| Totonica a întrebat:

Sper să ma ajutați cu un sfat. De vreo 2 săptămâni tusesc intr-una. Am avut o răceala si amnrămas cu aceasta tuse. Este o tuse seaca si mereu am senzatia că mă gâdila in gat.happy Ce pot să fac?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Sirop de ridiche neagra.
Dar cel mai indicat at fi sa consulti medicul de familie
O seara bunahappy

| CoquineNoire a răspuns:

Mie mi-a facut bine siropul de ceapa cu nuci.
Se pun 6 nuci sparte intregi, spalate bine inainte, foi de la 6 cepe, 6 linguri de miere, un plic cu foi de tei, unul cu flori de musetel si le lasi la fiert pe foc mic la 1l de apa pana scade la jumatate. Indulcesti cu miere si lamaie. Se beau 3 cescute pe zi, si timp de o juma' de ora nu bei si nu mananci nimic, isi face efectul de la prima cescuta.

| Totonica explică (pentru CoquineNoire):

Mulțumesc. Mi-a facut si mie ieri asa dar nu am baut decat jumatate de ceasca toata ziua. Nu era așa. De bun la gustlaughingwinking

| CoquineNoire a răspuns (pentru Totonica):

Mie mi-a iesit foarte bun, e dulce acrisor, nu stiu ce ti se pare tie asa aiurea.
ca nu vorbim aici de ceai de anghinare, de exemplu.

| mona a răspuns:

Scobeste o ridiche neagra si umple gaura cu miere, o lasi asa peste noapte apoi iei cate o lingurita de 3 ori pe zi cam 3-4 zile

| pietrean a răspuns:

Incearca cu STODAL, care este indicat si in tuse seaca.Se pun niste bilute sub limba(am vazut ca este si sirop). Sunt homeopate.Se gasesc la farmacii.
Eu am folosit si si-au facut efectul.