| Iuliana_Andreea_1996 a întrebat:

Buna seara, TPU! Am si eu o intrebare, am o curiozitate de mult timp.
Cum este posibil ca doua persoane, ex: sot si sotie, care stau impreuna si se testeaza de covid, iar unuia ii iese pozitiv si la celalalt negativ, am vazut multe cazuri si as vrea sa stiu de ce, atata timp cat se spune ca se transmite virusul.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Imunitatea fiecaruia

| Iuliana_Andreea_1996 explică (pentru aditimus):

Da, dar si la mine e cazul. Eu sunt racita rau si mi-a iesit negativ, iar sotului pozitiv si nu e asa rau ca mine.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce unii membri ai familiei fac Covid si alții nu.
Explicațiile unui medic de boli infecțioase:

https://stirileprotv.ro/......ioase.html

| Brizbriz a răspuns:

Am fost la gratar in curte cu echipa
nici unul nu aveam probleme cu tantarii, in afara de unul dintre noi, pe care il inebuneau

ORICE virus tine de genetica celui expus, daca se infecteaza sau nu, nici cand a fost ciuma sau gripa spaniola nu s-au infectat toti, cu toate ca, TOTI au fost expusi, chiar au fost doctori si asistente care nu s-au infectat cu toate ca aveau contact permanent cu ciume
chiar am vazut un documentar TAMPIT care spunea ca unii aveau igiena in mijlocul ciumei... pe dracu', purici iei mergand pe strada, pentru ca se baga in crapaturile din sol ca sa depuna oua, iar paduchi au luat la scoala, eleve care se spalau serios, pentru ca au stat ore in sir la jumatate de metru de sursa
(puricii si paduchii sunt principalele metode de raspandire a ciumei)

| 4ndr33y a răspuns:

Nu te lua dupa testele rapide, sunt foarte imprecise. Si tu esti infectata.

Iti dau un exemplu din familia mea.
Bunica si bunicul meu contacti directi. Bunica pozitiva cu simptome la RT PCR, bunicul negativ si fara simptome.
Dupa 2 zile, amandoi cu simptome severe, in contextul in care initial bunicul a iesit negativ.
Bunicul a decedat dupa o saptamana, bunica a avut nevoie de 3 saptamani de spitalizare si terapie cu oxigen 2 luni dupa infectare, probleme pulmonare grave.

Concluzia? Ambii au fost infectati in momentul testului doar ca bunicul a iesit negativ ca era la inceputul perioadei de incubatie.

| Iuliana_Andreea_1996 explică:

Am facut 3 teste, 2 acasa, unul la clinica. Eu negativa si racita cobza si sotul pozitiv ( si tot e teste facute) iar el e doar putin racit. Asta nu inteleg eu.