| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara. Recent, făcând duș și epilandu-ma, am realizat ca am o bubiță (puțin umflata, dar nedureroasă) în zona genitală (cam pe labiile mari). Cam care ar fi cauza? Nu am mai avut contact sexual de 3 săptămâni (si atunci a fost protejat), dar bicul de epilat nu l-am mai schimbat de 1-2 luni. O fi asta cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Poate fi si un neg, daca forma este asemanatoare cu o conopida, bine asa se vede negul la microscop.
Exista negi simpli fara nicio problema si negi care fac parte din acea familie care duce la cancer ovarian sau la san.
Dar nu te speria tu nu sigur nu ai nimic.
Nu vreau sa sperii pe nimeni dar nu cred ca ajuta prea mult sexul protejat pentru acesti negi de care vorbeam.

ps: HPV se numeste virusul care duce la aparitia acestor negi, anumite tulpine ale acestui virus duc la boli nasoale iar alte tulpine NU, este o loterie ca mai toata viata asta.
citeste mai multe aici: https://www.sexis.ro/sanatate-sexuala/negii-genitali/
https://mereupregatit.ro/......stii-aici/

| Simpatic a răspuns:

Bicul de epilat trebuie sa fie de unica folosintawinking cad despre celelalte probleme incearca sa numai fii nimfomana altfel va costa intr-un final, mai ales daca schimbi partenerii/!

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la un cabinet gineoclogic, pentru investigatii, pentru ca bolile cu transmitere sexuala isi fac aparitia in timpi diversi, unele imediat, in 2-3 zile, altele la cateva saptamani, iar SIDA (HIV), chiar dupa 6 luni.

| Simpatic a răspuns (pentru Violleta2022):

Tanti stai putin dar nici hiv si nici hepatitele virale nu dau negi sau chestii asemanatoare. fata a zis ca a facut protejat.
Eu suspectez HPV caci acesta il poate avea oricine, din pacate anumite tulpine ale lui duc la cancer dar unele cum ziceam.
De aceea am facut referire la noroc.
Sa nu facem din tantar armasar.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Simpatic):

Eu am vorbit la modul general de boli cu transmitere sexuala, care au timp de aparitie diferite samd. Nu am mentionat nicaieri de negi genitali.
Daca citesti bine intrebarile ei precedente, vezi clar ca au avut si sex fara protectie, de aceea am safatuit-o sa mearag la investigatii de boli cu transmitere sexuala. Uite aici intrebarile ei, unde mentioneaza joaca fara prezervativ:
https://www.tpu.ro/utilizator/abarhx/intrebari/
Asadar stiu ce am raspuns, de aceea te rog sa te ambtii de la comentarii.