| 19diana99 a întrebat:

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine. Am o intrebare pentru cei care ingrijesc porcusori de guineea. Porcusorilor vostri le cade parul? Daca da in exces sau doar putin.
PS: Am si eu un porcusor de guineea. Este fetita si o che=ieama Chita. Este foarte simpatica, dar mama vrea s-o dea pentru ca ii cade parul. Vreau si eu niste sfaturi URGENT. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simina1619 a răspuns:

Eu nu am porcusor, dar am avut hamstarel. Cand era batran (inainte cu ceva timp sa moare, aproape un an) a inceput sa-i cada parul. Este ceva normal daca e batrana, totusi asta nu inseamna ca moare. Porcusorii de guineea sunt foarte foarte rezistenti (are o prietena de muuuult timp).
Ar trebuii sa-l duci la veterinar! LA hamstarelul meu ii cadea parul de pe burtica. L-am dus la veterinar, i-a facut o injectie si ne-a dat albastru de metin (sau cum se scrie) sa-i dam pe burtica in fiecare zi. Ne-a si aratat cum sa-i punem. Parul nu i-am mai cazut.

Nu-ti fa griji, duo la veterinar! Ii va face bine!

P.S. Exista cutii speciale de plastis transparente, pentru transport, daca nu ai ce sa o duci. Eu nu am avut cutie dinaia, asa ca am luat o cutie (care nu miroase urat sau a pantofi), i-am facut o gura, 2. Apoi am pus talaj in ea si putina mancare...sa nu se plictiseasca pe drum.

Succes! Sper sa se faca bine!

| 19diana99 explică (pentru Simina1619):

Da iti multumesc pentru ajutor da vreau si eu sa stiu cat tia luat pentru consultatie

| Simina1619 a răspuns (pentru 19diana99):

Consultatia, nu mai stiu exact. Oricum nu mai mult de 20 de lei. In jur de 10-15 lei big grin

9 răspunsuri:
| Just4Joker a răspuns:

Hamsterul nu are nici o legătură cu porcusorul de guineea. Stai liniştită! E normal. Am avut si eu acum doi ani unul (L-am dat fiindca nu-l mai suporta mama) si când stătea pe perniţa sa lasă foarte mult păr in urmă. A zis ca trece printr-o anumită etapă, să nu-mi fac griji ca nu e nimic grav.

Fundă, te rog?

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Roco(baiatu) da ii cade mult sunt perioade cand le cade nu te ingrijora

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Au nevoie de graunte cu vitamine

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Salutare! Problema este ca nu i-ai dat destule vitamine, sunt niste boabe pentru porcusori de guineea cu vitamine din acelea trebuie sa ii dai mai des ca sa nu ii mai cada parul, si ia-ti o perie de par pentru porcusorii de guineea

| TaкєMєHιgн a răspuns:

Eu am, si ii cade parul, dar nu prea mult..Am o prietena care are unul si ii cade parul foarte mult.E batrana si de aceea ii cade parul.

| Jonykaeuu a răspuns:

Te duci la o farmacie veterinara si intrebi farmacistul ce trebuie facut...si mie mi-a facut asa porcusorul si era sa moara dar i-a facut un vaccin...depinde si de varsta ca ei nu traiesc mai mult de 7 - 8 ani

| StefanP11 a răspuns:

Este normal sa ii cada parul dar nu in exces
iti recomand sa ii faci o vizita la veterinar...e posbil sa aiba o boala de piele, asa cum a avut porcusoara mea, eventual veterinarul ii va da niste pastile, si ii va creste parul si se va vindeca. Daca insa SANGEREAZA si se scarpina mult e mai grav, insa ii va trece. sper ca te-am ajutat... insanatosire grabnica!