| Thess_Cosmin_1998 a întrebat:

Bună, sper să îmi raspunda cineva, este 3 oară ce mi se întamplă. Deci adorm şi mă trezesc brusc şi râmăn blocat căteva secunde, mă îngrijorez, este ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Acest fenomen poarta numele de "paralizia somnului" si este o reactie destul de comuna atunci cand te trezesti brusc.

In timpul somnului, creierul blocheaza activitatea musculara pentru a evita miscari care ne-ar putea rani (acest lucru nu se intampla si in cazul somnambulilor, de exemplu). Atunci cand te trezesti treptat, creierul are timp sa ajusteze parametrii pe care ii are in timpul starii de veghe si trecerea este lina, chiar daca atunci cand ne trezim suntem amortiti, nu avem putere in maini etc.
Atunci cand te trezesti brusc, muschii raman paralizati pana cand reactioneaza creierul si le da comanda sa functioneze in mod normal.In cazul majoritatii, dureaza doar cateva secunde, dar exista si cazuri in care reactia creierului este mai lenta, iar durata paraliziei somnului, mai lunga.
Unele persoane experimenteaza si efecte vizuale sau sonore infricosatoare, similare halucinatiilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nimic

| Eibogu a răspuns:

Asta se întâmplă la multe persoane, nu cred ca este cazul de îngrijorare, dar dacă te deranjează spune la părinți