| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara! Sâmbătă am fost la înot și mi-a intrat apă în urechi. Astăzi, (luni, 11/07/2016) am fost la un specialist ORL și mi-a spus că am otită (nu mai știu de care, n-am înțeles). Mi-a dat un medicament, spray, picături... întrebarea mea este: pot scoate vata din urechi noaptea? Mama spune că așa a spuns medicul ORL, să las urechea să respire, dar eu nu țin minte să fi zis așa ceva. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

Vata e sa mențină căldură optima urechii interne, daca e rece (in alte cuvinte "se aeriseste") nu se vindeca, deci da, dormi cu ea in urechi si daca reziști pune-ti si o căciulă in cap. Ajuta, adică eu așa fac si îmi trece in 4 zile, daca nu mai puțin.

| Assassina a răspuns:

.Dar are vreun rol vata aia? (in afara de faptul ca urechea este sensibila si te doare si vata ajuta)

| Alex007007 a răspuns (pentru Assassina):

Habar nu am, mi-a spus să pun vată, pentru că după ce pun picături să nu se scurgă.

| Assassina a răspuns (pentru Alex007007):

Si simti ud dupa vata, in interior?

| Alex007007 a răspuns (pentru Assassina):

15-20 de minute maxim, după se usucă.

| Assassina a răspuns (pentru Alex007007):

Ai putea sa incerci sa ti le dai jos daca esti sigur ca mama ta a auzit bine(adica sa nu spuna ca PARCA isi aducea aminte).Dar nu iti poti suna doctorul?