| anonim_4396 a întrebat:

Iti accepta cererea pentru sinucidere cei de la sinucidere asistata medical daca suferi de depresie de 12 ani anxietate extrema, hernie de disc si anumite tulburari de personalitate? Stiu ca in Olanda merge cu chestia asta sau trebuie sa ai boli incurabile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BuLaNNNeL a răspuns:

Poti incepe cu Acatistul Sfântului Pantelimon (se zice ca este doctorul fără de arginti). Poti citi si Paraclisul Maicii Domnului (iar daca crezi, simti ca te ajuta poti lua legătura cu un preot sa te indrume) eu sunt un simplu om, nu am foarte multe informatii, doar ce culeg de pe la altii happy. Ar mai fi Sfântul Nectarie care este foarte puternic. Oricum; nu pierzi nimic (doar timp). Sau poate ca vei fi ascultat de "cineva" si atunci vei avea doar de castigat. E alegerea ta, eu nu-s vreun fanatic. Dar la mine, unde doctorii au ridicat din umeri a rezolvat soarta/karma/divinitatea (in 2008), spune-i cum vrei. Tot soarta/karma/divinitatea m-a îngropat acum din nou laughing). (2018-2019).

43 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Este pacat sa te sinucizi happy.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Si cand gandesti in propria minte e pacat sau cand vrei sa pari mai superior decat unu inferior doar sa arati cine esti tu hai sa fim sinceri ca orice facem noi e pacat nu am chef sa dau exemple sa scriu romane mai ales ca imi incep meciurile daca un sinucigas nu mai e in deolinatatea facultatilor mintale in acel moment nu mai e considerat pacat.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Un crestin nu s-ar putea sinucide happy!

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Vad ca nu ai inteles mesaju parca ma asteptam la asa ceva din partea ta. Nu are legatura crestinismul cu dezechilibru mintal, acest dezechilibru poate aparea si celui mai crestin daca o persoana are psihoza si are dezechilibru nu mai judeca si nu mai e constient de faptele sale si nici in deplinatatea facultatii asta nu mai e pacat da tu nu ai cum sa stii sau altii care se cred destepti fiindca nu aveti aceste boli si nu stiti cand va puteti pierde
Si un crestin poate avea psihoza sau depresie de 20 de ani i se poate intampla oricand o astfel de experienta. Ce o sa zici ca dumnezeu nu ingaduie aceste boli unui crestin? laughing daca o faci mai bine te abtii man ca re faci de raswinking

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu te ajuta sa treci peste. Acum depinde de actiunile fiecaruia, ca nu este totul batut in cuie happy.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Procesele chimice care au loc la nivelul creierului pot fi şi ele un factor de fond. În creier, miliarde de neuroni comunică electrochimic. La terminaţiile ramificate ale fibrelor nervoase există mici spaţii numite sinapse, prin intermediul cărora neuromediatorii transmit informaţii pe cale chimică. Un rol important în vulnerabilitatea biologică a unui individ la suicid îl poate avea nivelul unui neurotransmiţător, serotonina. În cartea Inside the Brain (În interiorul creierului) se spune: „Un nivel de serotonină scăzut... poate seca izvorul fericirii vieţii, diminuând interesul unei persoane faţă de propria existenţă şi sporind riscul apariţiei depresiei şi a comiterii suicidului"

La cei cu psihoza nici nu mai are rost sa iti aduc argumente ei pur si simplu nu sunt contienti de faptele lor ei traiesc intr-o alta lume, ei vad realitatea altfel o persoana cu psihoza nu e responsabila pentru faptele lui asa ca nu e pacat. ah da si eu nu sufar de boala asta eu daca ma sinucid intr-adevar am ales cealalta tabara a satanei eu sunt constient de faptele comise fiind de aia nici nu as avea curaj sa ma sinucid ca eu stiu ca exista dumnezeu mi s-a aratat si m-a pedepsit ori de cate ori am facut rau

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

,,nu e responsabila pentru faptele lui asa ca nu e pacat.'' -> Pacatul se aplica oricui. Notiunea de bine si de rau exista in toate fiintele vii.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Te ajuta da nu tot timpul uneori ii mai scapa si lui. cati crestini nu au fost executati sau nu au murit din cauza bolilor pe acei oameni nu se pare ca nu prea iau ajutat.repet vad ca esti greu de cap nu are treaba dumnezeu cu procesele chimice ale oamenilor nebuni, dumnezeu nu le schimba procesul sau ceva ce e genetic. dumnezeu nu poate salva o persoana ce sufera de schizofrenie catatonica acele persoane raman blocate intr-o anumita pozitie ore in sir. o persoana ce sufera de schizofrenie si nu mai e in deplinatatea facultatii nu mai poate fi trasa la raspundere fiindca ea nu mai are discernamant in momentu cand o comis o fapta grava. nu are legatura cu dumnezeu si dumnezeu nu poate vindeca o persoana ce sufera de aceasta boala nimeni nu poate nici psihiatrii aceste persoane pot deveni oricand victime sau viceversa. trebuie sa intelegi ca uneori oamenii vindeca oameni si nu dumnezeuwinking

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Tu chiar esti prost si nu iti dai seama? https://ortodoxia.me/trei-minute-in-iad-despre-pacatul-sinuciderii/
Vezi ce scrie despre cei fara deplinate mintala poate te trezesti din somn si tu anul asta

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Este complicat si nu stiu daca vei intelege vreodata. Eu tot cu ideile mele merg mai departewinking.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Numai cei care chiar au lipsa de creier ar putea fi scutiti de asa ceva, ceilalti nu. Dar pana la urma de ce jignesti, cand Iisus a spus sa ne iubim aproapele? M-ai dezamagit sad!

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Ok imi cer scuze sper sa nu paresti dumnezeului tau dar cred ca. Tu suferi de psihoza religioasa asta si daca acest dumnezeu judeca persoanele nebune e un dumnezeu razbunator asa cum se si spune
Daca biserica spune ca unu care se sinucide nu i se fac slujbe si celui care e nebun i se fac ce mai de colo pana colo eu ti am dat argumente.ba omule tie ti se pare ca um om ce sufera de schizofrenie paranoida si nu isi ia tratamentu de ani de zile are creier? poate cap are da creier nu. eu am avut in familie asa ceva si stiu despre ce vorbesc persoana se pisa si se caca pe ea si nu judececa omu ala era mai sfant ca dumnezeu tau imaginar si o murit unde o fost dumnezeu atunci? Daca crestinii tai spune ca dumnezeu nu condamna nebunii nici biserica tu vii sa imi spui ca dumnezeu ii condamna nu il face cumva un dumnezeu razbunator? Ce vina are omule ca omu acela e nebun si nu judeca? De ce nu il vindeca dumnezeu? Nu are rost sa imi mai bat capu cu tine man eu zic sa o lasam asa si ma poti scoate de la prieteni chiar ignora daca vrei
Intelege ca un handicapat nu poate fi tras la raspuns ca acel om nu judeca punct o seara faina iti doresc si te rog sa iti revii. daca acest dumnezeu e asa in realitate cum il prezinti tu inseamna ca spre binele nostru si a psihicului nostru trebuie sa ne luam adio de la el laughing) ce ai citit tu nu e un adevar absolut e ceva relatat acolo ceva masonic ca lumea sa devina atee si sa il urasca pe dumnezeu da tu nu intelegi acest lucru pentru ca daca ai intelege nu ai mai debita prostii de astea.eu unu nu ma voi lua dupa un nebun ca tine fanatic si voi crede in continuare ca acest dumnezeu e unu iubitor si unu razbunatoe asa cum se spune si ca ar fi omorat milioane de oameni.tu realizezi ca prin afirmatiile tale faci sa creada omu ca dumnezeu asta e razbunator si nu iubitor? Daca asa scrie acolo si tu il iubesti cu adevarat pe dumnezeu te rog din tot sufletu meu sa te trezesti si sa nu mai crezi toate aberatiile scrise si rescrie si tot asa au fost facute special cu un motiv sa il uram pe dumnezeu chiar nu pricepi? Dumnezeu e un om bun iubitor si nu ar judeca un handicapat ce nu judeca si si-o luat viata si daca e asa cum spui tu firar sa fie daca nu ma dezabonez de la acest dumnezeu razbunator. pace si o seara faina nu mai veni cu aberatii fara argumente plauzibile te rog eu man

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de mai multe aici, de mai multi factori, ca de exemplu de gravitatea handicapuli. Binteinteles ca Dumnezeu nu judeca persoanele care s-au nascut asa si care nu au discernamant (din motive evidente). Tu pana la urma crezi in Dumnezeu sau nu?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Vad ca nu mai jignit inapoi te am pus la incercare laughing tu intr-adevar esti un om bun da prea usor influentabil.iti recomand sa nu mai citesti si doar sa i te rogi lui dumnezeu daca il iubesti cu adevarat si sa il porti in inima da te rog nu mai citi tot ce scrie pe net sau in alte resurse si sa ne spui si noua aberatile alea. de data asta chiar imi cer scuze da trebuia sa gandesti inainte sa scrii ceva ce nu il avantajeaza pe dumnezeu tocmai tiai pus propriu parinte intr-o lumina proasta si prin afirmatiile tale eronate ne faci pe noi sa il uram pe dumnezeu.nu stiu eu cate stii tu despre religie e clar eu le sm cu psihologia da tu stii multe informatii prea multe care nu se bat cap la cap nu au logicawinking

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Na vezi ca tot la afirmatia mea ajungi te-ai trezit din hibernat greu da ai reusit. da cred in dumnezeu altfel m-as fi sinucis de foarte multi ani mi teama de el recunosc daca nu as credea in el jur ca chiar in noaptea asta m-as fi sinucis pentru ca nu as fi avut nimic de pierdut
Eu as fi curios cati oameni care spun ca cred in dumnezeu nu s-ar fi sinucis daca ar fi avut depresia mea

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Din cauza ta mi am pierdut si meciurile laughing) poate meritai un ignor cand ai zis ca dumnezeu nu ar tine cont de situatie da din semn de respect nu am facut-owinking

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Am trecut și eu prin așa ceva, a fost puternic, dar nu m-am sinucis. Vorbesc serioswinking!

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Pai daca sufereai ca mine de 12-14 ani (de cand o murit taicameu) nu stiu daca mai erai azi pe TPU.nu cumva tu te ai pocait din cauza suferintei mintale?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Eram credincios înainte de a mi se întâmpla așa ceva. Nu sunt acel caz "clasic" eu happy.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Am inteles.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok.

| Andreeush a răspuns:

Eu nu aș accepta așa ceva.

| anonim_4396 explică (pentru Andreeush):

Da ca tu esti ok, nu suferi de 12 ani de depresie si tulburare de tip schizoida si sa ramai cu traume din cauza unor tigani si mie mi-ar fi usor sa spun ca nu as face asa ceva daca nu as avea boli ce te distrug psihic din toate punctele de veder
Nu cred ca e vreunu pe TPU sa sufere de atatia ani de depresie si sa fie ok cu el insusi sau nu stiu eu o fi.ce o sa zici ca si daca le aveai nu ai fi recurs la asa ceva laughing repet o astfel de depresie te pune in genunchi oricat de tare ai fi mai ales ca psihistri sunt depasiti nu sunt in stare sa trateze o anxietate, despre psihoze nici nu mai zic

| Andreeush a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare cu părerea lui nu crezi?

| anonim_4396 explică (pentru Andreeush):

happy

| RoCkKiD a răspuns:

Doar boli incurabile.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

crying dau și eu in depresie

| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

laughing)) nu cred ca mergi la scoala si mai comunici cand vei fi izolata complet de societate poate atunci nimic nu e sigur.intreabate ce o sa te faci cand termini scoala laughing ah te vei angaja ...hmmm nici acolo daca nu socializezi nu scapi de depresie
Poate iti faci un iubit dar uneori cand esti intr-o relatie te simti mai singur decat erai si aici depinde nu generalizez totu si totu depinde de tine si de anumite conjucturi. cred ca si netu e un factor ce te duce spre pierzanie dependenta netului si chestii de genu lumea se simte mai bine pe net socializand cei cu probleme ma refer decat sa o faca in viata reala.ma intreb uneori cu ce scop masonic o fost creat facebokul si anumite lanturi de fast food ca de cand o intrat Facebook in trend parca aproape toti oamenii au devenit niste zombie mark zuckerberg sau cum mama masii lo fi chemat cred ca e o persoana oculta da nu trebuie sa dam vina pe el vina e a noastra ca nu suntem constienti ca dependenta ne duce spre boli psihice am aflat la psihiatrie ca foarte multi copii au probleme la mansarda e ca si cum acesti oameni ar dezvolta autism fara realizeze. nu stiu de situatia mea nu ma mir eu sunt schizoid era si imposibil sa nu am probleme mereu ma izolez in casa oamenii ma pkictisesc ca sa imi placa ceva trebuie sa ma autoeduc cand se comunica unde ma aflu eu nu fac parte e ca si cum as fi inexistent mereu ma retrag in singurate.dar nu sunt singuru schizoid de pe aici mai sunt cativa chiar autisti si sunt mai destepti ca mine

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru anonim_4396):

Am senzația ca dau in depresie...
Părinții mei mă stresează să devin medic, așa ca viața mea o sa fie...

| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Nu iti poate interzice ceva ce nu vrei tu daca pentru tine nu e o placere ti am zis la 18 ani ce ai de facut

| BuLaNNNeL a răspuns:

Ce mai faci? Ce-i cu intrebarea asta? În loc da te vindeci, sa revin la normal, pe viitor o familie etc tu ce întrebi aici?
Cu credința cum stai?
Ai vrea să "pierzi timpul" citind niste acatiste, paraclise alea Sfinților Părinți? happy

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Ce acatiste? Da de ce nu?
Doar intrebam nu ma gandesc sa ma sinucid acum

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Right happy

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Mersi da o sa citesc ma gandesc ca la biserica gasesc acele carti in mod sigur la biserica si nici scumpe nu cred ca sunt

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Cică ar fi vreun leu. Eu le citesc deocamdată online happy. Încă n-am "puterea/chemarea" spre biserica si decât să mă duc asa forțat, mai bine mai astept. happy Ce repede ai acceptat, se vede ca nu esti un suflet rau. Sper ca vei fi ascultat de cine trebuie si mântuit.

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Ok maine o sa le cumpar pe toate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

... sau tu. Soarta nu te ingroapa. Tu esti ala care ia decizii. Ca te apuci sa faci yoga sau citesti povesti si rugaciuni cu sfinti, nu conteaza prea mult, important e sa CREZI ca te faci bine/sa ai o atitudine pozitiva si sa si faci niste pasti in directia buna. Bine, poti sa mori si cu zimbetul pe buze, dar invers e mai greu - cu cea mai bune ingrijire medicala, daca esti cu psihicul la pamint, e foarte greu sa iti revii.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti incepe cu Acatistul Sfântului Pantelimon (se zice ca este doctorul fără de arginti). Poti citi si Paraclisul Maicii Domnului (iar daca crezi, simti ca te ajuta poti lua legătura cu un preot sa te indrume) eu sunt un simplu om, nu am foarte multe informatii, doar ce culeg de pe la altii happy. Ar mai fi Sfântul Nectarie care este foarte puternic. Oricum; nu pierzi nimic (doar timp). Sau poate ca vei fi ascultat de "cineva" si atunci vei avea doar de castigat. E alegerea ta, eu nu-s vreun fanatic. Dar la mine, unde doctorii au ridicat din umeri a rezolvat soarta/karma/divinitatea (in 2008), spune-i cum vrei. Tot soarta/karma/divinitatea m-a îngropat acum din nou laughing). (2018-2019).

| Raducons a răspuns:

Nu merge la noi asa ceva, cauta o solutie mai bine.Stiu ca moartea nu rezolva tot dar nu fi las!

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimaams a răspuns:

Nu funcționează asa, ei accepta astfel de cereri doar de la cetățenii lor.

| anonim_4396 explică (pentru Anonimaams):

Deci daca vreau sa imi pun capat din cauza unui motiv ce l-am aflat mai-nainte de la utilizatoru celcestietot trebuie sa fiu de a lor? Hmm nu-i nimic se rezolva si chestia asta!

| Zosima123 a răspuns:

Sinucidere = te-ai dus la dracu'