| carlito8379 a întrebat:

Bună seara TPU,am o problemă,gravă(pot spune), de ceva vreme am probleme cu inima,fie imi bate prea repede, fie prea incet, fie am palpitaţii fie mă înţeapă, sau cateodată mi se face rău din senin. Am fost la 2 doctori, şi fiecare mi-a spus că nu e nimic, şi că poate fi vârsta. Să fie adevărat? Sau să existe altă problemă? Ps: Am 16 ani, nu fumez,nu consum alcool, nu fac efort mare. Aştept răspunsuri utile, mulţumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

Consulta alt medic. Nu mi s epare normal ca la varsta asta sa ai probleme cardiace.

| untu a răspuns:

Parintii tai sau bunicii tau au avut ceva probleme mari cu inima? Daca da,asta inseamna ca e ceva o boala mostenita din nastere!(din generatie in generatie) Sa ai grija mare cu inima sa nu faci efort prea mare si puternic, sa nu te enervezi si sa te stresezi! Sa stai calm si linistit, optimist, vesel, sa gandesti pozitiv ca nu ai nimic! Nimeni nu va indrazni sa te supere niciodata! Insanatosire grabnica si sa ai grija mare cu inimioara ta!

| WaterDrop a răspuns:

Depresie, anxietate, atacuri de panica, probleme musculare.

Cel mai probabil merg pe depresie, anxietate insa este imposibil sa-ti spuna cineva de aici ce ai cu adevarat doar din atat de putine detalii. Discuta totusi cu parintii tai si incearca si un psiholog.

| Holy2010 a răspuns:

Cei doi doctori erau cardiologi?
Nu cred ca poti tu sa apreciezi cum trebuie sa iti bata inima corect. Perceptia e subiectiva si aici vorbim cel mai probabil de anxietate dar in cazul in care ai fost consultat si pe fondul unui EKG normal tu resimti si acum palpitatii sau tahicardie nu strica sa porti un Holter. Mai consulta un medic.

| ajutoratorul a răspuns:

Buna, consumi energizante sau cafea? se intampla dupa ce faci efort sau cand te stresezi?