| asperger a întrebat:

Cum scap de tusea seaca? Mentionez ca de o zi tusesc intr-una si ma gadila gatul.
Am luat hexoraleten(scuze daca am scris gresit) si homeogene.
ps.am vazut ca hexoralenten e pentru infectii si credeam ca e pentru tuse
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medic si nu mai lua medicamente dupa ureche. Hexoraletten este pentru infectii si dureri ingat dar la tine tusea poate fi din alte cauze.

| aXy99 a răspuns:

Poate ai polipi. Du-te la doctor.

| DumiY a răspuns:

Buna!
Siropul de patlagina sau cel de brad ajuta pentru tuse.
De la bunici stiu ca ei luau o ridiche mai mare ( ridiche neagra), o taiau in jumatate si puneau zahar sau miere de albine pe ea. O lasau cateva ore pana se dizolva zaharul sau mierea si iesea ca un sirop. Incearca si tu.
Mai este bun si ceaiul din ceapa, dar are un gust mai neplacut.
Sanatate!

| asperger explică (pentru DumiY):

Am uitat sa mentionez ca nu iau sirop de niciun fel

| asperger explică:

Nu sunt infundat ci numai tusesc intruna

| asperger explică:

Daignosticul este laringotraheita

| 44TheSinner44 a răspuns:

Fa un ceai de lamaie, pune putina miere si bea. Daca te doare in gat, pot face gargara cu sare.

| asperger explică (pentru 44TheSinner44):

Ma gadila rau dar de durut nu ma doare gatul