| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara.

Sunt la capătul puterilor nu știu cât mai pot lupta.
Mi se schimba starea brusc fără nici un motiv indiferent ca, gândesc pozitiv sau negativ, când se schimba într-o stare devastatoare și cu gânduri de sinucidere când se schimba intr-o stare relativa bună, dar nu euforica.
Voi ce credeți este depresie recurenta sau tulburare bipolara?
Am de foarte mulți ani depresie și nu pot face nimic din cauza acestei boli cumplite, mereu sunt foarte trist și simt o suferință în interiorul meu de nedescris, sa nu mai zic ca uneori de abia ma pot da jos din pat, îmi ia toată energia, motivația și energia.
Am rămas fără părinți și nu mai vad nici un motiv sa lupt cu asa ceva.
Am încercat multe tratamente și degeaba, efect 0.

Știți cumva dacă în Olanda se acepta sinuciderea asistata pentru asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mopmop a răspuns:

Din punctul meu de vedere... iubirea e cel mai bun antidepresiv. Si nu fac caterinca...chiar cred asta!

26 răspunsuri:
| Invictusman a răspuns:

Cu depresie recurenta am fost diagnosticat de medicul psihiatru.

| Mopmop a răspuns:

Chiar daca s-ar accepta asta nu cred ca dispui acum de atata cash in hand.
Revenind, in cele scrise de tine se gaseste raspunsul la problema ta.
Ai incercat sa iti gasesti un SCOP?
De asta ai nevoie... nu xanax opiu maria sau mai stiu eu ce substante.

| Invictusman a răspuns (pentru Mopmop):

Nu am nici un scop.
Am încercat fotbal but failed
Karate nu pot ca am lombosciatica
Psihiatru nu pot deveni ca necesita mulți ani de făcută rezidentiat.
Deci nu am nici un scop.
Și depresia e cumplita, in momentul asta simt ca sunt paralizat, toată motivația mi-o luat-o și energia.
Se tot schimba brusc starea e tragic.
Indiferent ce fac se schimb starea brusc, e imposibil de controlat.
Am câștigat acum 8 luni 20.000 la pariuri și tot asa eram, nu am schițat nici un zâmbet, și atunci era maica-mea în viata.
Ma rupe efectiv boala

| Mopmop a răspuns (pentru Invictusman):

Incearca sa fii voluntar la un azil de batrani sau o casa de copii. Sau mergi pe o sectie de oncologie.
Acolo ai sa vezi suferinta la prima mana.

| Invictusman a răspuns (pentru Mopmop):

De câți bani am nevoie?
Pot face rost de 5000 de euro

| Invictusman a răspuns (pentru Mopmop):

Mai am și tinitus, îmi țiuie urechea de 3 ani permanent
Nu cred ca mai are rost sa trăiesc asa în condițiile astea.
Mi ar fi mai bine mort decât viu.

| Mopmop a răspuns (pentru Invictusman):

Trebuie sa faci dovada ca ai o boala incurabila. Este un proces prin care o comisie de medici certifica ca esti in faza terminala.
Nu cred ca te califici pentru asa ceva.

| Mopmop a răspuns (pentru Invictusman):

Acouphenol. Cauta sa cumperi asta poate te ajuta sa scapi de tiuit...

| Invictusman a răspuns (pentru Mopmop):

Atunci nu rămâne în următoarele săptămâni sa ma arunc de pe un bloc cu 10 etaje, nu cred ca o scap de asa ceva vreodată, și depresia mea e incurabila.
Sau o fi tulburare bipolara ca asta nu se vindeca niciodată.
Pe mine m-a diagnosticat cu depresie recurenta, dar nu cred sa fie asa grava ca simptome tipul asta de depresie sa nu mai ma pot da jos din pat.

| Invictusman a răspuns (pentru Mopmop):

Se poate elibera fără rețetă?

| Invictusman a răspuns (pentru Mopmop):

Eu am citit mii de răspunsuri și nimeni nu o scăpat de acufene nici după 15 ani, deși o încercat ogramada de tratamente și diferiți medici inclusiv neurologi.
Depresia e problema nu tinitusul care e suportabil.
Când sunt stresat atunci se aude mai tare ca intensitate.

| Mopmop a răspuns (pentru Invictusman):

Posibil da cred. Cauta pe net. Ar fi un supliment alimentar cred. Posibil sa mearga in cazul tau sau tot atat de bine nu...

| Invictusman a răspuns (pentru Mopmop):

Știți cumva dacă exista cel mai bun antidepresiv, mai bun decat cipralex?
Poate cu marijuana as putea sa trec de perioada asta.
Nici nu ma pot angaja din cauza depresiei. Se vede pe chipul meu efectiv ca sunt pe ultimul episod.

| Mopmop a răspuns (pentru Invictusman):

Belea mai estilaughing)
Ultimul episod. laughing
Bine macar ca mai ai simtul umoruluilaughing

| Mopmop a răspuns (pentru Invictusman):

Earnoiseeliminator.com. vezi ce zic astia. E o companie din Elvetia. Da si tu un mail.
Iata un SCOP.
Ca o paranteza... tinitusul asta cauzeaza depresie si anxietate...

| Invictusman a răspuns (pentru Mopmop):

Nu e de la tinitus man, de 17 ani am depresie.
Tinitus am de 3 ani.
De când o murit taică-meu chiar cu 2 ani înainte sa moara el deja și-o arătat colții, dar mereu ma întreb dacă nu cumva m-am născut cu depresie, sa fie ceva genetic, atunci se explica de ce am rezistenta la orice tratament, adică nu se vindeca sub nici o forma.
Nu știu ce boli o avut tatăl meu ca să îmi dau seama de ce sunt singurul din familie care suferă de depresie.

| Invictusman a răspuns (pentru Mopmop):

Aveți dreptate, foarte mare dreptate.

| Mopmop a răspuns (pentru Invictusman):

Daca dai drumul la apa sa curga de la robinet se amelioreaza tiuitul?

| Invictusman a răspuns (pentru Mopmop):

Da, sau când ascult tinitus sound.
Dar nu e problema tinitusul ci depresia.
Cu tinitus sunt într-o relație deschisa de 3 ani și probabil mai mult ca sigur pana închid ochii, asa mi-o spus și doctorul sa ma obișnuiesc ca nu o sa scap.
Mam obișnuit cu tinitus deja, sunt tipuri de tinitus mai grave ca al meu de la care efectiv iinebunesti la propriu.
Sau o fi din cauza ca mi s-o rupt balamaua la pat a doua oara în doua zile, și salteaua e în moarte clinica de când m-am îngrășat, asta e deja al doilea pat care se duce pe apa sâmbetei.
Am mai cumpărat acum un an o saltea cu 200 de euro și după câteva luni și aia o întrat în moarte clinica, s-o umflat într-o parte rău nu știu nu am mai dormit pe ea, atunci mi-am dat seama ca nici paturile nu ma acepta ca om și ca poate ar trebui sa dorm pe podea.
Dacă pun un cal de o tona în pat și ma pun și eu ulterior fac pariu ca tot la mine cedează patul atrag multă energie negativa nu știu, orice lucru se strica în jurul meu, cred ca sunt prea rău și de aia nu știu.

| Mopmop a răspuns (pentru Invictusman):

laughing Mare belea mai esti. Uite alt scop...ai vrea sa slabesti?

| Invictusman a răspuns (pentru Mopmop):

Da, as vrea.
Ar trebui sa va faceti psiholog, vorbesc serios.
De când mi-ați dat acest răspuns, mi-o disparut starea ca prin minune

pentru Converseboy):
Declară răspunsul câştigător
Belea mai estilaughing)
Ultimul episod. laughing
Bine macar ca mai ai simtul umorului.

Deci cred ca asta e cauza am nevoie de complimente, de validare habar nu am ce s-o petrecut, dar când mi-ați dat acel răspuns brusc mi-o dispărut starea horror, de aceea eu nu mint, chiar se schimba brusc starea în funcție de conjunctura.
Cred ca aveți și puteri paranormale nu știu.
Cu paturile vorbesc serios, am traumatizat doua paturi pana acum ireversibil, trebuie sa îmi vând un rinichi sa îmi cumpăr alt pat.

| Mopmop a răspuns (pentru Invictusman):

Multumesc de faza cu psihologulhappy
Am cochetat cu ideea insa dupa un an de facultate am renuntat...doi frati si parintii plecati in decurs de un an. In fine asta e alta poveste...dar trebuie sa mergem inainte!

| Invictusman a răspuns (pentru Mopmop):

Îmi pare sincer rău pentru pierderea suferita sad
Da, aveți ceva calități in playlist de psiholog, dar e ceva la dumneavoastră inexplicabil, transmiteți multă energie, un vibe pozitiv cred ca asta e chestia.
Cred ca aveți un dar cu care v-ați cunoscut, nu e psihologie, e ceva nu știu am un lapsus acum nu îmi vine în minte cuvântul respectiv.

Da, asa s-o lăsat și tatăl meu de fotbal din cauza familiei.
E tare nedreapta viata uneori, și am sesizat ca oamenilor buni li se întâmplă tragedii de astea e tare ciudat cum acest Dumnezeu iubitor ne ia persoanele bune și dragi de lângă noi, și aia rai nu au nici o boala, o duc bine merci.

| Mopmop a răspuns (pentru Invictusman):

Multumesc! Incerc pe cat posibil sa nu fac rau in jurul meu. Nu imi iese tot timpul insa incerchappy
Revenind la ideea de iubire...mai intai trebuie sa incerci sa te iubesti ca mai apoi sa poti oferi iubire. Aplica asta in orice aspect al vietii si cred cu tarie ca vei vedea o schimbare...

| Mopmop a răspuns (pentru Invictusman):

Din punctul meu de vedere... iubirea e cel mai bun antidepresiv. Si nu fac caterinca...chiar cred asta!

| ayran a răspuns:

Du-te la psiholog

| Ioseba a răspuns:

Sinuciderea nu este o solutie. Se poate scapa de depresie. As vrea sa te ajut. Daca vrei sa vorbim in particular scrie-mi pe adresa: sharon_miha@yahoo.com