| alexz25 a întrebat:

mama mea a suferit un accident teribil cu masina, i s-au introdus niste tije in picior la spital si i s-a recomandat sa le scoata dupa 1 an.Au trecut 6 ani si inca nu le-a scos si nu stiu daca are de gand.Va rog spuneti-mi ce se poate intampla daca le mai pastreaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ElenaMaria1979 a răspuns:

Daca i s-a recomandat sa le scoata dupa 1 an, o parte din raspun este in intrebarea ta. Pana se implineste 1 an, trebuie sa luati legatura cu ortopedul ce i-a pus acele tije si vezi cand o programeaza pe mama ta pentru operatie.
Cu acele tije nu va ramane toata viata, au fost puse pentru a rezolva niste fracturi urate, mai mult ca sigur! happy
Cel mai bine si mai corect ar fi sa iei legatura cu medicul ce a operat-o pe mama ta si afli exact cand ii vor fi scoase tijele!
Multa sanatate si recuparare fara probleme mamei tale!

| ElenaMaria1979 a răspuns (pentru ElenaMaria1979):

Multumesc pentru funda! Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce intrebi tu aici si nu te duci la medicul care a operat-o? Iti este teama de mustruluiala din partea lui? Tijele trebuiau scoase dupa 1 an. Daca materialul din care sunt confectionate sunt dintr-un material prost pot aparea infectii grave.Ireversibile.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Iti dai seama ca nimeni de aici nu iti poate spune asta, cu exceptia doctorului care cunoaste istoricul medical al mamei tale si in ce conditii au fost puse acele tije.