| Radandam a întrebat:

Bună seara! Sucul de rodie chiar are efecte bune pentru sănătate asa cum se spune? Sau este și exagerare ce scrie pe net? Ați băut sau beți suc de rodie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| JustDeedee a răspuns:

Orice fruct este foarte bun pentru sănătate, deși am înțeles că mai indicat este să mâncăm fructul și nu sucul.

| Andresso a răspuns:

Tot ce este natural pe Planeta asta are efecte bune pentru sanatate. Fiecare "aliment" natural are un beneficiu, unele mai multe, altele mai putine, unele un singur beneficiu.
Sucurile nu-s bune, doar daca este facut de tine, nu de la magazin.

| bookofknowledge a răspuns (pentru Andresso):

Depinde si in functie de ce sufera unii oameni, unii nu pot manca cantitati mari din urmatoarele alimente bogate in potasiu cum sunt: stafidele, rosiile, curmalele, frunzele de sfecla, etc. daca au probleme cu rinichii (K, Na, etc. pot forma saruri care se dupun sub forma de pietre la rinichi)
Diabeticii au si ei regim strict alimentar. etc.
De fapt tot ce este natural este benefic pentru un om perfect sanatos ca sa fie corect ceea ce ai scris, dar orice se poate consuma are + si -, si orice, pana si apa poate deveni otrava in exces(peste 5 6 litri va stoarce organismul de electroliti si pompele minuscule de pe celule nu vor mai functiona si celule se vor oprii din functiune(vor murii, ca sa nu intru in tot ce este complicat)

| Lauramee a răspuns:

Este bun dar mai bun este direct fructul sa-l mananci

| oana_banana a răspuns:

Hei! Sucul de rodie cu siguranta are multe beneficii pentru sanatate. Uite aici cateva https://www.csid.ro/......-12106089/ Acum nu trebuie consumat doar suc, fructul e bun si el. Trebuie o dieta echilibrata!

| merry a răspuns:

Buna!

Sucul are beneficii pentru organismul nostru, insa ca oricare alt suc acesta nu trebuie consumat in exces. Zaharurile din sucuri ajung mult mai repede in organism decat daca ai manca fructul. De aceea sucurile din fructe nu sunt indicate sa fie consumate zilnic pe perioade mari de timp.
Cat despre sucul de rodie are vitamina A, E, C are acid folic si e o sursa buna de antioxidanti. El stimuleaza imunitatea, poate ajuta la durerile de stomac, poate regla zaharul din sange. Sunt multe beneficii ale acestui fruct.