| yym a întrebat:

Buna seara! Va rog frumos sa mă ajutați, deoarece nu știu ce să mai fac și cum sa dau de cap următoare probleme de sănătate, așadar, sa incerc sa rezum totul și sper sa nu uit ceva, așadar: eu am purtat dopuri de urechi din august 2016, până în iulie 2021, anul trecut. Până atunci însă, nu am avut probleme deloc cu acestea. Am dormit foarte bine cu ele, nu auzeam niciun zgomot, nimic. Poate noaptea îmi mai cădeau din urechi prin pat, dar rareori. Însă, din mai-iunie 2021, deoarece eu aveam tendința să le împing foarte jos, sa nu aud niciun zgomot, a început să mă doară urechea dreapta foarte rau, apoi dacă puneam dopul, îmi țiuia și mă durea, dar ca să nu aud zgomotele, doarmeam pe partea dreapta, cu urechea dreapta ținută strâns pe perna pe care o țineam strâns sub ureche și așa am dormit 1-2 luni. Alte probleme pe care le-am mai avut: urechile rămâneau înfundate și trebuia dimineața să le desfund cu degetul, îmi pocneam practic timpanele. Așa îmi îndepărtăm și cerumenul. Dar în acea perioadă nu am avut probleme, mai mult în iulie 2021, când nu mai puteam de durere și mereu erau înfundate, indiferent de ce făceam. Am incercat Acustivum, apoi Otirelax, ultimul pentru durere, numai așa dormeam, puneam Otirelax, apoi dopul, presam sa nu aud cum își revine pluta aceea din dop si așa adormeam, uneori și cu dureri. Începând cu 16 iulie 2021, a început să îmi zvâcnească tâmpla dreapta, mai exact, acele vene de la cap, de la ochi, de deasupra sprâncenei drepte, acea partea de deasupra sprâncenei și terminând cu coada ochiului, îmi zvâcnește până astăzi tâmpla sau, mai exact, acele vene de acolo. De atunci, nu le-am mai pus și nu am mai putut dormi noaptea, la început, mai mult de 5 ore de abia legate, nu reușeam... datorită vecinilor, dar aici este alta poveste. Din august, nu le-am mai pus, dopurile. M-am mai învățat fără ele, dar este foarte greu de dormit. Am fost la ORL, prima data au zis că timpanul nu are nimic, nu este lezat și mi-a scos puțin cerumen, mai mult, culmea, din partea stângă. Prima data au zis că nu am nimic, că ar fi o artrita temporara trigeminală mandibulară și o rinita cronica. Eu folosesc de ani de zile Bixtonim, dar niciodată nu am avut probleme cu el. Apoi, au zis că am nevralgie trigeminală. Și urechile și timpanul, nu au nimic. M-au trimis la neurologie, unde au zis că nici vorba de cele mai scrise mai sus, diagnosticele precedente și că aș avea tulburare depresivă și de acolo. Mi-a prescris niste Sedative, Melatonina, nu prea m-au ajutat, poate mai rău au făcut. Eu sunt o fire mai sensibila, de aceea. La ultimul control, au zis că nici vorba de cele scrise mai sus, la psihiatru am ieșit foarte bine, tot rinita cronica au spus că am, au zis însă că am timpanele și cornetele mai îngroșate, dar că în rest, totul este perfect! Mi-au făcut și audiograma, măsurători, control nas, gat, nimic, totul foarte bine. M-au trimis la RMN sau CT cu substanță de contrast. Și ceva analize: exudan faringian, exudat nazal, HL6, examen bacteriologic, rinicologic, VSH, calciu, magneziu, analize care în urma cu un an mi-au ieșit perfecte. Dar în ultima perioada am observat că nu mai pot dormi pe partea dreapta, încep zvâcniturile, le aud și este o senzație foarte urâtă, nu dureroasa. Simt o presiune în acea zonă a tâmplei, a capului, că și când o persoană grasa sta așezată pe acea zona. M-am gândit să nu fie presiunea sângelui, sânge îngroșat, tensiune, eu sunt mai vulcanică, nu știu. Uneori mă tine și câte 13-14 ore. Dar mai mult am.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| slayer09 a răspuns:

Tu te sperii des stresata destul de mult si esti mereu incordata? Simti ca creierul tau e mereu in priza? In mare parte e din cauza dereglarilor din organism. Daca organismul sta mereu in stres, in priza, fara sa se mai si odihneasca pot aparea unele probleme la organe, colon, stomac, vezica biliara si urinara. Ia sa faci si niste investigatii la astea. Dar cel mai mult, schimba-ti stilul de viata, lasa grijile deoparte, incearca sa fii mai calma, sa te relaxezi mai mult, problemele infrunta-le cu haz de necaz, si fii prezenta, nu te mai gandi la nimic nociv care te face sa te tulburi. Tine post, fa sport, si stai linistita, incearca sa accepti lucrurile asa cum sunt, si cu bune si cu rele. Iar daca noapte nu poti sa dormi din cauza vecinilor, obisnuieste creierul sa ignore zgomotul vecinilor, pur si simplu nu te mai concentrezi care ei. Sau inainte de culcare fa niste miscare ca sa obosesti trupul si atunci cu tot cu zgomotul vecinilor o sa dormi bustean. Sau baga o muzica linistitoare in surdina la casti pana adormi.