| Thecurious a întrebat:

Buna seara tuturor, sper sa obtin cat mai multe raspunsuri cu argumente pertinente.
Munca de programator sau de inginer automatist presupune statul indelungat in fata monitorului. Credeti ca IT-stii se expun unui risc major din acesta cauza? Argumentele pot fi atat de ordin medical, cat si fizic-daca luam in considerare emiterea si receptionarea undelor elecromagnetice.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| PainTech a răspuns:

Undele electromagnetice sunt cea mai neglijabilă mini-problemă. Statul pe scaun o perioadă îndelungată și privitul monitoarelor până târziu sunt câteva probleme demne de luat in considerare.

Oricum, exista profesii cu riscuri mult mai mari : zilier, militar, muncitor fabrică, etc.

Programatorul e unul din persoanele care o duce cel mai bine.

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Unele joburi permit programatorilor miscare! Spre exemplu un inginer in eletronica, daca are de programat un panou eletric cu un automat programabil, el trebuie sa cableze intai apoi sa programeze fiecare senzor si asa mai departe, deci trebuie sa se miste la fiecare interventie!

| Thecurious explică (pentru Frank51):

Asa este, insa eu ma referam doar la programatorii care lucreaza in pozitia "sezut".

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ce unde electromagnetice? Monitoarele nu emit unde electromagnetice.

Poti sa te expui acestui "risc" si daca stai si te joci 24/7.