| silvya0534 a întrebat:

Buna seara! scuze cu intrebarea la aceasta ora dar este prea "ciudat" sa spun asa ce se întâmplă.
M am dus la farmacie aceste zile si am cerut de la doamna farmacista niste pliculete tantum rosa pentru tratarea de candida, am întrebat o cate pliculețe imi recomanda pentru vârsta mea si mi-a recomandat 5, am folosit cate un plic pe zi si după ce am terminat pliculețele,problema intr-un fel s-a agravat, am mult mai multe mancarimi, câteodată sunt destul de dureroase intr-un fel, ce a-și mai putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai fost consultata de ginecolog? Sau cine ti a recomandat tantum? Sau te tratezi tu după ureche sau după vecina care asa s-a vindecat? Trebuie sa te consulte medicul ginecolog si sa iti dea antibiotic altfel nu i ti va trece si pe timpul tratamentului abtine te de la sex si tu si prietenul sau sotul tau, si trebuie amindoi sa face ti tratament ca altfel iar te reinfectezi daca are si el.

| mihai69 a răspuns:

Să mergi la medic.

| relian a răspuns:

Ai candida unde anume? Candida nu se trateaza cu plicule de ce spui tu, sunt ceva medicamente care se dau, cel putin vreo 7 zile, iar daca nu trece mai bagi inca pe atit.
Pliculetele tale sunt ceva genul pistol cu apa pentru aceste ciuperci.

Asa ca mergi la doctor sa iti dea medicamente, de regula mai toti doctorii recomanda Fluconazole, cum am spus 10 sau 20 de zile, cate 1 pe zi.
Dupa ce le termini, daca nu trece, schimbi medicamentul iei alte medicamente care se numesc Clotrimazole, astea se iau cate 5 pe zi, se dizolva in gura, nu le inghiti, au un gust bun.

Cam asta trebuie sa faci daca ai candida, altfel nu ai sanse sa treaca mai repede.
De ce ai facut candida asta, ai luat ceva antobitoce sau ce anume s-a intamplat?

Ce mai poti face, daca ai ciuperca asta in gura, sau git, sa te clatesti odata pe zi cu apa cald, un pahar de apa calda in care pui o lingurita de otet, clatesti bine gura, tii acolo putin, dai afara, faci si gargara daca poti, clatesti, dupa nu bei, nu maninci nimic, aproximativ 30 de minute.
Faci asta zi de zi pana cand iti trece. Daca nu te deranjeaza, poti sa te clatesti de 2 ori, desi se recomanda doar o data, pentru ca apa cu otet, poate pune pe dinti calcar sau, nu stiu exact ce, dar te poti clati dimineata si seara cum am spus.

Mai poti sa faci si apa calduta cu bicarbonat de sodiu la fel clatesti, dar cu otet, zic eu e mai bine, l e apa aia calduta acida, care omoara din ciupercile astea.

Daca ai candida in alta parte, atunci folosesti doara medicamente.

| mariamarin2006 a răspuns:

Aș spune să mergi la doctor, deoarece nu sunt expertă... E mai bine când faci asta, deoarece e mai sigur.
Multă sănătate și CRĂCIUN FERICIT!

| Octavian07 a răspuns:

Pai ala e delirant...