| AlySixx a întrebat:

Bună seara TPU! Am o problemă, în urmă cu ceva timp am observat că genunchi îmi trosneau, nu am băgat în seama pentru că nu mă durea deloc. Dupa un timp au început durerile şi i-am zis mamei, mama asistenta nu prea isi facea griji pentru că ştie că eu sunt genul care crede mereu ca e bolnav sau că are ceva când îl doare ceva dar in majoritatea timpului nu am dreptate [sper ca sa inteles ce am vrut sa zic] ....revenim, ea nu isi facea griji, dar de gura mea m-a dus la doctor acolo au vorbit ei ceva in doctoreasca lor [cuvant nouuu rolling on the floor ] si nu am inteles nimic, dar nici nu ma sinchiseam sa aud, dar l-am auzit pe doctor spunand ceva de operatie, dupa m-a intrebat daca pot sa fac sportul la scoala sau imi da scutire si eu i-am zis sa imi dea. dupa am intrebat-o pe mama ce a spus ca eu nu auzisem nimic si ea a spus ca e de la crestere [ bineinteles stiu ca mine pentru ca ea asa face de obicei nu imi spune pentru ca stie ca ma ingrijorez etc etc ], dar nu poate fi de la crestere pentru ca si alte persoane cresc si nu le dor genunchii cum ma dor pe mine si nu doar genunchii chiar si femurul adica locul unde se prinde femurul cu oasele din apropiere de sold [se vede ca nu prea ma pricep la biologie -.-' ] si imi trosnesc chiar si incheieturile maini si oasele de pe spate (acestea au inceput sa trosneasca recent)...revenim din nou laughing, cand am dus scutirea la scoala am vazut ca scria " displazie femuro patelara bilaterala" [scris de doctor asta am inteles]. Daca puteti sa ma ajutati sa imi spuneti ce inseamna? Ce riscuri sunt daca fac sport pentru ca eu nici scarile nu pot sa le urc fara o durere crunta de genunchi? Si cum pot trata? multumesc frumos si scuzati-ma ca am scris romane laughing!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| iInfinityDarkness a răspuns:

Mie a inceput sa imi trosneasca dupa ce mi l-am sucit ingrozitor, dar dupa ceva timp mi-a trecut...

| AlySixx explică (pentru iInfinityDarkness):

Eu nu am facut nimic... au inceput sa trosneasca putin si rar si acum daca indoi putin genunchiul zici ca am rupt o creanga din copac...

| iInfinityDarkness a răspuns (pentru AlySixx):

Ai incercat sa mergi la medic?

| mindmaze a răspuns:

Buna, vad ca e cam veche intrebarea... Si eu am aceeasi problema ca tine si m-am interesat putin despre aceasta displazie femuro patelara si se pare ca singurul mod in care se poate sa se repare este chirurgia. Sa nu faci miscari care iti solicita genunchii pentru ca o sa agravezi problema. Nu iti forta articulatiile mai mult pentru ca afectiunea asta iti tot roade din articulatii cand faci anumite miscari. Daca vrei sa faci sport opteaza pentru inot. Si data viitoare cand mergi la un ortoped, implica-te si tu in conversatie si roaga-l sa iti explice pe intelesul tau ce ai si care sunt pasii de actiune viitori, e foarte important sa stii TU in primul rand care e problema.