| Andreea_Mihaella_1998 a întrebat:

(sper ca am ales categoria corecta)
Am 15 ani si vreo 3 luni. Am 1, 55 inaltime in jur de 50 de kg si port 35 la picior. Vara trecuta am vrut sa slabesc, insa mi s.a spus ca daca voi slabi nu voi mai creste, iar alte persoane mi.au spus ca ar fi indicat sa slabesc pentru a creste.
Ideea e ca as vrea sa mai cresc macar 2 cm si numarul de la pantof sa ajunga macar la 36-37..este vreo sansa? Nu stiu ce sa fac si parintii mei sunt scunzi, insa mama poarta 37 si tata 40..nu inteleg de ce eu m.am oprit din crescut. Mai este vreo sansa? pot sa fac ceva pentru a creste in inaltime si in picior? M.ar ajuta sa slabesc sau sa fac anumite exercitii? HELP

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Mai ai timp sa faci un sport sa te ajute. incearca inot/volei/handbal/baschet.
corpul tau creste dictat de genetic. geneticul poate fi influentat, dar trebuie sa faci ceva in privinta asta. fa un sport care sa oblige corpul sa se modifice (corpul va ajuta creierul. daca faci baschet de ex corpul dicteaza creierului ca ai nevoie de inaltime, ca tot sari, deci creierul ii va oferi corpului acest atribut). si cam asa functioneaza corpul mai in orice domeniu. ii dicteaza creierului ca are nevoie de X lucru (tot repetand sa faci ceva) si intr-un final va fi stimulat in acel sens. geneticul nu este 100% litera de lege. sau daca este, legea poate fi modificata. pentru 2 cm... facem o exceptie. dar daca nu faci nimic sa il stimulezi, de ce ar mai creste?

| einenebun23 a răspuns:

Cine ti-a spus asemenea aberatii ca nu vei mai creste daca slabesti? Nu are de a face nimic una cu alta. Si marimea la pantof cu siguranta iti va mai creste ai doar 15 ani inca este in plina perioada de dezvoltare.

| rabbit2014 a răspuns:

Pana la 18 ani tot cresti.
cand eram de varsta ta tineam tot felul de cure de slabire, cred ca asta mi-a stopat cresterea, am 155 si 47 kg la25 ani....nu e bine. opreste-te din cure de slabire ca tot o sa mai cresti

| Skylimit a răspuns:

Pot sa iti dau un singur sfat : Nu sta mult pe scaun, nu o sa mai cresti (in inaltime happy Sper ca te-am ajutat. Nu-ti fa griji o sa cresti. Eu chiar nu stiu de ce vrei sa mai cresti la picior, eu am 14 ani, 1.75, vreo 80 kg si port 45-46! Am niste "lopeti" (maini), si chiar uneori as vrea sa am piciorul mai mic, e cam ciudat avand in vedere ca fratemiu are 20 de ani si are piciorul mai mic decat al meu.

| Andreea_Mihaella_1998 explică:

Mersi @Ecaterinex3 cred ca voi adopta alt stil de alimentare+ mai multe exercitii....pana la 18 ani mai am...

| Andreea_Mihaella_1998 explică:

@Skylimit ideea e ca gasesc foarte greu incaltaminte asta ma deranjeaza ff rau

| Ecaterinex3 a răspuns:

Tu vei creşte oricum, şi eu am crezut că nu mai cresc, şi am tot slăbit, dar am mâncat mai sănătos şi am mai crescut, am făcut exerciţii şi mi-am făcut şi un orar. Dimineaţa beau ceva şi apoi merg să fac exerciţii. Sper că te-am ajutat. :3