| iplayugly a întrebat:

Daca esti la varsta pubertatii si ai 14 ani si ai cosuri este necesat sa umblii dupa pastile, medicamente, tratamente naturale pentru a scapa de ele? sau trebuie sa astepti(daca le storci e bine?)

5 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Buna!
nu e sanatos sa iei pastile si nu e bine nici sa le storci(o sa arati naspa daca le storci)
uite aici cum sa scapi de ele:
http://www.scapa-de-cosuri.eu/
Succes!

| Ramona1 a răspuns:

Daca ai cosuri, nu e de stat, asta e clar.Mergi la doctor sa iti prescrie un tratament corespunzator tipului tau de ten.Te poti pricopsi la sfarsit cu niste"cratere" in locul cosurilor de n-ai vrea sa stii.Iti va da atat o solutie cu care sa te dai pe ele, cat si un medicament ca sa acioneze pe interior.Deci daca ai cosuri, nu e de stat.

| Patrăţel a răspuns:

Si eu am cosuri, si am de pe la 12 ani, de 2 ani ma chinui cu ele, n-am multe, dar au fost si au lasat semne, n-am folosit chiar de la inceput creme dar ma spalam cu ceva anti-cosuri ( un sapun)cand am vazut ca au inceput sa apara si pe barbie, si puncte negre am mers la dermatolog si am inceput sa folosesc creme, care pana in prezent n-au facut un efect miraculos dar asta e, cred ca, cu timpul vor disparea, incet-incet happy mai bine lasa-le asa si dupa ce le storci ( daca e neaparata nevoie) dezinfecteaza zona si nu mai pune mana pana nu se vindeca, sa nu se inflameze mai tare.

| Avatar001 a răspuns:

Spala-te cu sapun pe maini, inainte de a atinge fata! Nu folosi sapun obisnuit, ci, crema de ras, sau sapun de ras(daca mai exista)! In fiecare seara, fa-ti gomaj cu tarate de grau(umezeste fata, aplica, cu mana, taratele pe fata si freaca, usor, timp de 3-4 minute), dupa care, te vei limpezi cu apa calduta! Dupa tamponarea fetei cu prosop curat(sau de unica folosinta), aplica pe ten, zeama de lamaie(atentie, ustura!)! Dimineata, poti clati fata, tot cu apa calduta. Nu stoarce cosurile!Evita alimentele excitante,bauturile carbogazoase si tutunul! Fiul meu, a scapat dupa trei saptamani, dar, a continuat cu tratamentul(1-2 ori pe saptamana)si igiena.Spargele mai intai , apoi date cu spirt si apoi date cu miere pe fata , o sa iti treca lasa mierea cam 10 minute Iti doresc succes!
Funda ?

| MissYouToo a răspuns:

Pe toata perioada pubertatii le poti avea, asta e o reactie a ei. Le mai poti trata cu diferite produse, dar nu poti avea neaparat un rezultat pozitiv, insa merita incercat! Bafta!