| 832574396 a întrebat:

Bună seara tuturor. Mai am o întrebare pentru voi. Sunt însarcinată de o lună jumate și azi am consumat 2 cafele foarte tari. Simt ceva dureri de cap și de burtă. Oare o fi de la cafea? Consumul excesiv de cafea tare poate provoca avortul spontan?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca ai o sarcina cu probleme tot cei posibil

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Durerile de cap/burtă pot fi şi de la cafele ( dar nu neapărat )...

Consumul de cafea NU provoacă avort spontan ( n-am auzit aşa ceva ).

Oricum, în cazul unei sarcini, NU se consumă mai mult de o cafea "potrivită"/zi ( NU tare )!
Dar, ar fi PREFERABIL să NU consumi cafea DELOC.

Toate cele bune şi ai GRIJĂ de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Îţi dă aici mai multe detalii,
http://www.copilul.ro/......-a784.html
Te pup!

| RetardedRacoons a răspuns:

Doar daca o bei fara pipa sau tigara langa.

| qMoonShine a răspuns:

Nuuu, nu o sa se intample nimic, dar te rog mai incet cu cafeaua tare, nu e buna, dar fi linistita, bebele tau nu pateste nimic.

| Anonimus247nmn13 a răspuns:

Ai avut avort spontan pana la urma?

| alien134340 a răspuns:

Se recomanda, de altfel, un consum zilnic de maximum 200 mg de cofeina, adica aproximativ doua cesti micute de cafea pe zi. Un consum mai mare decat atat dubleaza riscul pierderii sarcinii, asa arata un sudiu facut in San Francisco pe 1000 de femei aflate in primele luni de sarcina. Cu alte cuvinte, femeile insarcinate in primele luni care consuma zilnic aceea cantitate de 200 de mg de cofeina au o rata a avortului spontan de 25%, acele femei care consuma 100 de mg de cofeina au o rata a acestuia de 15%, iar celelalte care nu consuma deloc doar de 10%.
Gasesti mai multe aici:http://www.qbebe.ro/sarcina/intrebari_sarcina/cafeaua_in_timpul_sarcinii_