| Night a întrebat:

sa va zic povestea mea, as dori o alinare de la voi, un sfat nu stiu ce sa mai faccryingastazi am fost in vizita la niste rude cu ai mei.si mi-au pus putin vin in pahar dar foarte putin pe fundul paharului si am gustat, deci chiar ft putin 2 guri si cand zic asta nu exagerez...mama m-a vazut si s-a uitat ft urat la mine.nu a zis nimic atunci dar cand am plecat acasa cu masina, scandalul a fost gata! deci de la 2 guri de vin! m-a batut la cap pana acasa:ca de la o gura de vin se incepe, ca cum sa mai aiba ea incredere in mine, ca daca ma duc pe undeva daca beau si ma imbat si fac cate prostii, ca anturajul, ca colegele mele beau si eu am sa fac ca ele, ca ea nu mai poate avea incredere in mine(asta pentru ca am baut vin). i-am spus asa:ca nu am venit niciodata beata acasa si ea stie asta, ca nu am facut nimic rau, am fost un exemplu, ca foarte rar ies si atunci cand ies nu ajung tarziu acasa.in plus de asta a luat-o cu altele ca de ce tot vreau eu sa ies, i-am zis ca nu mai suntem pe vremea ei, ca toti ies si poate vreau si eu sa ma distrez nu pot sa stau toata ziua la fundul ei(apeste o luna impl 18 ani), ca sa stau acasa, ce am casa, am caldura, am tv, am de toate. dar ea pur si simplu nu intelege ca te mai si plictisesti de atata stat acasa si numai acasa.colegele mele ies si se distreaza si eu trebuie sa stau acasa ca fraiera, nici macar de craciun nu am iesit nicaierisadm-au durut vb ei, doar pentru ca am baut 2 guri de vin! nici nu un pahar! oare am gresit? sunt eu prea egoista? vreau pareri sincere.va multumesc ca a-ti citit desi e cam lung.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Doamne, deci eu am 13 ani si mama e mai putin severa decat a tastraight face, eu cand ii zic ca ma duc in oras cu culegele zice bine, chiar se bucura, pentru ca stie ca nu facem nimic rau, doar ne plimbam si cu ocazia mai iau o gura de aer. Si NU nu esti egoista ce te face sa crezi asta?straight face eu nu stiu cum o suporti sincer, eu cred ca as fugii de acasa de as avea o mama ca a ta... fara suparare. Iar ea chiar imi zice sa beau vin rosu ca zici ca e bun pentru sange, mai degraba eu o refuz, pentru ca odata din 2 guri de vin m-a luat ametealalaughing de atunci mi-e frica sa mai pun gura pe ellaughing

| Maariiaa a răspuns:

Buna! Este foarte urata situatia. Mama ta este de moda veche si nu stie ca acum orice tanar care are peste 14 ani iese la aceste sarbatori cu prietenii. A procedat foarte urat reprosanduti ca ai baut douan guri de vin. Sicer si eu care am 12 ani imi mai dau parintii o gura doua de vin, de pofta. Discuta cu mama ta si spune-i ca nu te vei imbata niciodata in fata ei.Mai spune-i si ca acum sa se intereseze si ea ca nu mai sunt ca la tara sa te duci al camp sau sa stai in casa. Discutati toata familia si ajungeti la stabilirea unor reguli. Daca nu te crede mama ta, spune-i ca nu iti vei mai raci gura degeaba daca ea nu vrea sa isi creada propriul copil. Pana la urma va realiza ca s-a suparat degeaba si ca nu are degeaba si isi va reveni. Acesti parinti din ziua de azi sunt prea srtesati si isi varsa nervii pe copii din cel mai mic fleac. Tu nu ai facut absolut nimic, sa stii. Tu ai un carcater foarte bun. Nu esti deloc egoista. Parerea mea a fost dupa cum concep eu. Sper sa ai succes cu mama ta! Pupici! Multa sanatate si tot ce iti doresti! Sper ca te-am ajutat! Sarbatori fericite!

| TяαfιcAnTaDєIυβιЯë a răspuns:

Buna...
Vreau sa iti zic ca mamele asa se ingrijoreaza, pe mai nimic...(din experietna proprie)
Nustiu cred ca mama ta exagereaza, adica eu cunosc niste fete, care pe la 12 (maxim)umbla cu baieti, ies zi ed zi cu prietenele, si chestii de astea.
Nu cred ca tu gresesti pe undeva, ci nici nu cred ca esti egoistahappy
Ai putea sa o ajuti putin prin casa si sa ii spui cand termini, ca ai vrea sa iesi putin cu prietenele, daca nu intelege roag-o frumos, spune-i ca toate prietenele ies in oras(Roag'o implor'o)
Sper sa ai succes, poate poti sa o mai inbunezi pe mama tahappy

| YoYo a răspuns:

Mata-i proasta rau

| GabiElla a răspuns:

Spune-i si tu ca ai aproape 18 ani si ca odata si odata tot o sa pleci si o sa o lasi, si nu va mai trebui sa asculti de ea
si incearca'i sa explici ca esti mare de acum si ca nu te vei schimba, daca te'a crescut bine, inseamna ca nu are de ce sa se ingrijoreze, esti mare spune-i ca nu esti ca celelalte fete doar vrei sa experimentezi sa vezi lucruri noi sa mai iesi si tu din casa...
ca ea nu stie cum te simti tu, diferita de ceilalti oameni, ca vrei sa te integrezi printre ceilalti oameni dar nu ca vei deveni asa cum sunt ei tu mereu vei fii fica ei dar trebuie sa recunoasca ca esti fata mare te descurci si singura...
succeshappy:*

| DjAnna a răspuns:

Deci scuze dar mama ta pe ce lume traieste? deci nu ca e exagerata e foarte exagerata crede.ma eu am 16 ani si mama e severa dar nu asa ba chiar imi zice sa ies sa ma distrez si eu nu esti egoista deloc stai cu ea de vorba sau tata ce zice vorbeste cu ea explicaiiii e exagerata!

| Ing4ever a răspuns:

Nu cred ca ai gresit cu ceva.Am si eu discutii cu mama pe tema colegelor si chiar imi interzice sa stau cu unele din ele doar pentru faptul ca sunt bogate. Nu ma pot plange ca nu ma lasa sa ies in oras, insa colegii mei ies aproape la 3 zile si ma invita mereu. Insa nimeni nu ma intelege ca mama este cum este si indiferent cat le-as explica nu ma inteleg decat cei in cauza mea. Pot sa-ti zic ca eu am 12 ani si mi se-ntampla lucrurile acestea si la 18 eu una iti zic ca mi se pare exagerat ca de la 2 guri de vin sa iasa asa scandal. Oricum...stiu cum sunt parintii.
P. S: La multi ani pentru luna viitoare si nu mai fi suparata!