| JockerStoica a întrebat:

Am fost la Cardiologie, Pneumologie, Alergologie, OrL, Medic de familie etc Pentru ca aveam probleme nu puteam respira, aveam palpitatii, dureri in piept şi mă speriam foarte rău.Toți medicii unde am fost mi-au zis că nu am nimic şi absolut toți mi-au spus că sunt nebun şi că am nevoie de psiholog sau sa ma internez direct la nebuni.
Am fost la psiholog şi psihiatru de unde am primit tratament o pastila de Lenuxin seara. Dar îmi este la fel de rău nu stiu ce sa zic am impresia ca am tot felul de boli diabet, Boli de inima, astm etc desi medicii mi-au confirmat că nu am nimic eu nu pot să îi cred.
Am impresia ca am o boala si mai nou ca o să fac un atac de cord din cauza atacurilor de panica şi frica excesiva pe care o am...
Am anxietate, depresie Şi atacuri de panica.
Vă rog să îmi spuneți ce să fac că nu mai suport viața lumea simptomele astea m-au distrus mă chinuie de mai bine de 8 ani şi toata lumea zice că nu am nimic.
Dacă nu voi găsi o cale să trec peste aceste simptome mă voi omorâ.
Ajutor vă implor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DedeeAndreea a răspuns:

Ok deci. Chiar simt nevoia sa te ajut. happy Eu am 16 ani si trec aproape prin aceleasi chestii. Hai sa iti spun ceva chiar daca probabil nu ma crezi: e doar in mintea ta! Da! Ti-ai format un obicei si mereu ai impresia ca esti bolnav si simti si chiar ai simptome deoarece te gandesti prea mult la asta dar de fapt esti foarte sanatos si medicii ti-au confirmat asta. Nebun? Nici vorba de asa ceva.Astea sunt niste chestii care se intampla din cauza varstei e ceva foarte normal. Nu ai nimic! Esti sanatos! Stii cum fac eu cand simt ca vine un atac de panica sau ma doare ceva? Ma gandesc " E doar in mintea mea. Nu am nimic.Nu am cum sa mor daca am avut atatea atacuri de panica si tot nu am murit pana acum." Trebuie sa stai calm. Ai impresia ca o sa patesti ceva rau. Esti convins. Dar creierul poate face atat de multe nici nu ne dam seama. Fii calm este doar in mintea ta o sa vezi ca trece totul esti foarte sanatos totul va fi bine. Te pup. Am incredere ca vei depasi aceasta perioada, stiu cat de grea este.

| JockerStoica explică (pentru DedeeAndreea):

Îți mulțumesc din suflet pentru răspuns. O să încerc să fiu calm şi să fac cum ai zis tu. Sper să trec peste.

8 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Stiu cum e, incearca sa te linistesti, sa iesi la aer, sa-ti spui ca totul va fi bine. Poti lua si un supliment cu magneziu, calciu si D3 (sau sa stai la soare, sa mananci lactate) si sa te calmezi.

| JockerStoica explică (pentru aXy99):

Salut. Am luat la calciu de creca am facut hipocalcemie

| aXy99 a răspuns (pentru JockerStoica):

Cred ca voiai sa zici hipercalcemie. Atunci asculta-mi celelalte sfaturi. Calmeaza-te, iesi la aer cand ai acele stari. Iti zic din propria experienta...

| JockerStoica explică:

Am uitat să mentionez ca am 17 ani.

| Packer1 a răspuns:

Pai, in primul rand trebuie sa te calmezi si sa iei totul cu calm si cu credinta...stiu ca e dificil, dar incearca sa te linistesti, o sa gasesti o cale de scapare, poate sa fie si de la stres, adica pe baza de stres.
Apoi iti recomand sa te duci la medicul de familie si daca e ceva sa-ti mai dea ca pastile, sa iei somnifere usoare( vorbesc serios, eu am avut probleme cu somnul cand aveam vreo 17 ani) si am luat somnifere...dar mare atentie usoare sa fie adica passi forte, raffarin din astea.
Iar mai apoi ti-as recomanda sa-ti faci un EKG la inima, niste analize de sange, ai putea sa ai poate niste mici probleme ceva si e bine sa stii daca ai vrei problema si ti-as mai recomanda sa mergi la un doctor pentru plamani si trahee + un consult la gastroenterolog ceva, zic asta pentru ca am patit si eu ceva asemanator intr-un timp si am ramas uimita ca ma cam trimis si la gastroenterolog, chinuirea asta si starile depresive iti pot afecta stomacul, de aia iti recomandam gastroenterolog.
Multa sanatate si sper sa fie totul bine
Ai incredere happy

| JockerStoica explică (pentru Packer1):

Salut. EKG mi-am făcut când am fost la cardiologie şi nu am avut nimic la fel si analizele le-am facut si la pneumologie am fost. Totul a iesit ok... Dar la gastroenterolog nu am fost. Ms de raspuns

| Packer1 a răspuns (pentru JockerStoica):

big grin