| anonim_4396 a întrebat:

Ce condiții trebuie sa îndeplinești ca să îți accepte sinuciderea asistata?
Dacă ai depresie severa îți accepta? De exemplu în Olanda sau doar dacă ai boli terminale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns (pentru oz_1736):

6000 ca sa te sinucizi? Cam scump.

| oz_1736 a răspuns (pentru Ineys):

Sunt si variante mai ieftine, dar alea sunt romanesti. Le stie toata lumea. Eu cred ca somniferele daca nu se dadeau cu reteta de la specialist, aveam mai multi morti de,, covid". Perioada asta de cand se sta in casa a afectat foarte tare pe cei cu depresie, anxietate.

| anonim_4396 explică (pentru oz_1736):

Olanda pare se ca accepta și pentru cei cu depresie... Amazing this country laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bineînțeles că nu am scris linkin p a r c a, am scris linkin p a r k.
Scoteți corectorul ăsta odată! Devine penibil siteul ăsta.
Cine citește ar putea să creadă că am scris "parcă" și se schimbă total sensul...
straight face

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Aici cu nivelul psihitriei este rudimentar ai dreptate asa ziceam și eu

22 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

N-am auzit sa-ti fie acceptata in Romania in vreo circumstanta. Mai ales din depresie, daca ai depresie poate maxim sa-ti ofere sedinte si medicamente gratuite. Ipotetic vorbind, daca s-ar pune vorba de asa ceva in Romania cred ca ar sari biserica ortodoxa in cap aluia care vine cu propunerea.

| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Nu în România, am specificat în Olanda happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Există în anumite țări dar pentru lucruri mult mai grave, e gravă și depresia, dar este mai puțin gravă decât o problemă de sănătate debilitantă pentru toată viața.
Depresia are o cauză și este rezolvabilă, dar trebuie să înțeleagă persoana respectivă că nu o să-l ajute nimeni niciodată cu absolut nimic și că trebuie să se ajute el și că doar el cunoaște cauza stării.
E nevoie de sinceritate și, de conștientizarea faptului că, nimeni nu o să-l ajute cu nimic niciodată, nici când o să ajungă în rahat până-n gât.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asa este. Dar de la depresie sau sinucis ogramada de oameni, exista depresie psihotica cronica acele persoane suferă teribil și nimeni nu-i înțelege persoanele cu afecțiuni psihice sunt stigmatizate în tara asta plina de comuniști. Și psihologii nu ii poate ajuta pe cei ajunși în stadiu cronic nici ei nu mai pot fiindcă nu mai sunt funcționabili e deja ca un handicap eu nu am astfel de depresie dar sunt unii care au la acele persoane nu mai exista motivație și ambiție sunt aproape ca niște legume dar asa este schizofrenia sau psihoza sunt mult mai grave dar nici depresia nu e o boala oarecare sunt uneori situații când nu mai ai rezolvare la găsirea cauzelor fiindcă e bine înrădăcinata din copilărie... Sau din traume.

Nu vezi unele persoane de pe situ al asta ca se plâng de depresie de când cu virusul asta infect, imaginează-ți o depresie de 14-15 ani e ceva teribil îți spun eu de abia mai poți sa te ridici din pat și când reușești acest lucru ți se pare ceva wow am trecut prin asa ceva oricât de tare ești crede-mă ca nu reușești sa te ridici din pat nu mai ai ce cauze sa găsești
. Eu sunt unu din norocoși la mine mai e cu mai e da alții trec zilnic prin aceste chinuri nici Dumnezeu nu ii poate ajuta... Am pus întrebarea aceasta fiindcă poate o sa fiu și eu o victima poate nu acum da în viitor nu se știe depinde. Vad ca pe mine ma ajuta tratatamentul cât de cât la mine cauzele sunt complexe din copilărie +altele e complicat... Eu am pus întrebarea dacă se poate nu sa vorbim de depresie fiindcă eu am studiat psihiatria și crede-mă ca nimeni nu cunoaște mecanismele depresiei e o boala complexa nu totdeauna are legătură cu cauzele utilizatorul mosotti știe cel mai bine fiindcă el o studiat mai mult decât mine cum sta treaba cu depresia severa dar repet eu am pus întrebarea sa aflu dacă se accepta nu sa vb despre ceva ce știu și da eu îmi știu cauzele doar ca e foarte complicat nu pot vorbi cu cineva despre asa ceva.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Fi mândru de tine. Nu ascunde starea ta nimănui și, nici ție.
Traumele din copilărie se rezolvă și alea, mecanismele naturale pe care le avem pot fi doar reprimate, de anumiți părinți/persoane care te-au crescut, dar nu pot fi eliminate, odată ce știi ce nu funcționează la tine, după, o să revină la starea naturală.
*În exemplul de mai jos ar trebui să se înțeleagă că au existat și alte reprimări și alte comportamente toxice pe care copilul le-a încasat de la părinți sau de cine l-a crescut.
De exemplu unii care erau tratați de mici ca niște zdrențe când aveau o manifestare de, descărcare, cum avem toți, au reprimat acest lucru pentru că, copil fiind și, asimilând tot ca un burete, dacă tati și mami se uită urât la mine, mă fac să mă simt în vină că, îi deranjez și spun că-s rău dacă mișc o mână atunci când ceva m-a enervat, "nu-i bine", "sunt rău", "nu mă mai iubesc" și au ajuns să țină tot în ei, absolut tot, și să se simtă foarte rău din cauza asta, ajungând la vârste înaintate cu convingerea că asta este normalitatea, să nu te descarci nici fizic nici verbal cumva, mai ales că atunci când ții în tine atât de mult timp reacțiile sunt dea dreptul ridicole.
Cu siguranța am avut toți în clasă o persoana de genul, care orice i-ar fi spus cineva stătea ca o bătrânică de 85 de ani, nemișcat. Bineînțeles, urmările sunt grave.
Dacă x e sincer cu el însuși și, încearcă să înțeleagă ce are și ajunge să descopere un lucru ca ăsta, poate să își îndrepte comportamentul și f probabil și celelalte comportamente greșite care par să fie naturale.
Ce să-ți spun, eu îți repet că n-o să te ajute nici dracu și îți spun că, ar trebuie să te uiți un pic în jurul tău la oamenii pe care-i ai lângă tine și să te întrebi dacă ești mai prost decât ei.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bineînțeles că dacă ajungi sa crezi că viața înseamnă să stai cuminte mereu după, bila din tărtăcuța microcefală cum spunea Vadim happy, o să-ți spună că nu-i ok, cum o s-o facă? Dându-ți o stare nasoală, stres șamd.
Dacă nu am funcționa așa, i-am lăsa pe toți să ne f***-n c** și să ne scuipe în față, am muri de foame și nu am ajunge majoratul.
Până când temperatura lichidului de răcire nu este la gradele potrivite, martorul din bord o să continue să fie aprins.
Așa e și cu starea depresivă.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

După cum spuneam cauzele sunt foarte multe și depresia e mai mult decât niște cauze e de neînțeles la o vulnerabilitate genetica nu mai exista cauze și nici un tratament depresia mereu ca acea perioade recurente dar am observat ca gândurile o aprofundează trebuie cumva reautoeducata mintea fluxul mental nu-i deloc ușor da e bine ca am conștientizat ca gândurile îmi fac fac mult rău în schimb sunt momente când nu are legătură cu gândurile pur și simplu se schimba starea brusc asta nu mai are legătură cu cauzele ci cu totul altceva care trebuie foarte, foarte bine analizat. Pe mi e și orgoliul nu ma lasă să fiu călcat în picioare oricât de depresiv as fi deși ți am zis am avut momente când nu reușeam sa ma ridic din pat cauzele erau prea multe și unele imposibil de rezolvat e lunga povestea. Trebuie sa aflu dacă nu în spatele acestei depresii nu exista o deviere de comportament o tulburare. O voi afla cât de curând după cum am zis sunt incontrolabile aceste stări uneori depresia e mai mult decât niște cauze sunt depresii care sunt moștenite genetic acolo nu mai sunt cauze deci depresia e mult mai complexa decât se crede și se vorbește despre ea
Nu exista cauze legate de vulnerabilitate acolo sunt mai mulți factori și nu exista cauze nici la perioadele de recurenta depresia nu înseamnă doar cauze ci mult mai mult și un om care are o astfel de depresie nu orice depresie nu mai are nici un interes, nici o motivație nimic și dacă face totul forțat nu merge totul trebuie sa vina natural de la sine dar pana sa ajungi în stadiu ala e foarte greu durează uneori luni, ani depinde vad ca pe mine ma ajuta tratamentul cât de cât deci exista o mica motivație și interes de a scapa dar dacă nu îmi permiteam medicamentația și nu eram ok cât de cât financiar sunt sigur ca eram la același stadiu de a nu a avea motivația nici măcar de a ma ridica din pat.Ce pot sa zic e ca unele chestii nu le poți rezolva de ce? Fiindcă o depresie ajunsa în stadiu grav va avea și după vindecare perioade de recurente deci va reveni. Dacă tu nu te ai născut cu acea vulnerabilitate genetica ea apare pe parcursul anilor, odată apărută nu mai ai ce sa faci va trebui toată viata sa te împaci cu ideea ca vei avea o viata mereu cu suișuri și coborâșuri chiar și la un gând negativ acela te afectează toată ziua un om depresie nu e ca un om sănătos mintal sa facă fata oricărei situații el ii afectat și de cea mai mica situație stresanta, negativa etc când ai o depresie asa serioasa crede-mă ca orice te afectează și durează al dracu de mult ai o vulnerabilitate de poți trece tu peste toate cauzele nu poți trece peste vulnerabilitate și defect genetic nu ai cum și nici specialiștii nu pot. E ușor sa se de a sfaturi când cineva nu o avut asa ceva și nu știe ca depresia e foarte complexa și uneori imposibil de vindecat doar cine o avut poate ști despre ce e vorba. Crede-mă man ca 99% nu mai ai nici o motivație sa faci sa dregi când te confrunți cu o asemenea depresie și mersul devine o povara crede-mă ca e al dracu de îngreunat din fericire am trecut peste perioada aceea fiindcă am învățat eu niște tehnici care psihologii nu te învață și nici medicamentația da chiar și asa e tare complicat... Anu trecut în decembrie am scăpat complet de depresie și anxietate timp de o luna și ceva pana când sa ajung dincolo la fratemiu în loc sa am parte de o primire cum se cuvine o fost un semi coșmar. Și din nou a căzut într o depresie grava și anxietate cauza? Vulnerabilitatea acolo nu sunt cauze și nici medicamentație nu exista pentru asa ceva când pe un om care nu are depresie asa ceva nu l-ar fi afectat aproape deloc sau dacă l-ar fi afectat ar fi pentru o perioada scurta nu poți sa ii spui unui om depresiv fai aia, fai aia dacă el nu simte e imposibil e ca și cum ai încerca să accelerezi viteza da cu frână deci nu merge. Îți mulțumesc oricum de sfaturi ești un tip ce da răspunsuri surprinzător de bune. Apropos depresia nu este cauzat de psihic totdeauna ci și de unele organe de aceea exista 2 tipuri de depresie de tip psihica și organica de multe ori nu e găsită cauza și de asta nu se vindeca unii când la ceilalți cu depresie cronica după cum spuneam mai sus nu mai exista vindecare căci e ceva mult mai mult decât niște cauze

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sa ști ca nu orice trauma poate fi vindecata de ex chester fostul vocalist al trupei Linkin Park sa sinucis din cauza asta robbin William ce cauze avea ca avea de toate era un om împlinit din tpcdv și totuși sa sinucis din cauza depresiei din nou unele traume nasc sociopati și indivizi ce suferă de tulburări de personalitate multipla acolo din nou nu ai ce sa mai schimbi și nici nu sunt interesați sa schimbe ceva. Nu toate traumele au rezolvare asa cum nici toate cazurile nu aduc vindecarea unei boli

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nivelul psihiatriei de astăzi este la un nivel rudimentar.
Psihologia se mai salvează prin anumite lucruri dar și acolo în general nivelul este destul de jos, mai ales în legătură cu anumite boli care, nu prea sunt boli, având și în vedere că mintea are o limită mult mai îndepărtată de cea a corpului. Nu lua totul ca o dreptate absolută, vorbim de o știință care acum câțiva ani considera persoanele gay bolnave mintal...
Vulnerabilitatea genetică nu este un lucru care în momentul de față să aibă un fundament diferit de fundamentele unei ipoteze și diagnosticarea depresie se face de multe ori în 2 minute, cu două întrebări și imediat se dă medicamentația.
Dacă vorbim de anumite lipsuri chimice gen vitamine șamd da, cauzează anumite stări dar, se rezolvă.
Dar în ceea ce privește lipsa de suficientă serotonina în creier există vreo analiză medicală în sensul ăsta? Nu, psihologul presupune că ai așa ceva și-ți dă medicamente.

Dacă frate-tu te tratează de rahat mereu și tu mergi la el, se vede clar că nu prea ai respect de tine, este ceva ce o persoană care stă bine nu ar face-o și de aia stă și bine, că se tratează corespunzător.

În piesa numb de la linkin p a r k Chester explică exact cum a fost tratat de taică-su.
Un ignorant ar zice că Chester era foarte sensibil, nu, doar că un copil care este tratat așa ajunge să creadă că este într-un anumit fel și să aibă anumite credințe false când se face mare.
Nu-i lipsea nimic lui Robbie Williams? De unde ști tu asta?
Crezi că banii te fac inteligent, cult, simpatic, frumos sau îți măresc dimensiunea p****? Te-ar face pe tine să nu mai fii depres?
Era faimos? Cel mai mare pișat, nu aș vrea să fiu faimos niciodată, cum îți trăiești viața atunci când nu poți să ieși pe stradă pentru că din minut în minut îți cere lumea poze?
Banii sunt doar o parte din această viață, poate că 15% sau mai puțin.
Ce ai alege? Miliardar și depres, sau om de rând fără depresie? Bineînțeles că al doilea răspuns.
Eu te sfătuiesc să fii sincer cu tine însuți în privința cauzelor stării, că am înțeles că există cauze în viața ta.
Salut

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Psihologul nu da tratament, psihiatru in schimb da. Robbin sa sinucis tocmai ca avea toate astea bani faima avea totul și se simțea vinovat. Evident ca banii nu aduc fericire și nu te scapă de depresie dar nici nu cred ca ști cum e sa fi în momentul când nu mai ai capacitate de a munci și nu a mai avea bani e și mai rău când ai o depresie serioasa ți am mai zis sa te ridici din pat înseamnă o realizare nu cred ca ști cum e asta reiese din răspunsurile tale da nici nu îți doresc sa afli... Depresia nu are tot timpul legătură cu serotonina ca psihiatrii da astfel de pastile aia e altceva. Tu ști doar teorie asa cum știu sau pretind specialiștii da nu ști cum e sa ai o astfel de depresie fiindcă nu ai avut și ca să faci acele chestii sa ieși din ea trebuie sa simți sa le faci sa vina totul de la sine nu sa faci lucrurile forțate fiindcă asa nu ieși nicicum din depresie. Dupa cum am mai zis nu e vb de ipoteze când ma refer la vulnerabilitate acolo nu mai ai tratament care sa ți o rezolve și nici cauze de găsit fiindcă ea e mostenita genetic nu poți sa schimbi chestia asta e ca și cum ai vrea sa ai un picior mai mare sa iei ceva pastile deci e imposibil. Cu recaderile din nou nu ai ce cauze sa găsești asa se manifesta depresia după cum am zis aceasta boala este mult mai mult decât cauze nici psihiatrii nu o înțeleg nici unii psihologi nu degeaba sunt psihologi care se duc la alți psihologi.
Chester nu de aia sa sinucis ci din cauza ca o fost abuzat sexual asta e o trauma ce te marchează întreaga viata asa cum a fost și în cazul lui.
La fremiu nu ma așteptam să se comporte asa nu aveam nimic, a fost influențat de cineva cam îmi dau eu seama de cine nu mai contează asta. Depresia cum am scris mai sus e și de tip organica psihiatrii nu au cum sa ți o găsească fiindcă nu știu care e problema reala de aia de multe ori mulți nu se vindeca după n ani de boli psihice fiindcă tratează efectul nu cauza. Psihiatrii nu știu sa trateze cauza. Episoadele se pot repeta fără nici o cauza aparenta pur și simplu se întâmplă brusc fără nici un motiv și deprimarea este constanta nu mai ai nici un interes nici o motivație, nici o bucurie. Dacă forțezi nu faci nimic ba chiar înrăutățești totul trebuie sa vina de la sine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ba man sa ști ca banii îți măresc dimensiunea bărbăției exista o astfel de intervenție happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am fost direct cu tine pentru că am vrut să te ajut, nu am vrut doar să te încurajez sau altceva.
Eu sper să te faci bine dar, să știi că fără sacrificii în viața asta nu ajungi să-ți îndeplinești vreo dorință.
Dacă tu ești convins că depresia ta este din cauze chimice, este convingerea ta și probabil ști tu mai bine ce ai.
Să știi că am trecut și eu prin anumite perioade dificile, de aia ți-am scris atât, cunosc anumite lucruri.
Eu îți urez baftă și fă ce consideri tu că-i de făcut.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da man mulțumesc frumos pentru toate sfaturile

| Dana1999 a răspuns:

Dacă ai depresie si încerci să te sinucizi, la noi esti internat fortat. Nu stiu cum e in alte tari dar nu ai cancer sa stii ca mori in curând. Cand ai depresie, Ai impresia ca fericirea ta s-a terminat, deși e o chestiune de timp până iti vei reveni. Cu medicamente ai sanse mai mari sa te recuperezi.

| anonim_4396 explică (pentru Dana1999):

Nu vreau sa ma sinucid doar am pus întrebarea asa din curiozitate
Sunt ok.

| Sunshine123 a răspuns:

Doar boli terminale, depresia poate fi tratata dar din nefericire bolnavii in stadii terminale nu mai suporta durerea si au dreptul sa isi curme suferinta.

| anonim_4396 explică (pentru Sunshine123):

Și un depresiv ar avea... Sunt depresivi care nu mai pot funcționa normal în societate nu mai au capacitate de munca și au mereu gânduri de sinucidere nu cred ca ști cât de teribila e boala asta deși știu ca și tu ai probleme am o memorie ieșită din comun
Acum depinde de gena fiecăruia unii care au vulnerabilitate genetica e foarte greu sa scape în schimb alții pot face fata oricărei situații