| TCosmin a întrebat:

Eu chiar nu stiu ce sa mai mananc. Chiar e zicala ca mancarea nesanatosa ingrasa?

Sfaturi va rog cu dimineata la pranz si seara care sa ma ajute sa slabesc sau cel putin sa nu ma mai ingras.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristinutzaPisicuta1 a răspuns:

Buna cosmin. Dimineata ca sa scapi de kilograme in plus trebuie sa iei doua cuti de iaurt natural ai grija la calitate si pui in el o 3 inguri de dulceata de care vrei tu 2 linguri miere jumate de banana taiata in bucatele si 3 nuci si face bine la stomac si sanate nu ingrasa si esentialute face sa slabesti.La pranz mai marim putin lucrurile dar nu mult Iti faci o salata de legume cu iaurt e vara si uite cum se face ingrediente:Jumate de cupa minima de iaurt natural 1 castravete intreg taiat in bucatele 1 salata 2 rosi si 1 lingura de ulei de masline.Amesteci totul.Si poate daca vrei sa pui si o lamaita mica.Si mai pui pe langa poate niste cartofi natur.cu margarina pe deasupra sau un porumb fiert.Pentru cina tot ceva usor cum ar fi niste bruschete si rosi umplute la cuptor astea se fac asa si oricum is foarte usoare de facut poti sa faci orcand. Iei niste rosi mai mari le tau capacu usor cu o lingurita mai mica scoti continutul si il amesteti cu cascaval branza pateu vegetal etc..si dupa aia le pui capacu la loc si le bagi la microunde 5 minute sau la cuptor 10 minute.Si nu trebuie sa mergi ineaparat la sala poti sa faci si intr-o camera mai mare sau esential afara sport.Alergi 2 ture faci niste intinderi si cu niste prieteni ca sa fie mai distractiv faci niste concursuri cu faci P.S. nu trebuie tot timpu sa faci mancarurile alea.Mai gasesti uite aici cateva mancaruri foate usoare de slabit:HomeLifestyleExperienteCe reguli sa incalci intr-un regim fara sa te ingrasi
Ce reguli sa incalci intr-un regim fara sa te ingrasi
Experiente 27.05. 2010 Andreea Pietrosel
Citeste si

Nu-ti incetini metabolismul
Metabolismul fiecaruia depinde de o serie de factori printre care se numara varsta, greutatea si...

Anne Hathaway si dieta de Oscar
Am admirat-o in Les Miserables si ne-am bucurat azi alaturi de ea cand a luat Oscarul pentru cel...

Intreaba-te inainte sa mananci
In iuresul de intalniri, deadline-uri, comisioane, obligatii de familie si mers la sala, cand mai...

Meniu energizant
A trecut un week-end nebun in care ne-am lasat rigorile la usa si am profitat din plin de toate...

Aia nu, aia nu, aia nu si peste o felie de secara. Toate dietele au un tipar bazat pe restrictii care le incadreaza pe toate in categoria "Dieta Nu". Doar 2 lucruri ai voie din belsug : apa si aer. Ce nu e suficient?

Se vede treaba ca nu e din moment ce intru in sevraj dupa ce 2 saptamani nu am avut voie sa ma ating nici macar de guma de mestecat. Momente ca astea iti aduc moralul la nivelul podelei de-ti vine sa te arunci in frigider si ai face-o dar e inutil pentru ca nu mai gasesti decat mancare de dieta.

Ca sa nu cazi in pacat iti recomand niste trucuri importante cat sa nu renunti la cura dar nici sa nu te ingrasi.

Nimeni nu e atat de organizat incat sa apuce sa manance cinci mese pe zi. Recomandarea nutritionistilor este apelarea la alimente bogate in fibre, cum ar fi fructele, laptele si cerealele integrale.

Toata curele si-au trimis solii nutritionisti sa militeze impotriva cinelor tarzii. Dar ce e de facut cand ajungi acasa mult dupa 19, ora dupa care nu mai ai voie sa mananci nici daca risti sa mori de inanitie peste noapte?

Solutia sta in iaurt. Hraneste organismul si creeaza starea de satietate. Ca sa isi faca efectul si sa va potoleasca foamea nu faceti greseala de a manca in fata televizorului, deoarece nu constientizati decat dupa 20 de minute ca ati mancat si atunci apare si senzatia de satietate.

Stim cu totii ca dulciurile sunt inamicul de moarte al siluetei, in consecinta nu au ce cauta in nici o dieta. Dar e atat de dificil sa te abtii de la dulciuri!

Ei, nu disperati acum, exista un mod de a pacali dieta. Daca intrati in sevraj puteti manca o tableta de ciocolata neagra pe zi. Nu va afecta cu nimic procesul de slabire si va va oferi si motivatia necesara sa continuati regimul.

Tags: dieta dieta rapida diete eficiente retete de slabit usoare calorii alimente
Bookmark and Share

4comentarii

Articole similare

Fitness
Ce mancam inainte de fitness?
Nu este vorba dar de sala, ci de orice program de exercitii facem, mai ales alergare. Trebuie sa fim atenti la alimentatie in general, atunci cand facem efort fizic, si sa nu mancam prea curand...

mai mult Secrete
Curatenia de primavara
Mai sunt doar 3 luni pana in momentul in care ne vom etala corpul pe plaja fierbinte, asa ca e timpul sa ne gandim cum ne punem la punct silueta. Asadar, e timpul pentru curatenia de primavara. Nu...

mai mult News
Stapaneste foamea cand esti la dieta
Foamea instalata in timpul unei diete si mai ales la debutul acesteia, poate descuraja pe oricine. Nu e usor sa rezisti unei ciorbe consistente sau unei felii de tort, cand stii ca toata ziua nu ai...

mai mult Alimentatie
Top 4 motive sa mananci banane
In afara faptului ca au ramas in memoria colectiva, alaturi de portocale, drept singurele fructe exotice la care aveam acces atat de rar in comunism, bananele au prins radacini pe tarabele din...

mai mult
Aboneaza-te la RSS
4 Comentarii

1. Elena 15.06. 2010 19:46
buna......am 1.55, 77kg si 17 ani.as vrea sa slabesc cel putin 20 kg pana la inceperea scolii dar nu stiu ce diete sa urmez? m.ar putea ajuta un nutritionist? pls

2. Cosmina 23.06. 2010 13:17
Si eu am tot 17 ani doar ca am 73 kg si 1, 77 cm. vreau slabesc pana in 10 kg.M-am ingasat in urma unui tratament cu Diane 35 in curs de 5-6 luni :-s.As vrea sa revin la vechile 63-65 kg sad. Un sfat? happy

3. Pufosu\' 13.12. 2010 12:29
Buna, 35 ani. 75 kg si 1, 70 cm. vreau sa slabesc 6-7 kg. Stiu la un barbat nu sunt multe kg dar sincer nu ma simt eu bine in pielea mea. Astept un sfat...

4. veronica 20.10. 2012 16:50
buna, am 15 ani 60 kg si am 1, 71, vreau sa slabesc vreo 9-10kg...dar nu stiu ce diete sa urmez am incercat m-ai multe dar miau eshuat...
Lasa un comentariu

Nume
Mail
Website
Comentariu

Vreau sa primesc pe mail raspunsurile la comentariul meu

Calculator

Inaltime
cm
Greutate
kg
Varsta
ani
Sex
M F
Planifica-ti meniul

Intreaba specialistul

prev
Dietetik raspunde
Redactorii Dietetik.ro isi pun la bataie experienta si cunostintele acumulate. Adresati aici intrebarile...
Dietetik raspunde
Redactorii Dietetik.ro isi pun la bataie experienta si cunostintele acumulate. Adresati aici intrebarile...
Dietetik raspunde
Redactorii Dietetik.ro isi pun la bataie experienta si cunostintele acumulate. Adresati aici intrebarile...
next
Adreseaza o intrebare

eBucataria.ro
Curry de pui cu linte galbenă
Vă propun o rețetă interesantă, originară din Pakistan și nordul Indiei. Dupa cum vedeți, se folosesc multe condimente, ceea ce face ca preparatul să fie excepțional de aromat. În plus...

mai mult
hotcity.ro
Aurora Liiceanu – Supuse sau rebele
Supuse sau rebele. Doua Versiuni ale feminitatii, ne ofera doua portrete interesante ale unor femei ce au infuentat decisiv opera unor scriitori importanti.

mai mult
ONE.ro
Pantofi Smiling Shoes - reinterpretarea clasicului
Luna martie pare să fie extrem de prosperă pentru iubitoarele de pantofi frumoşi. Colecţiile designerilor autohtoni nu încetează să ne surprindă, iar propunerile pentru sezonul de primăvară/vară sunt structurate în colecţii coerente, atent concepute şi tocmai bune de...

mai mult
Newsletter
Adresa de e-mail
Aboneaza-ma
Copyright © 2013 Uzina de Net. Toate drepturile rezervate.
Despre Termeni si conditii Acord de confidentialitate Contact About cookies
Funda te rog.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu ești gras, practică un sport de masă!
http://calorii.oneden.com/, mergi pe alimente sărace caloric dar care să asigure minimul de nutrienți pentru buna funcționare a organismului.
Pa, pa.

| DraudeS a răspuns:

Buna seara!

Cosmin, mai mult de 14 ani nu ai.
De ce ai vrea sa slabesti?
Esti in crestere. Nu te juca cu organismul prin diete de la varsta asta ca se va juca si el cu tine mai tarziu.
Daca tot insisti, consulta un nutritionist si-ti va da sfaturi utile.

Sanatate!

| TCosmin explică (pentru DraudeS):

Nu...poza e veche am 17 ani, dar eu ma cam ingras in timp. Nu sunt departe cred am (nici nu stiu exact) dar undeva la 70 kg. si 1.75 inaltime.Ce sa mai mananc si eu?

| DraudeS a răspuns (pentru TCosmin):

La 175cm, 70 de kilograme sunt bine.
Asteapta sa vina vara, sezonul de transpirat, si vei slabi.
In principiu sa elimini din alimentatia ta fast - food, zahar, sare, coca - cola, etc.
Dar si asa, nu poti sti cum reactioneaza organismul tau, poti sa nu mananci nimic si d'abia sa observi schimbari. De asta am spus de un nutritionist.

Sanatatae!

| TCosmin explică (pentru CristinutzaPisicuta1):

Waw cel mai lung raspuns, merci. Cristinutza, prima ta funda si un pupic dulce de la mine. Acum sa citesc mai cu luare de aminte msg ul.

| CristinutzaPisicuta1 a răspuns (pentru TCosmin):

Buna cosmin. Dimineata ca sa scapi de kilograme in plus trebuie sa iei doua cuti de iaurt natural ai grija la calitate si pui in el o 3 inguri de dulceata de care vrei tu 2 linguri miere jumate de banana taiata in bucatele si 3 nuci si face bine la stomac si sanate nu ingrasa si esentialute face sa slabesti.La pranz mai marim putin lucrurile dar nu mult Iti faci o salata de legume cu iaurt e vara si uite cum se face ingrediente:Jumate de cupa minima de iaurt natural 1 castravete intreg taiat in bucatele 1 salata 2 rosi si 1 lingura de ulei de masline.Amesteci totul.Si poate daca vrei sa pui si o lamaita mica.Si mai pui pe langa poate niste cartofi natur.cu margarina pe deasupra sau un porumb fiert.Pentru cina tot ceva usor cum ar fi niste bruschete si rosi umplute la cuptor astea se fac asa si oricum is foarte usoare de facut poti sa faci orcand. Iei niste rosi mai mari le tau capacu usor cu o lingurita mai mica scoti continutul si il amesteti cu cascaval branza pateu vegetal etc..si dupa aia le pui capacu la loc si le bagi la microunde 5 minute sau la cuptor 10 minute.Si nu trebuie sa mergi ineaparat la sala poti sa faci si intr-o camera mai mare sau esential afara sport.Alergi 2 ture faci niste intinderi si cu niste prieteni ca sa fie mai distractiv faci niste concursuri cu faci P.S. nu trebuie tot timpu sa faci mancarurile alea.Mai gasesti uite aici cateva mancaruri foate usoare de slabit:HomeLifestyleExperienteCe reguli sa incalci intr-un regim fara sa te ingrasi
Ce reguli sa incalci intr-un regim fara sa te ingrasi
Experiente 27.05. 2010 Andreea Pietrosel
Citeste si

Nu-ti incetini metabolismul
Metabolismul fiecaruia depinde de o serie de factori printre care se numara varsta, greutatea si...

Anne Hathaway si dieta de Oscar
Am admirat-o in Les Miserables si ne-am bucurat azi alaturi de ea cand a luat Oscarul pentru cel...

Intreaba-te inainte sa mananci
In iuresul de intalniri, deadline-uri, comisioane, obligatii de familie si mers la sala, cand mai...

Meniu energizant
A trecut un week-end nebun in care ne-am lasat rigorile la usa si am profitat din plin de toate...

Aia nu, aia nu, aia nu si peste o felie de secara. Toate dietele au un tipar bazat pe restrictii care le incadreaza pe toate in categoria "Dieta Nu". Doar 2 lucruri ai voie din belsug : apa si aer. Ce nu e suficient?

Se vede treaba ca nu e din moment ce intru in sevraj dupa ce 2 saptamani nu am avut voie sa ma ating nici macar de guma de mestecat. Momente ca astea iti aduc moralul la nivelul podelei de-ti vine sa te arunci in frigider si ai face-o dar e inutil pentru ca nu mai gasesti decat mancare de dieta.

Ca sa nu cazi in pacat iti recomand niste trucuri importante cat sa nu renunti la cura dar nici sa nu te ingrasi.

Nimeni nu e atat de organizat incat sa apuce sa manance cinci mese pe zi. Recomandarea nutritionistilor este apelarea la alimente bogate in fibre, cum ar fi fructele, laptele si cerealele integrale.

Toata curele si-au trimis solii nutritionisti sa militeze impotriva cinelor tarzii. Dar ce e de facut cand ajungi acasa mult dupa 19, ora dupa care nu mai ai voie sa mananci nici daca risti sa mori de inanitie peste noapte?

Solutia sta in iaurt. Hraneste organismul si creeaza starea de satietate. Ca sa isi faca efectul si sa va potoleasca foamea nu faceti greseala de a manca in fata televizorului, deoarece nu constientizati decat dupa 20 de minute ca ati mancat si atunci apare si senzatia de satietate.

Stim cu totii ca dulciurile sunt inamicul de moarte al siluetei, in consecinta nu au ce cauta in nici o dieta. Dar e atat de dificil sa te abtii de la dulciuri!

Ei, nu disperati acum, exista un mod de a pacali dieta. Daca intrati in sevraj puteti manca o tableta de ciocolata neagra pe zi. Nu va afecta cu nimic procesul de slabire si va va oferi si motivatia necesara sa continuati regimul.

Tags: dieta dieta rapida diete eficiente retete de slabit usoare calorii alimente
Bookmark and Share

4comentarii

Articole similare

Fitness
Ce mancam inainte de fitness?
Nu este vorba dar de sala, ci de orice program de exercitii facem, mai ales alergare. Trebuie sa fim atenti la alimentatie in general, atunci cand facem efort fizic, si sa nu mancam prea curand...

mai mult Secrete
Curatenia de primavara
Mai sunt doar 3 luni pana in momentul in care ne vom etala corpul pe plaja fierbinte, asa ca e timpul sa ne gandim cum ne punem la punct silueta. Asadar, e timpul pentru curatenia de primavara. Nu...

mai mult News
Stapaneste foamea cand esti la dieta
Foamea instalata in timpul unei diete si mai ales la debutul acesteia, poate descuraja pe oricine. Nu e usor sa rezisti unei ciorbe consistente sau unei felii de tort, cand stii ca toata ziua nu ai...

mai mult Alimentatie
Top 4 motive sa mananci banane
In afara faptului ca au ramas in memoria colectiva, alaturi de portocale, drept singurele fructe exotice la care aveam acces atat de rar in comunism, bananele au prins radacini pe tarabele din...

mai mult
Aboneaza-te la RSS
4 Comentarii

1. Elena 15.06. 2010 19:46
buna......am 1.55, 77kg si 17 ani.as vrea sa slabesc cel putin 20 kg pana la inceperea scolii dar nu stiu ce diete sa urmez? m.ar putea ajuta un nutritionist? pls

2. Cosmina 23.06. 2010 13:17
Si eu am tot 17 ani doar ca am 73 kg si 1, 77 cm. vreau slabesc pana in 10 kg.M-am ingasat in urma unui tratament cu Diane 35 in curs de 5-6 luni :-s.As vrea sa revin la vechile 63-65 kg sad. Un sfat? happy

3. Pufosu\' 13.12. 2010 12:29
Buna, 35 ani. 75 kg si 1, 70 cm. vreau sa slabesc 6-7 kg. Stiu la un barbat nu sunt multe kg dar sincer nu ma simt eu bine in pielea mea. Astept un sfat...

4. veronica 20.10. 2012 16:50
buna, am 15 ani 60 kg si am 1, 71, vreau sa slabesc vreo 9-10kg...dar nu stiu ce diete sa urmez am incercat m-ai multe dar miau eshuat...
Lasa un comentariu

Nume
Mail
Website
Comentariu

Vreau sa primesc pe mail raspunsurile la comentariul meu

Calculator

Inaltime
cm
Greutate
kg
Varsta
ani
Sex
M F
Planifica-ti meniul

Intreaba specialistul

prev
Dietetik raspunde
Redactorii Dietetik.ro isi pun la bataie experienta si cunostintele acumulate. Adresati aici intrebarile...
Dietetik raspunde
Redactorii Dietetik.ro isi pun la bataie experienta si cunostintele acumulate. Adresati aici intrebarile...
Dietetik raspunde
Redactorii Dietetik.ro isi pun la bataie experienta si cunostintele acumulate. Adresati aici intrebarile...
next
Adreseaza o intrebare

eBucataria.ro
Curry de pui cu linte galbenă
Vă propun o rețetă interesantă, originară din Pakistan și nordul Indiei. Dupa cum vedeți, se folosesc multe condimente, ceea ce face ca preparatul să fie excepțional de aromat. În plus...

mai mult
hotcity.ro
Aurora Liiceanu – Supuse sau rebele
Supuse sau rebele. Doua Versiuni ale feminitatii, ne ofera doua portrete interesante ale unor femei ce au infuentat decisiv opera unor scriitori importanti.

mai mult
ONE.ro
Pantofi Smiling Shoes - reinterpretarea clasicului
Luna martie pare să fie extrem de prosperă pentru iubitoarele de pantofi frumoşi. Colecţiile designerilor autohtoni nu încetează să ne surprindă, iar propunerile pentru sezonul de primăvară/vară sunt structurate în colecţii coerente, atent concepute şi tocmai bune de...

mai mult
Newsletter
Adresa de e-mail
Aboneaza-ma
Copyright © 2013 Uzina de Net. Toate drepturile rezervate.
Despre Termeni si conditii Acord de confidentialitate Contact About cookies
Funda te rog.