum, de vindecat nu ai cum sa te vindeci (decat prin operatie care se face la dioptrii mari si care de obicei rezolva doar partial problema, adica ramai cu dioptrii mici in loc sa ai dioptrii mari).
Daca simti ca nu ai incredere in acel oftalmolog, mai bine du-te la alt medic. Mie mi-a placut foarte mult (si am avut si rezultate bune) Doamna Doctor Lilia Volontir de la Policlinica Oculu (e in Floreasca).

NOname
| NOname a răspuns:

@hhhdd, ma bucur, ca ti-am fost de folos. Mersi pentru apreciere! Numai bine!

| aaaa12345 a răspuns:

Asa e la inceput dau ul exemplu verisorul meu cand era mic (3 ani) nu vedea aproape si s-a dus la oftamolog a vazut dupa o lunna daua i-a facut ochelari deoarece nu mai putea sa vada, deci da du-te daca vrei tu la altu dsau chiar la acelasi nu avea cum sa corectezi miopii decat cu ochelari. funda? succes

Pa, pa!

| JustMe_8650 a răspuns:

Buna. Cu siguranta acest doctor a procedat gresit. Bineinteles ca trebuia sa iti dea ochelari din moment ce tu nu mai vezi.
Ti-a facut testele necesare, adica in afara de ce teste ti-a facut: te-a pus sa privesti la distanta, ti-a pus atropina in ochi si s-a uitat la acest aparat. In cazul in care ti-ar fi spus sa revi in cateva zile ca sa iti dea ochelari, ti-ar mai fi masurat odata diopriile fara atropina, si ti-ar fi pus niste lentile sa vada cu care vezi mai bine.
Totusi ar fi trebuit sa iti dea ochelari, nu conta ca nu ai dioptriile de -0. 5. Eu te sfatuiesc sa mergi cat mai repede la oftalmolog, se poate ca diopriile tale sa fii crescut foarte mult.
Incearca alt oftalmolog. in Bucuresti nu cunosc niciun oftalmolog deoarece nu stau in capitala.
Multa sanatate!

| flory13 a răspuns:

Ar fi bine sa iti cauti alt oftalmolog. in bucuresti sunt atatia.
si eu consider ca nu a procedat bine, trebuia sa iti faca ochelari.
oricum e cazul sa mergi la oftalmolog cat mai repede. sa iti faca ochelari si sa ti se vindece vederea.

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Eu unul am dioptirii de -7 la ochiul stang si -9 la ochiul drept si mi sa agravat in timp, deci fie ca porti ochelarii fie ca nu vedera ta tot se detelioreaza in timp, purtand ochelarii se detelioreaza mai incet dare tot scade

| elenasmile a răspuns:

Eu am avut -0, 25 si nu mi-a dat ochelari. Cred ca a fost o greseala. Zilele astea merg din nou.Am nevoie de ochelari, nu mai vad.Trebuia sa imi dea ochelari si mie. Nu fa o greseala ca a mea.Mergi la alt oftalmolog.