Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare legate de analizele la sange. Daca se poate, o rog din suflet pe doamna Brigaela sa-mi spuna parerea dansei, pentru ca stiu ca e specializata in domeniul medicina. Am fost si la medic aici la mine in oras dar nu m-a lamurit suta la suta. Mi-a zis doar ca e totul bine si sa nu-mi fac probleme. Dar totusi, mi-au iesit urmatoarele valori care erau incercuite si aveau sageti in sus sau in jos.
Am sa le enumar:
La -Limfocite- a iesit "48, 6%" din 25-45%, iar ele au o sageata in sus, adica arata ca sunt crescute, la -Neutrofile- a iesit o valoare de "42, 9%" din 45-75%, aici arata o sageata in jos, adica sunt scazute, la -Trombocite- a iesit valoarea de "468 x10^9/ l " din 150-400 x10^9/ l, aici arata o sageata in sus, cum ca sunt marite, la -Indice de distr. a trombocitelor, valoarea este de 11, 0% din 12-18%, aici este aratata o sageata in jos. VSH-ul a iesit 15 mm din 6-10 mm, Fibrinogenemia a iesit 473, 00 mg/dl din 180-400 mg/dl. ASLO a iesit 400, 00 U/L din (< 200 UI/ l), in dreptul acestei analize scrie " negativ", iar Proteina C reactiva a iesit 12, 00 mg/l din
0 - 6 mg/l.
In urma acestor analize, medicul mi-a spus ca nu am nici o problema grava si ca pentru rezultatele marite de la ASLO si Proteina C reactiva, trebuie sa iau Zinnat, deoarece am vreo infectie in corp( carie, viroza sau alta infectie). Din cate stiu, am doar carii, atat, iar in ultimul timp am avut si o alergie care m-a tinut o luna de zile, alergia a constat in faptul ca ma manca toata pielea foarte tare si apareau prin unele locuri bubite mici aproape invizibile. In rest, celelalte analize mi-au iesit la valori normale. Ar fi cazul sa-mi fac griji? Am vazut ca trombocitele sunt putin marite, la fel si fibrinogemia. Ce parere aveti? Va multumesc. In caz ca, conteaza varsta, am 20 de ani...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru un răspuns SIGUR din partea d-nei. dr. Brigaela, ar fi fost INDICAT să-i trimiţi un mesaj PRIVAT!

Oricum, am să-mi spun şi eu "părerea", poate te AJUTĂ cu ceva :)

1. Limfocitele : sunt foarte UŞOR crescute - cu doar 3, 6 % faţă de "normalul" laboratorului respectiv, dar SUB valoarea "maximă" admisibilă de 55 %.
Deci, NU e nici o problemă în acest caz!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.pcfarm.ro/analize_medicale/266/Numarul-de-limfocite

2. Neutrofilele : sunt foarte UŞOR scăzute - cu doar 2, 1 % faţă de "normalul" laboratorului respectiv.
Acestea pot indica o neutropenie UŞOARĂ ce poate fi generată de o "infectie in corp", aşa cum preciza şi medicul la care ai fost...

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.pcfarm.ro/analize_medicale/265/Neutrofilele-

3. Trombocitele : sunt UŞOR crescute - cu doar 68 x 10^3/μL faţă de "normalul" laboratorului respectiv, dar foarte PUŢIN peste valoarea "maximă" admisibilă de 450.
Deci, NU e nici o problemă în acest caz!
Această creştere UŞOARĂ poate fi generată de o "infectie in corp", aşa cum preciza şi medicul la care ai fost...

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.pcfarm.ro/analize_medicale/262/Numarul-de-trombocite

4. PDW = indicele de distribuţie trombocitară : este foarte UŞOR scăzut - cu doar 1 % faţă de "normalul" laboratorului respectiv, dar SUB valoarea "minimă" admisibilă de 8 %.
Deci, NU e nici o problemă în acest caz!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.synevo.ro/hemograma-cu-formula-leucocitara-cu-hb-ht-si-indici/

5. VSH = Viteza de sedimentare a hematiilor : Aici NU s-a indicat timpul de măsurare...
Bănuiesc că valoarea este dată pentru 30 minute - deci, ar fi o valoare de 30 mm/h!

VSH-ul este UŞOR crescut - cu doar 10 mm/h faţă de "normalul" laboratorului respectiv, dar foarte PUŢIN peste valoarea "maximă" admisibilă de 25.
Deci, NU e nici o problemă în acest caz!

"Cresteri anormale :
Se intalnesc in numeroase boli, de aceea o crestere a VSH nu este specifica unei boli si nu poate pune un diagnostic de boala. Cresterea VSH arata medicului ca undeva in organism exista o infectie acuta sau cronica, o boala cronica neinfectioasa sau o dereglare a functiei normale a unor organe interne ( ficat, rinichi, plamani )." - SURSA :
http://www.analimed.ro/analize-medicale/hematologie/vsh/

Vezi alte detalii la linkul anterior, precum şi la linkul :
http://www.pcfarm.ro/......hematiilor

Această creştere UŞOARĂ poate fi generată de o "infectie in corp", aşa cum preciza şi medicul la care ai fost...

6. Fibrinogenul : este UŞOR crescut - cu doar 73 mg/dl faţă de "normalul" laboratorului respectiv.
Deci, NU e nici o problemă în acest caz!
Această creştere UŞOARĂ poate fi generată de o "infectie in corp", aşa cum preciza şi medicul la care ai fost...

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.pcfarm.ro/analize_medicale/252/Fibrinogen

7. ASLO = Antistreptolizina O : este destul de mare, adică DUBLUL normalului!

Această creştere poate fi generată de o "infectie in corp" ( probabil o infecţie streptococică ), aşa cum preciza şi medicul la care ai fost...

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.pcfarm.ro/analize_medicale/150/Antistreptolizina-O

8. CRP = Proteina C reactivă : este destul de mare, adică DUBLUL normalului!

Această creştere poate fi generată de o "infectie in corp", aşa cum preciza şi medicul la care ai fost...

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.pcfarm.ro/analize_medicale/386/Proteina-C-reactiva

Per total, analizele par a fi BUNE şi nu cred că ai de ce să te îngrijorezi!

Cel mai probabil, este vorba de o infecţie/inflamaţie - aşa cum a precizat şi medicul la care ai fost cu rezultatele!

Toate cele bune.

| Andandut a răspuns (pentru bursuc001):

Multumesc mult! Am vorbit cu doamna Brigaela, i-am trimis mesaj in prvat, mi-a raspuns la toate intrebarile, m-a lamurit in totalitate, e un om extraordinar! Iti multumesc din suflet ca mi-ai raspuns si tu, ai fost foarte explicit, am inteles ca analizele mele sunt in mare parte bune. O zi frumoasa iti doresc!

| bursuc001 a răspuns (pentru Andandut):

Cu plăcere!

O zi frumoasă şi ţie.