| Anonimul2020 a întrebat:

Buna seara TPU,acum o saptamana am suferit o entorsa, glezna era foarte umflata si l am pus in ghips, vanat nu era si am facut 7 zile injectii anticoagulante in burta. Faza e ca inca e putin umflat si acum este vanat portocaliu si in unele parti mov ceea ce m-a speriat putin deoarece joi am un eveniment la care ar trebui sa particip, am incercat sa merg dar ma doare si nu prea pot banuiesc ca e si de la amorteala.ideea e ca mi dau cu lioton si fac impachetari cu gheata alte idei de ameliorare? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Petripetri a răspuns:

Te lamuresc eu! Aia nu trece decat peste o luna nu ai ce sa i faci 1. masaj cat mai mult si evita lioton voltaren etc doar cu ulei de masline, eu am devenit alergic la antiinflamatorii fix dupa luxatie
2. miscare tip exercitii chineto ridicare pe varfuri genoflexiuni fandare usoara ( le gasesti pe Youtube) piciorul inca nu si a revenit asa ca ia l usor
3. bai cu apa sarata grunjoasa de muraturi il tii jumate de ora apa sa fie calie! Sa nu te sperii o sa mai stea ceva vreme umflat
Anticoagulantele se iau pentru a nu se coagula sangele in corp pe vase. bafta

4 răspunsuri:
| Beres_Andrei_1982 a răspuns:

Ții piciorul deasupra inimii și se duce vanataia și dacă ai ligamente rupte o sa dureze cel puțin 2 luni pana se repara cat de cat

| Anonimul2020 explică (pentru Beres_Andrei_1982):

Salut deja il tin foarte in sus, nu am nici o problema la el doar o entorsa absolut nimic rupt

| darrio2007 a răspuns (pentru Anonimul2020):

Si care e rostul injectiilor anticoagulante, ca nu inteleg?

| Petripetri a răspuns (pentru darrio2007):

Daca nu se fac injectiile anticoagulante riscam sa se faca chiaguri xe sange pe peretii vaselor de sange, iar in timp ani luni nu stiu depinde de organism sa se desprinda si sa se blocheze pe la cap inima etc ducand la diverse comotii pareze etc.