| anonim_4396 a întrebat:

Buna am 18 ani. Si de cateva luni nu prea inteleg ce se intampla cu mine. Dacă e un început de depresie sau sunt o persoană bipolara. Trec de la o stare la alta foarte usor, plâng aproape din orice, am intenția de a îndepărta persoanele din jurul meu, am mai multe stări proaste decât bune, ma gandesc prea mult la lucrurile rele, sunt pesimistă, adorm foarte greu noaptea pe la 2-3, ma trezesc de cateva ori pe noapte. însă am si stări bune, în care nu ma gandesc la nimic rau si traiesc momentul. Duc o luptă uneori cu ceea ce gandesc si ce simt. Însă am si stări bune. Chiar dacă nu dorm nopțile si Nu ma pot odihni Nu simt oboseala atat de mult pe cat credeam iar ziua pot zâmbi uneori, ma pot bucura de momentele frumoase. Nu inteleg de la Ce, si ce se intampla cu mine si cum pot controla asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Nevroza a răspuns:

La fel, cum zice confiturix, mai adaug ca trebuie sa dezvolti motivatia interna. Da-mi adresa ta ca sa iti trimit un PDF, mai exact o carte ce te va face sa vezi lumea altfel. La fel am patit si eu. Sa stii ca doar tu contezi cand nu ai pe nimeni, daca indepartezi.

| confiturix a răspuns:

Orice ar fi nu te compatimi singur.
Mereu cauta sa te imbunatatesti ca persoana.
HOBBY-URILE sunt rezolvarea.
Eu am luat si pastile dar nu stiu daca ele m-am ajutat.
Psihoterapia functioneaza doar daca te straduiesti sa te repari si in afara cabinetului.
Crede-ma, am avut depresie bipolara 2 fucming ani; aceleasi lucruri pateam. Cred ca mi-am provocat-o plangand excesiv si nesocializand. Eu insumi am scapat de imperfectiunea de depresie cand a avut loc in viata mea o schimbare; atunci m-am pacalit, negandindu-ma la orice a fost in trecut si chiar negand, adica nu i-am dat absolut deloc importanta. Traiam in prezent.

| UsualBoy a răspuns:

Caută-ți un iubit, începe să guști din viața de adult și o să-ți treacă! (sex, alcool, petreceri de noapte, etc)..cu măsură bineînțeles!winking

| aneemaryy a răspuns:

Iesi la o plimbare in aer liber, joaca-te, redescopera copilul din tine, asculta muzica( dar nu te inchide singura in camera in timp ce faci asta), gaseste-ti mai tot timpul o ocupatie, coloreaza, picteaza, ia-ti culori acrilice si picteaza-ti singura peretii( nu stiu de ce, dar asta m-a ajutat pe mine), redescopera-ti creativitatea, pune-ti imaginatia la contributie.
Lucrurile marunte conteaza! Spune-i mamei tale 'Multumesc!' pentru ca a ales sa te aduca pe lume, exprima-ti recunostinta fata de cei ce te-au ajutat!
Stabileste-ti obiectivele( fa-ti o lista cu lucruri importante de facut), incearca sa le duci la bun sfarsit pana la finalul zilei.
Daca mai ai bunici si daca sunt pe aproape, incearca sa vorbesti cu ei si cere-le o parerea, un sfat( sigur o sa iti vorbeasca despre cum era pe vremea lor, sau o sa abordeze subiecte de genul asa o sa poti sa pui si tu in balanta si sa cantaresti mai bine---tot ce ai tu astazi pana la urma se datoreaza acestor oameni care au muncit din greu pe vremea comunismului, asa o sa inveti sa apreciezi mai mult...
Adevarul e ca traim intr-o societate a confortului, pe cand omul prin natura lui a fost invatat sa ca sa obtina ceea ce vrea... acum depresia vine ca un raspuns auto-imun al organismului nostru care simte ca corpul nostru se "ramolește"

Fruntea sus si zambetul pe buze! Esti tanara, ai toata lumea la picioare! Viata o sa-ti aduca si bucurii, si chestii mai naspa, tu trebuie sa le infrunti pe toate cu demnitate!

| confiturix a răspuns (pentru aneemaryy):

(Lucrurile astea nu prea poti sa le faci in faza naspa, asta-i baiulwinking Hobby-urile pe care ti le alegi trebuie sa le poti face in orice stare pe care le-ai avea. Sportul e un hobby care te deconecteaza usor de framantari, spre exemplu. Cele legate de creativitate vin cu riscul sa te demoralizezi; asta nu e un "nu", exista si art-terapie ca sa te exprimi creativ si productiv.

| aneemaryy a răspuns:

Iesi la o plimbare in aer liber, joaca-te, redescopera copilul din tine, asculta muzica( dar nu te inchide singura in camera in timp ce faci asta), gaseste-ti mai tot timpul o ocupatie, coloreaza, picteaza, ia-ti culori acrilice si picteaza-ti singura peretii( nu stiu de ce, dar asta m-a ajutat pe mine), redescopera-ti creativitatea, pune-ti imaginatia la contributie.
Lucrurile marunte conteaza! Spune-i mamei tale 'Multumesc!' pentru ca a ales sa te aduca pe lume, exprima-ti recunostinta fata de cei ce te-au ajutat!
Stabileste-ti obiectivele( fa-ti o lista cu lucruri importante de facut), incearca sa le duci la bun sfarsit pana la finalul zilei.
Daca mai ai bunici si daca sunt pe aproape, incearca sa vorbesti cu ei si cere-le o parerea, un sfat( sigur o sa iti vorbeasca despre cum era pe vremea lor, sau o sa abordeze subiecte de genul -- asa o sa poti sa pui si tu in balanta si sa cantaresti mai bine---tot ce ai tu astazi pana la urma se datoreaza acestor oameni care au muncit din greu pe vremea comunismului, asa o sa inveti sa apreciezi mai mult...
Adevarul e ca traim intr-o societate a confortului, pe cand omul prin natura lui a fost invatat sa transpire ca sa obtina ceea ce vrea... acum depresia vine ca un raspuns auto-imun al organismului nostru care simte ca corpul nostru se "ramolește"

Fruntea sus si zambetul pe buze! Esti tanara, ai toata lumea la picioare! Viata o sa-ti aduca si bucurii, si chestii mai naspa, tu trebuie sa le infrunti pe toate cu demnitate!