| NeedHelp1 a întrebat:

Am observat că de aproximativ o lună am niste probleme. cu urechea stângă in special

Cel mai rău a fost într-o seară când în somn simțeam că mă mănâncă urechea am incercat să mă scarpin, a început să mă mănânce și mai rău și mi s-au încălzit. Am simțit un disconfort mare.
Am încercat să-mi desfund urechile însă urechea stângă nu se desfunda, in schimb cea dreaptă da

In fine am trecut de acea seară însă mâncărimile continuă. In multe momente mă trezesc cu urechile înfundate, în special cu cea stângă, și am un disconfort.
P.s.: folosesc și căști

Ce poate fi? Un dop de ceară?

ar trebui să consult un medic?(îmi trebuie trimitere de la medicul de fam?)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la un medic ORL pentru consult.
Daca ai trimitere de la medicul de familie (ai asigurare), atunci consultul poate fi gratuit.

| Crackman a răspuns:

Eu am avut otita externa, cel mai bine mergi la Orl și vezi dacă îți face cu laser sa scapi de ceara aia.
Pentru mâncărime o sa îți dea un unguent.

| NeedHelp1 explică (pentru Crackman):

In ce constă chestia asta cu laserul dacă îmi poți detalia te rog.

și mă costă ceva ca minor?

| Crackman a răspuns (pentru NeedHelp1):

O sa vorbești cu medicul de familie sa îți facă o trimitere prin casa de asigurări ( gratis).
Iar prin laser efectiv îți baga laser în ureche sa ardă ceara aia