| Pandele_Cristian_1997 a întrebat:

Buna seara TPU! Am 16 ani si am hernie de disc cervicala.
Intrebarea este prin cresterea in inaltime si intinderea coloanei vertebrale, hernia de disc dispare? ( se vindeca )?

Va rog un raspuns cat mai bun si complex
o mare FUNDAAA :*!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Nu prin crestere se vindeca,ci prin anumite miscari,trebuie sa faci un anumit sport medical si nici asa nu e sigur,eu din pacate a trebuit sa ma operez,poate tu sa fi mai norocos, hernia respectiva o ai ori de la ridicat ceva greu ori de la cazaturi, lovituri ceva, e greu cu hernia, ai de dus lupte grele sa scapi de asa ceva

| Pandele_Cristian_1997 explică (pentru Felys):

Hernia de disc cervicala a mea o am pentru ca am ridicat greutati foarte mari. Am facut sala si am ridicat gantere de 25 kg deasupra capului si mi-a aparut o hernie de disc la C2 adica la a doua vertebra de la gat...

| Felys a răspuns (pentru Pandele_Cristian_1997):

In cazul acesta realizezi ca nu vei mai putea face sala in acest mod absolut nicidata,presupun ca ai patit necazul asta din cauza ca te-ai fortat de prea tanar si coloana ta nu a suportat socurile aplicate, sfatul meu e sa uiti definitiv de sala si de modul brutal cum ai facut pana acum si sa incerci acele miscari medicale supravegheata de un medic specialist pentru a repara problema serioasa pe care o ai, vezi ca operatia este foarte aiurea, timpul de refacere este foarte indelungat si nu vei mai fi ca nou nicidata, asa ca straduieste-te pe cat posibil sa o eviti si sa remediezi ceea ce e deja defect prin orice alte mijloace posibile

3 răspunsuri:
| giony54 a răspuns:

Nu se vindeca niciodata asa, ci prin tratament naturist fara risc.Recomand Triple Potency Lecitin, 3 pe zi, si poti sa comanzi aici : www.mypurnutrition.com/produse. Tratamentul este pe o cura de o luna. Daca nu faci nimic acum o sa ai surpriza sa ramai paralizat si sa trebuiasca operatie.