| Mara1997 a întrebat:

Bună seara TPU.
Fetelor, ce preferati, Duphaston sau contraceptive?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e acelasi lucru. Duphastonul este progesteron, el nu previne sarcina (ci o favorizeaza) si nu poate fi luat pe termen lung. Intr-o amenoree, se administreaza cateva zile, pentru ac intreruperea lui sa declanseze menstruatia si apoi sa poata fi incepute investigatiile sau tratamentul corect. Contraceptivele sunt un amestec de progesteron si estrogen care mimeaza ciclul hormonal normal, protejeaza de sarcina, pot fi luate pe termen lung. Intr-o amenoree, pot fi folosit ca tratament de punere in repaus a ovarelor pentru a le permite vindecarea (de niste chisturi, de exemplu). Niciodata nu vei avea de ales intre cele doua.

| Mara1997 explică (pentru Brigaela):

Ştiu ce este Duphastonul, folosesc acest medicament, am pus in întrebarea mea, clar un "sau", deci da, nu e același lucruwinking.

| Mara1997 explică (pentru Brigaela):

Duphastonul în cazul ciclurilor beregulate acționează ca și un contraceptiv stiu din propria experiență.

| Brigaela a răspuns (pentru Mara1997):

Atunci esti singura persoana din lume care stie asta. Medicii il prescriu ca tratament impotriva infertilitatii si a avortului spontan. Ar trebui sa iti publici studiile astea personale, daca chiar au o baza stiintifica solida si nu cumva te inseli.

| Mara1997 explică (pentru Brigaela):

Nu ma însel, imi spun parerea, nu e domeniul meu de baza, dar nu spun prostii, atat stiu.

| vocea a răspuns:

Eu cred ca orice fata al alege contraceptive, chiar daca va omoara din placerea sexului.

| ceciliastefanescu2000 a răspuns:

Pe bobi