| Aria2014 a întrebat:

Buna seara, TPU! Am nevoie de putin ajutor: Exista depresie cauzata de dor? Nu am fost parasita, e pur si simplu dor. 2 ani am locuit cu iubitul meu, stand non-stop impreuna, iar acum el a plecat in voiaj. Nu credeam ca va fi asa, au trecut 10 zile si tot nu ma pot acomoda. Ziua sunt ok, dar noptile sunt un cosmar, adorm doar la 6 dimineata, plang, simt o durere cumplita in piept, nu am pofta de mancare, nu am chef sa ies din casa, ma simt singura, abandonata, disperata cateodata ca nu pot comunica macar cu el. Va rog, spuneti-mi, ce sa fac. Ma poate ajuta un psiholog in cazul asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca exagerezi sau au o problema majora si trebuie sa apelezi la un medic, pentru ca nu-i normal sa plangi dupa cineva, cazand in depresie doar pentru ca a plecat intr-un voiaj, daca a plecat inseamna ca a fost o decizie luata de comun acord sau luata spre binele amandorura, asa ca, nu vad motivul pentru care-l plangi de parca ar fi murit.
ia-ti uns ervici, ocupa-ti timpul, du-te la sala si epuizeaza-te, citeste, invata, fa ceva cu timpul liber si nu mai ai timp sa cazi in depresii. Cu cobii, ca omul nu a murit, doar este plecat cu munca.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stai un pic, nu am inteles bine, in fel de voiaj a plecat, de nunta sau voiaj pe lumea cealalta?
dat fiind durerea cu care il plangi ma gandesc ca a murit... dar, te rog eexplica!

| Aria2014 explică (pentru Violleta2022):

Nici nu stiu cum te poti gandi la asta. A pleca in voiaj pe mare...isi face meseria, e marinar. E prima data cand a plecat. Si nicidecum nu-l plang de mila, desi stiu ca si lui ii e greu. Ma plang pe mine. Pana sa plece nu credeam voi reactiona asa la absenta lui.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Aria2014):

Cred ca exagerezi sau au o problema majora si trebuie sa apelezi la un medic, pentru ca nu-i normal sa plangi dupa cineva, cazand in depresie doar pentru ca a plecat intr-un voiaj, daca a plecat inseamna ca a fost o decizie luata de comun acord sau luata spre binele amandorura, asa ca, nu vad motivul pentru care-l plangi de parca ar fi murit.
ia-ti uns ervici, ocupa-ti timpul, du-te la sala si epuizeaza-te, citeste, invata, fa ceva cu timpul liber si nu mai ai timp sa cazi in depresii. Cu cobii, ca omul nu a murit, doar este plecat cu munca.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Relatiile la distanta nu merg. Daca lipseste mult si des n-o sa va tina mult.

| TrăieşteClipa a răspuns:

A plecat in voiaj de nunta?

| Aria2014 explică (pentru TrăieşteClipa):

In voiaj pe mare. Suntem inca impreuna.