| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara,

Subiect: Cardiologie

Sunt un tanar in varsta de 21 de ani, iar de un timp incoace, ma confrunt cu niste simptome alarmante, acestea fiind: presiune constanta in piept, tensiune mare, fierbinteala la ceafa, in piept si in tot corpul uneori; stari de greata, diaree, maini si picioare reci, maini umflate, amorteli, ameteli.

Am ajuns de cateva ori la urgente din cauza faptului ca faceam atacuri de panica datorita acestor simptome, care cateodata sa manifesta mai soft, iar cateodata foarte tare.

O singura data nu a fost vorba de un atac de panica, atunci cand am avut tensiunea undeva la 15 cu 9, cred, si am simtit o fierbinteala puternica la ceafa, urmata de un "trasnet" la nivelul capului.

Dupa acel episod am ajuns la neurologie si psihiatrie, acolo unde am fost "tratat" foarte superficial, doctorii spunandu-mi ca nu am nimic, sunt prea tanar ca sa am ceva si tot felul de baliverne.

De acolo am primit niste pastile, ceva cu vitamina B2 si ceva anti anxietate care ar fi trebuit sa ma ajute, insa nu simt nici o imbunatatire.

Spuneti-mi, va rog, ar trebui sa ma ingrijorez? Sunt deja vreo 2 luni de cand mi se intampla asta, aproape zilnic.
Mentionez ca am programare la cardiologie, insa numai peste o luna, ca asa este in Romania.

Cum stiu ca urmeaza sa fac un atac de cord? Care sunt simptomele? Ce sa fac? De cele mai multe ori sunt singur noaptea, atunci cand se intampla, si trebuie sa stiu cand este nevoie sa pun mana pe telefon si sa sun la 112.

Multumesc!

P.s va rog sa nu raspundeti doar pentru scor sau pentru funda, chiar am nevoie de ajutor si, pana la urma, este o viata in joc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Lostlyric a răspuns:

Redenumește-ți subiectul. Se numește: Psihologie. Caută un psihoterapeut. Fără nici o glumă. Tu nu știi ce înseamnă stări anxioase, cum se manifestă și cum le poți face față. Dacă tu ai așteptări ca acele pastile primite de la neurologie/psihiatrie să facă toată treaba pentru tine, te înșeli. Vei avea stările astea mereu, la infinit și intensificate în timp. Tratamentul medicamentos te ajută să scapi de simptome fizice foarte intense atunci când nu le poți face față și pornesc dintr-un dezechilibru neuronal. Doar ca aceea e startul luptei împotriva anxietății.
Dacă cunoști puțină engleză, ia de te informează singur de problemele pe care le ai și cum poți să le faci față.
https://adaa.org/tips-manage-anxiety-and-stress#
Și nu mai chinui medicii. Ți-o spun din proprie experiență. Nu ai nimic la inimă, nu mori, nu faci atac de cord. Pornește totul de la mansardă.

| CiocanMare a răspuns (pentru Lostlyric):

Multumesc mult pentru raspuns! Apreciez!

| CiocanMare a răspuns (pentru Lostlyric):

Am revenit de la cardiolog, sufar de tahicardie sinusala, am zis doar sa va anunt, caci nu este vorba despre nimic la cap.

| Lostlyric a răspuns (pentru CiocanMare):

Cu cel mai mare respect, prietene: esti un idiot. Vrei sa-mi spui ca la varsta de 21 de ani ai acces la internet si nu poti intelege care sunt cauzele principale ale tahicardiei sinusale? Ia de te uimeste:

"In cele mai multe cazuri, tahicardia sinusala este rezultatul unor situatii fiziologice, obisnuite cum ar fi exercitiile fizice intense, stresul, frica, furia."

Revenim, problemele tale SUNT la mansarda iar tu, suferi de a-i deranja pe doctori. Dar iti vei da seama de ce faci acum, abia la 30 de ani, cand vei fi putin mai copt.
De la varsta de 9 ani am avut tahicardie, si tahicardia mea a fost un SIMPTOM decalnsat de anxietate. Care, e tot o problema la mansarda. Deci, vindeca-te la mansarda, nu incerca sa combati si sa negi. Cu cat o faci mai mult, cu atat va deveni mai greu de vindecat in timp.

| CiocanMare a răspuns (pentru Lostlyric):

Apreciez ajutorul, dar nu este nevoie sa ma insulti, nu ti-am dat reply ca sa te contrazic, ci doar ca sa iti spun ce mi s-a comunicat.

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medicul de familie sa-ti prescrie niste somnifere, ca sa poti dormii, ca din lipsa somnului, ajungi sa ti se faca rau.
Ia suplimente cu Magneziu si B6 care ajuta la calmarea nervilor si la starile de anxietate.
Cat priveste programarea la cardilogie, stai cuminte ca este foarte repede comparat cu occidentul, unde o programare la neurolog mi-a luat 6 luni, iar una la cardilog 2 luni jumate. La alti specialisti, tot intre 2 si 3 luni, iar daca crapi, ajungi in urgenta la spital, te pun pe o perfuzie de 2 lei si pai te trimit acasa, ca sa mergi la medicul de familie si la specialisti.
Deci, nu-i cazul sa te sperii din atata lucru, de cele mai multe ori, atacurile de panica iti dau aceste simptome, din cauza fricii tale.
Mergi la mediculd e afmilie si explica toate simptomele, eventual sa-ti dea teste de sange sa faci, ca sa vada care-i starea ta!

| CiocanMare a răspuns (pentru Violleta2022):

Multumesc mult pentru raspuns!

| sierra1 a răspuns:

Dacă doctorii te-au tratat "spunandu-mi ca nu am nimic" te aștepți ca aici, să primești un diagnostic corect de la medicii de pe site?

Dacă viața ți-e în joc (așa cum afirmi) nu sta la taclale, du-te urgent la medic!

| CiocanMare a răspuns (pentru sierra1):

M-as duce urgent, dar cum am mentionat mai sus, am programare peste o luna de zile.

| CiocanMare a răspuns (pentru sierra1):

Oricum, multumesc pentru raspuns! Apreciez!

| sierra1 a răspuns (pentru CiocanMare):

Să fii sănătos!

| Freya1 a răspuns:

Atacurile de panica nu apar dupa ce ai simptomele acelea ci invers.
Da, esti prea tanar sa ai asemenea probleme mai ales daca nu te-a diacnosticat cu medic cu vreo poblema.Mai bine te-ai gandi daca ai trait ceva intamplari ce te-au traumatizat, sau daca nu cumva ai anxietate (cauta pe internet si vezi simptomele).
Prietenul meu avea aceias porblema si dupa analize si verificari amanuntite a aflat ca sufera de anxietate si atacuri de panica si s-a dus la psiholog, psihiatru.Si eu am anxietate dar rar atacuri de panica (dar le am) medici nu pot sa iti face nimic.Mergi la psiholog/psihiatru pana nu devi si ipohondru.

| Donsavas a răspuns:

Atacuri de cord au doar bătrânii cu ușurință. Tinerii au doar cand sunt in camasa de forta. Glumesc. Atacul de panica se poate preveni si pentru asta, tot la psihiatrie se apelează. Consulta un alt medic! Tensiunea este mare doar cand indica aparatul, nu cand simti tu. Ea poate fi masurata gresit si de catre tensiometre. Simptomele tale sunt de la anxietate, deficitul de serotonina, după părerea mea. Medicatia antidepresiva iti va rezolva problema.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca esti foarte panicat si iti accentuezi simptomele. Consulta medici diferiti daca esti atat de ingrijorat, dar nu te mai stresa atata. Mai repede o sa mori de stres decat de vreo boala reala.