| Tourniquet a întrebat:

Buna seara, TPU!
De ieri nu ma simt bine. Am racit sau ori am luat o gripa. Simptomele ar fi : dureri de cap, dureri musculare, dureri (usturimi) in gat, nas infundat si curge, lacrimarea ochilor, stranuturi, cateva ameteli...
Astazi la scoala nu m-am simtit bine deloc.
Ce remedii naturiste sau pastile mi-ati recomanda?
Multumesc! O seara buna!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| florinell a răspuns:

Pai cel mai bine e sa mergi la medic, dar poti sa incerci sa bei un ceai cald si un paracetamol acum cand te pui in pat, iar maine du-te la medic pentru ca nu e bine sa luam medicamente dupa mintea noastra, daca ai prin casa nurofen ia si un nurofen...Sanatate!

| RMihai a răspuns:

Pe frigu asta, numa daca stai cateva zile in casa si ti un tratament scapi de tot de raceala, clar esti racita gripa sau viroza se trateaza la fel. nu iti trebuie neaparat prescriptia medicului, mergi direct la farmacie DAR TOT CE IEI SA NU IEI MAI MULT DE 7 ZILE nurofen modafen pe baza de paracetamol, se iau de 2 ori pe zi daca nu trece te duci la medicu de familie happy

| Sonny a răspuns:

Decizia cea mai buna pe care ai putea sa o iei ar fi aceea de a merge la medicul de familie, pentru ati prescrie un tratament exact pentru afectiunea ta, nu sa iei niste medicamente asa dupa ureche.
Dupa mine dupa simptomele pe care le-ai descris tu pare a fi o raceala, poate cu o infectie a cailor respiratori.
Pana ajungi la medic, eu ti-as recomada, sa consumi cat mai multe lichide calde ( ceaiuri de tei, sunt foarte eficiente pentru durerile-n gat ), odihna la pat. Dar neaparat consulta-ti medicul de familie. Orice raceala trebuie tratata cu seriozitate.
Insanatosire grabnica! happy

| private09love a răspuns:

Buna!

Cel mai bine ar fi sa mergi la un medic sa fi sigura ce te faci bine. Pana sa mergi la medic mai bine stai in pat si bei un ceai fierbinte.

Sa te faci bine!

| Ronaldo7cr7 a răspuns:

Fii atent :

-FAti o baie fierbinte cat poti tu de fierbinte dupaceea fa-ti un goldrex sau un fervex ori un ceai cald si puneti o caciula in cap ceva nu stiu sa tina cald la cap si bagate cu capu in plapuma! si a doaua zi esti fresh :X nu-i bine de loc da-mi ceva tare ca nu mai suport laughing rolling on the floor Funda

| Silver_2459 a răspuns:

Ia un nurofen raceala si gripa.Eu asta iau cand imi este rau si imi trece, dar nu cred ca te va ajuta la incetarea lacrimarii, ametelii si a durerii in gat.Iti doresc insanatosire grabnic... Funda?