| DDN a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi. Pe buza inferioara mi-a aparut o umflatura ca un fel de basica, a durat cateva zile si mi-a trecut. Acum vad ca reapare tot in acel loc. Am auzit ca se numeste mucocel. Ce stiti despre acest lucru?
Imi este foarte frica. Se poate trata acasa sau trebuie sa iau tratament ceva de la medic? Deci chiar sunt speriata

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| teo530 a răspuns:

Nu te mai panica degeaba, probabil e doar o basica de raceala(adica ti-a fost frig si nu te-ai imbracat) care va trece singura in cateva zile sau si mai rapid daca o spargi si o tamponezi cu acetona.

| AnaAna8 a răspuns:

Nu te speria, poate fi de la imunitate scăzută sau de la frig sau pur și simplu o chestie care nu înseamnă prea mult. Încearcă sa nu atingi acolo și sa o lași sa se vindece. Eu pentru așa ceva am luat Nidoflor iar apoi Aciclovir. Sunt 2 unguente cu antibiotic care ajuta sa iti treacă mai repede. Eu am luat și m-au ajutat mult. Totuși Îți recomand sa iti suni medicul de familie sau dacă ești cumva în trecere sa mergi și sa ii arăți. Ai putea merge la dermatolog dar nu merita sa te complici. Ca sa te mai liniștesc am avut și eu un fel de iritație apoi mi s-a format o besica și aveam maimpresia multe găuri ( știu ca suna scârbos ) și apoi puroi. Arata oribil și m-am speriat enorm dar am fost la medic, mi-a dat cele 2 unguente după care mi-a trecut. După ceva timp, a continuat sa îmi apară dar doctorul mi-a zis ca nu e nimic. Acum nu mai am nimic acolo dar mi-a rămas puțin semn cred ca din cauza ca o rupeam tot timpul. Tu sa nu faci aceeasi greșeală. Prin asta am vrut sa iti demonstrez ca exista lucruri cu mult mai grave decât așa ceva deci nu te speria. Sănătate!

| DDN explică (pentru AnaAna8):

Multumesc foarte mult. O sa incerc si eu cu nidoflor. Am pus lamaie ca fiind acida m-am gandit ca explodeaza basica

| AndradaComiati a răspuns:

Și nidoflor si aciclovir sunt creme bune pentru așa ceva! Sănătate!