| anonim_4396 a întrebat:

Apare HIV la analize normale?

Am facut analizele normale si vreau sa stiu daca e posibil sa am HIV. Analizele au iesit foarte bine insa vreau sa stiu daca as avea HIV, la analizele normale de sange ar iesi anumite valori ce pot evidentia ca am HIV.

Va rog sa imi raspundeti la intrebare si sa nu ma trimiteti sa fac testul HIV pentru ca vreau doar sa stiu daca la analizele normale apare HIV si ce ar trebui sa verific la ele.

Mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

In analizele uzuale nu este analiza pentru determinarea anticorpilor HIV ( testul Elisa ).

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Orice analiza ti-ai fi facut, in afara de testul HIV, nu exista nici un indiciu asupra statutului de purtator sau nu al acestui virus

| mymed a răspuns:

Nu, e nevoie de analize speciale pentru diagnosticul infectiei HIV.
http://mymed.ro/analize-diagnostic-infectie-hiv.html

| intensivemania a răspuns:

Testul HIV test este un test specific, un test indirect, care nu pune in evidenta virusul imunodeficientei umane (HIV), ci anticorpii specifici anti-HIV ce apar in sange ca urmare a infectarii. Primul test care se face este testul ELISA (prescurtare a termenului Enzyme Linked Immuno-Sorbent Assay : reactie imunoenzimatica). Testul ELISA este deosebit de precis. Rezultatele lui se afla in intervalul de 99 - 99, 5 % rezultate exacte. In cazul unui rezultat pozitiv se poate cere verificarea suplimentara a testului cu o procedura specifica - testul Western-blot (sau IFA - prescurtare a termenului Immuno-Fluorescence Assay : reactie imunofluorescenta).

| MoneyMoney a răspuns:

Depinde ce intelegi prin "analize nnnnormale"!?!? Fiindca mie NORMAL mi se pare sa iti faci toate analizele odata pe an, complete!

| grgdlk a răspuns:

Nu, nu apare la analizele normale exitsa un test special pentru HIV

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Raspunsurile primite...probabil te-au "nenorocit" pe jumatate.Cu siguranta framantarile tale interioare continua...nu s-au risipit cum sperai. Du-te fa-ti analizele speciale pentru asa ceva si ai sa vezi ca n-ai absolut nimic, e doar teama care nu te lasa sa te bucuri de viata. Sa nu mai pacatuiesti baiete!