| anonimulllllbuuhuu a întrebat:

Bună seara TPU! Sunt disperată! Mă tot îngraș și nu știu cum să slăbesccrying
Am 1.70 și 84 kgcrying A da și am 13 ani. Sfaturi cum să slăbesc? Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar ingrasatul se intampla din cauza miilor de calorii pe care le mananci zilnic.
Ajuta enorm daca te apuci serios de facut sport, cel putin 1 ora pe zi si nu mananca mai mult de 1000 calori pe zi (adica maxim 250-300 calorii la fiecare din cele 3 mese pe zi).
Ca fata, la 1.70m ar trebui sa ai maxim 60 Kg!
Ti-as ercomanda sa renunti la: dulciuri, sucuri, paine, paste fainoase, prajituri, cereale si tot ce este carbodidrat.
Mananca doar salate de cruditati sau legume crude ori gatite cu carne sau peste (150 grame), fara sosuri, fara cartofi fara paine si fara cereale.
Caloriile de la 1 masa nu trebuie sa depaseasca 300calorii, ca sa poti sa slabesti.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Nu manca pe saturate!
2. Inainte de fiecare mancare bea cate 2 cani de apa plata.
3. Consuma cat mai putine dulciuri, prajituri, paine, mancare grasa
4. Fa cat mai mult sport /miscare, zilnic, cel putin 5km mers pe jos, drumetii, etc.
5. Sa ai incredere in tine, in reusita, astfel deja la 15 ani vei ajunge o frumoasa de invidiat!winking

| relian a răspuns:

Sfatul cel mai bun si cel mai usor de urmat, este sa te lasi de meseria dea manca laughing deci maninca f putin spre deloc, maninca odata la 2 zile,la cate kg ai si la anii tai cam asa ar trebuie sa nu zic la saptamana laughing
De facut sport nu te ajuta cu nimic,unde pui ca e si greu sa faci sport si nici chef nu ai.
Alta varianta nu prea vad.
Ar mai fi sa faci o interventie chirurgicala sa iti injumatatesti stomacu, dar n u te sfatui, mai ales in RO, unde de curand un roman s-a dus si nu sa mai intors, de l o astfel de interventie, unde pui ca mai dat si bani.

| Iote a răspuns:

Nu mai manca toate prostiile de pe la McDonlds, KFC, terase, etc.
Mananca numai mancare gatita acasa dar fara grasimi, fara dulciuri. Ce spune Jassmina "fara paine" e o mare prostie. Dai in alte probleme. 100 gr paine pe zi este necesar. La 13 ani, si 60 kg cum iar zice "specialista" este mult.
Si, cat mai multa miscare. Oriunde mergi, mergi pe jos. Nu trebuie numaidecat sala.

| nujcatoatesuntluate a răspuns:

Vorbește cu un nutriționist și fa mult sport