| ZaKid a întrebat:

Buna seara.
Probabil ca, cativa dintre voi ati auzit de accidentul cu muncitorii de la Gara de Nord din Bucuresti, in care s-a prabusit un zid peste acestia.
Ghinionul a fost ca unul dintre acei muncitori sa fie si tatal meu.
Asta s-a intamplat mai de mult.Este in continuare la spital, dar ma nedumereste ceva, s-a operat acum 5-6 sau 7 zile nu mai stiu exact si facea febra din cand in cand.
Doctorii ziceau ca poate fi de la sonda urinara.
Astazi i-a scos sonda, dar acum cateva ore iar a facut febra ( nu are sonda).
Inca ceva, el a avut problema la picior ( i s-a rupt in 3 locuri si are tije ).
Intrebarea mea pentru voi este, de ce continua sa faca febra?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Nu am habar despre ce accident este vorba, acum vreo 6-10 zile a fost un accident pe o stradă pe lângă gara de Nord când s-a prăbușit o bucată de clădire peste 5-7 oameni, care lucrau la alt ceva în zonă.
Treaba este următoarea că după ce se face mai bine, nu știu dacă va mai putea lucra în construcții.
Că perioada de recuperare, adevărată, va fi de ani de zile, iar în timpul ăsta va trebui să fii solidar cu ai tăi.
Știu eu ce înseamnă spital, că le dai bani și tot cu fundul, se uită la pacienți.
Sfaturi medicale poate da numai un medic specializat pe problema respectivă, după ce consultă pacientul și după ce vede analizele de laborator.
Tu fiind copil ne ceri nouă sfatul, dar noi nu ne pricepem.

Medicina este cea mai grea meserie. faci facultate, faci masterat, și faci reevidențiat șamd.
Ăștia dau mereu examene cam 5-6 ani după ce termină masteratul.

Problema ta este că va trebui să renunți la orișice joacă, și să înveți bine matematică, engleză, fizică, șamd, și să înveți să lucrezi bine la calculator cu softuri gratuite și cu sisteme de operare gratuite, ( Ubuntu Linux, Kiwi Ubuntu Linux, etc), cu limbajele pentru ele: C++pentru Linux, Java, etc.și cu altele legate de astea, ca să mai poți face cât mai repede și tu rost de bani.
Adică concret la terminarea liceului, să știi cât știe, unul care termină o facultate legată de calculatoare.
Matematică și fizică poți învăța înainte că sunt lucruri logice.
Nu este imposibil, dar cu voință și perseverență se poate.
Asta nu exclude să faci sport și gimnastică, că îți trebuie pentru o dezvoltare normală, și armonioasă.
Ce să zic că într-un spital sunt tot felul de microbi și dacă a trecut pe lângă el un alt om care era bolnav, sunt microbi care se transmit și prin aer, sau dacă persoana care a umblat cu sonda era insuficient de curată pe mâini etc., se mai spălă și ele, dar nu se spală cu spirt chiar din 3 în 3 minute. ( Dacă ar face așa, ar puții a spirt de s-ar îmbăta de la miros.)

Eu am greșit că am citit cam neatent și am crezut că este vorba de un accident vechi de care eu am uitat, dar acum eu cred că este vorba de un accident similar cu cel de care știam eu, dar oricum destul de recent, sau este vorba de același accident, iar tu ai dat ca punct de reper Gara de Nord și nu este un accident vechi în incinta gării, cum am înțeles eu inițial.
Cert este că veți avea de tras, până ce se va reface tatăl tău cu totul și trebuie se demonstrezi solidaritate cu restul familiei.

S-ar putea să nu mai poată lucra în construcții și atunci va trebui să îl înveți tu pe el, pe tatăl tău, să lucreze bine la calculator, ca să poată câștiga puțin mai bine, făcând o muncă de birou. Și neajutat de tine, nu va putea singur, să învețe bine, că după 30 de ani oamenii învață mult mai greu, iar dacă este accidentul ăla foarte urât, de pe o stradă de lângă gară recuperarea va dura ani de zile.
Dacă ești din București și dacă voi dispune de timp, o să încerc să îți fac, numai dacă am timp, niște Dvd -uri cu cărți despre calculatoare, în format electronic. Nu îți promit că ți de voi face ca să nu te încurc.
Oricum spor la treabă și multă sănătate tatălui tău!

9 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Vorbește cu medicii de la spitalul respectiv!
Eu îi doresc, să se vindece cât mai repede!

| MMihai a răspuns:

Caută cel puțin acum să înveți mai bine și să generezi cât mai puține necazuri familiei tale.

| MMihai a răspuns:

Descarcă gratuit de pe net Open Office și documentația lui, ( în română și în engleză, circa 500 MB ) de pe pagini Open Office.org, cauți cu Google. Instalează softul ( circa 160 MB) și învață să lucrezi cu el. Ai nevoie și de softul Adobe Acrobat Reader sau de altul pentru citit cărți în format electronic. Și pe ăla îl iei gratuit de pe Net. Documentația softurilor din grupa Open Office, o găsești pe Internet. Open Office, este un soft similar cu Office, și poate te descurci mai bine, cu acel soft decât cu Office de la Microsoft, că ăsta are multă documentație gratuită, în română și în engleză. Oricum cu programul Writer scrii frumos la calculator.

Și mai termină cu joaca și ajută-ți familia, cât poți și tu.

Asta nu înseamnă să nu faci gimnastică și sport.

| MMihai a răspuns:

Nu am spus că ești un copil rău, să nu înțelegi asta, dar când familia trece prin momente grele trebuie să îi ajuți cât poți și tu.
La probleme medicale nu mă pricep că nu am absolvit medicina.

| eXtreme21 a răspuns:

Poate de durere!sad

| ZaKid explică:

Ma gandeam ca poate fi de la sonda, dar din moment ce i-a scos-o si tot faceam ramas nedumerit.
Eu mai stiam ca atunci cand ai un alt cor strain bagat in corp este normal sa faci febra ( cateva zile dupa operatie ) asa stiam eu...

| alexandrey a răspuns:

Asta numai doctori ar putea zice.

| silvius1734 a răspuns:

Doamne fereste sa nu aiba vreo infectie
insanatosire grabnica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiam ca parca de la infectii urinare se face febra