| Alecso_Alecso_1995 a întrebat:

Bună seara TPU am o mica problema cu care ma confrunt de app 1 an de zile. am dureri în piept dar nu înăuntru durerea o resimt în zona oaselor si doar atunci când îmi rotesc trunchiul sau dacă apăs, inspir foarte adânc precizez că am această problemă de când am fost diagnosticat cu atacuri de panică si durerea nu apare niciodată în repaus..am făcut radiografie la plămâni ekg totul e oke.mă panichez foarte des când văd pe net toate bolile posibile crezând că am si eu asa ceva..sunt mereu obsedat sa verific dacă mă mai doare si toate cele nu ma doare când inspir nu nimic, poate fi din cauza stresului? Cel mai bun răspuns are fundă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Poate fi costocondrită care e o afecțiune minora ce constă în inflamația articulatiilor prin care coastele superioare se unesc cu cartilajul care le mentine la nivelul sternului. Durerea apare la mișcările de torsiune ale trunchiului, la inspirații profunde, la apasarea sternului cu mâna. Cauza poate fi o poziție defectuoasă la birou sau poziția în care dormi de obicei. Dormitul pe burtă poate genera durerea asta la nivelul cartilajului sternului. Nu necesită tratament, de obicei se vindecă de la sine.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru Hammurabi):

Afectiune asta "minora" m-a dus pe mine de cateva ori la urgente. Mi-au spus "de la oase" fara sa-mi dea alte explicatii pe intelesul meu si (intr-adevar) fara tratament. Merg zilnic cu aceasta durere. Da, dorm pe burta si nu pot altfel. Insa, se intensifica la efort sau la frig. Nu necesita sau nu exista tratament? Recunosc, nu iubesc medicamentele. Dar ca sa mai scap de dureri, as lua uneori cate ceva.

| Hammurabi a răspuns (pentru sasa1sasa1sasa1):

Poți incerca remedii naturiste, sunt mult mai bune ca medicamentele.
Cumperi de la piață turmeric pudră și amesteci câte o jumătate de linguriță intr-un pahar de suc de portocale (sau ce-ți place ție) și iei de 3 ori pe zi. E cel mai puternic antiinflamator natural. Pe mine m-a scăpat de o operație la genunchi.
Dacă nu poți dormi în altă poziție decât pe burtă, cel puțin ia-ți o pernă moale de puf sau o salteluță moale și pune-o in zona pieptului și dormi pe ea.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru Hammurabi):

Cum dorm si fara perna happy macar la piept sa am. Multumesc mult pentru sfat. Sanatate si tie!

| Alecso_Alecso_1995 explică (pentru Hammurabi):

Si este posibil sa dureze atât de mult timp? Durerea se accentua uneori când ridicam greutăți.

| Hammurabi a răspuns (pentru Alecso_Alecso_1995):

E o afecțiune cumva similară reumatismului ca simptome. Apare și dispare. Apare la frig și umezeală sau vreme urâtă și de obicei durerea o simți la anumite mișcări, eforturi, oboseală accentuată.
Ți-ar prinde foarte bine dacă la vară ai merge la mare la Techirghiol să faci un tratament cu nămol.

11 răspunsuri:
| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Nu cred ca e atac de panica. Eu merg zilnic cu aceasta durere. Si crede-ma, nu ma panichez de la nimic. Se intensifica la efort. Cand am ajuns la urgente, mi-au spus: e de la oase. Fara alta explicatie si... fara tratament (asta m-a suparat). Acum vad ce spune @Hammurabi. Dorm pe burta de cand ma stiu si nu pot dormi in alta pozitie.

| Alecso_Alecso_1995 explică (pentru sasa1sasa1sasa1):

Nici eu nu cred ca e atac de panica dar ma refer ca a apărut în acea perioadă odată cu anxietatea.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru Alecso_Alecso_1995):

Vezi ce mi-a scris mie @Hammurabi.
Si, iti spun eu ca dureaza. Pana se vindeca, mereu ai dureri. Nu mai fa efort pana nu se rezolva problema. Lasa sala si greutatile. Sanatatea e mai importanta decat patratelele si muschii umflati.

| Alecso_Alecso_1995 explică (pentru sasa1sasa1sasa1):

Nu fac sala dar la serviciu lucrez cu greutăți si nu prea am ce face.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru Alecso_Alecso_1995):

A, cand ai spus "greutati", m-am gandit la alea de la sala.
Eu de maine incerc sa iau ce mi-a spus. Mai ales ca dorm doar pe burta. Daca poti, nu dormi pe burta si incearca si tu turmeric. Nu are ce sa strice.

| Alecso_Alecso_1995 explică:

Atacuri de panica nu mai am doar frica în sine su aceasta durere este oricum separată nu a fost niciodată împreună cu atacul de panica.Mulțumesc de răspuns.