| Andreea1198 a întrebat:

sie cineva cateva tratamente naturale pentru a scapa de acnee? Am nevoi de lucruri normale, nu medicamente sau pastile de la farmacie. Exista niste ceaiuri, ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
Ceaiul de busuioc si de musetel sunt cele mai bune pentru fata!

| alexuts28 a răspuns:

Am o carte 1001 remedii casnice si scrie asa [lucruri mai importante]

-crema, lotiune, lichid sau gel ce contine benzoil peroxid(Klimicil gel de exemplu)

-acizii alfahidroxilici(AHA).

-aspirina sau ibuprofen ( doza recomandata pentru adulti, 4 ori pe zi si nu dati aspirina unui copil sub 16 ani)

-ulei de arbore de ceai de trei ori pe zi.

-una pana la doua cani de Vitex Agnus pe zi daca acneea a aparut inainte de aparitia primului ciclu menstrual.

-otet sau suc de lamaie

-pasta de dinti pentru cosuri, inainte de a merge la culcare,

-condimente si miere ( amestecati o lingurita de nucsoara rasa cu una de miere si lasati sa actioneze timp de 20 min. )

-aloe vera

| Andreea1198 explică (pentru alexuts28):

Esti sigura de acea pasta de dinti, si daca da se gaseste in farmacii?

| alexuts28 a răspuns (pentru Andreea1198):

Nu ma refeream la pasta de dinti special pentru cosuri, ci pasta de dinti normala care actioneaza asupra cosurilor happy

| AngiiiBlake a răspuns:

Heii. Si eu am facut aceeasi greseala. Am folosit tot felul de tratamente naturale, insa mi s-a agravat acneea. Du-te la un dermatolog sau la medicul de familie sa-ti scrie ceva pentru tipul tau de acnee. Si eu am ajuns la dermatolog dintr-o... alergie. [prostie de-a mea cu tratamente naturale] Mi-a dat Skinoren, iar mai tarziu Zynerit. Skinoren-ul, in 3 luni, scapi de acnee. Poate si Zynerit-ul e bun pentru tine, dar pentru mine n-a fost prea bun. Sper sa ai un ten frumos mai tarziu. Succes, Stefii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca tinctura de propolis nediluata(diluata este mai putin concentrata si nici pe departe la fel de eficienta). Aplic-o de doua ori pe zi: seara, cu o ora-2 inainte de culcare pentru a o lasa sa actioneze pana dimineata si dimineata(sau dupa amiaza, in functie de programul tau), dupa curatarea fetei si las-o sa actioneze minimum 4 ore.Va ingalbeni putin pielea, dar se va lua aproape complet la spalare.In rest,e bine sa pui pe perna un prosop moale,crem,galben sau portocaliu(tinctura se va lua intr-o anumita masura pe perna,de aceea este bine sa o protejezi cu un prosop,care se curata mult mai usor).In schimb, orice ai folosi, nu iti vor trece complet decat dupa ce depasesti perioada adolescentei.Pana atunci, cu un tratament corespunzator, le poti tine sub control.