| anonim_4396 a întrebat:

Presupun si sunt cam sigur ca am hemoroizi, ewgh..stiu, da.
Stau toata ziua pe scaun, la scoala, apoi acasa, nu beau apa/ fructe..si mai multe.
Ce fac acum? In afara de doctor, pana imi fac niste curaj...ah.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Hemoroizii sunt de doua feluri: hemoroizi interni si hemoroizi externi. Simptomele specifice hemoroizilor sunt constipatia, aparitia sangerarilor la nivel local precum si durerile locale. Iti recomand sa consumi lichide cat de multe si evita sa stai pe suprafete tari cum sunt scaunele; poti folosi niste perinite pentru scaun ca sa eviti contactul direct cu suprafata respectiva. In rest poti cumpara de la farmacie un unguent care se foloseste pentru hemoroizi ( iti recomand Hemorzon). Totusi pentru a diagnostica cu exactitate tipul de hemoroizi pe care ii ai ( interni sau externi) iti recomand sa mergi la un control de specialitate la un medic chirurg. In nici-un caz nu folosi musetel si alte plante asemanatoare intrucat risti sa dezvolti anumite infecii.

| anonim_4396 explică (pentru iulian1302):

Mulțumesc, o sa țin cont.
Dar mai are rost? E destul de grav, chiar foarte. crying

| iulian1302 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da! Are rost!

| anonim_4396 explică (pentru iulian1302):

Să beau lapte? De când mă știu dacă beau lapte..."mă stric la stomac."...e ciudat.
Mulțumesc din nou.

| iulian1302 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite. Ca sa scapi de problemele tale trebuie sa rezolvi problema cu hemoroizii. Daca nu rezolvi aceasta problema nu are nici-un rost sa bei lapte deoarece nu te va ajuta decat cu faptul ca te vei strica la stomac ( daca asa ai spus ca se intampla cand bei lapte). Cumpara-ti de la farmacie un unguent pentru hemoroizi cum este Hemorzon-ul si ar trebui sa scapi in cateva zile de hemoroizi. Totusi ar fi indicat sa vorbesti cu parintii tai si sa mergi la un control la chirurgie. Nu are de ce sa iti fie rusine sau jena. Apropo, cati ani ai?

| anonim_4396 explică (pentru iulian1302):

14...
Ahm, ar cam trebui sa dau jos pădurea de acolo dacă o sa se întâmple mai multe...de asta mi-e greu să mă duc.

| iulian1302 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana la urma sunt lucruri firesti!

| anonim_4396 explică (pentru iulian1302):

E imensă totuși...ah. să o las așa?

| iulian1302 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum consideri tu!

15 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu poti sa iei un tratament fara sa stii sigur ca ai hemoroizi. Daca nu ai mai avut si nu sti simptomele nu poti sa iti dai cu presupusul.Pana una alta mergi la o farmacie si ia supozitoare sau creme vezi ce iti recomanda farmacista

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Multumesc...ah..Sunt cam speriat.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar un medic poate sa iti spuna sigur si mai bine grabestete ca daca sunt hemoroizi cu cat stai mai mult fara tratament cu atat se agraveaza si poti ajunge la operatie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa faci spalaturi cu ceai de musecel. Mai intai spune-mi in ce stadiu se afla. Ai sangerari? A iesit in afara "stii tu"?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

:// doamne ferește...cee?
Am sângerări și a durut mai tare ca altă dată.ahh.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Repede medic. Daca ai sangerari posibil sa fie nevoie si de operatie. A mai patit o prietena de familie si zicea " sa nu mai spuneti ca va doare in... Fereasca D-zeul sa te doara si acolo". Persoana despre care iti vorbesc a fost operata.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu pot acum...ah, înțeleg.
Sper că va fi măcar okay. ahhh.