| anonim_4396 a întrebat:

stau la calculator si dupa un timp ma ridic de pe scaun si ma misc si ma doare in partea dreapta mai jos de abdomen si coaste, si numai dupa ce stau la calculator, odata m-a durut la scoala...cred ca e din cauza ca stau pe scaun sau care o fi problema, si daca e ce exercitii fizice-mi recomandati? Eu unul stau mult timp in fata calculatorului.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
S-ar putea sa ai probleme cu fierea sau cu apendicele.
Sfatul meu este sa te duci la medicul tau de familie, iar dupa un consult o sa iti spuna ce ai si care ar fi tratamentul.

| mdaria a răspuns:

Chiar daca stai mult, ar trebui sa faci pauze dese pentru ca iti afecteaza si ochii, mintea, nu numai in locul mentionat de tine. E important sa iesi sa mai faci cate o plimbare. In casa poti sa faci orice fel de miscari care sa produca o activitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Okey...pai o sa vizitez doctorul, sper sa nu fie grav ca nu am chef de operatii...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar nu cred ca e vorba de apendicita ca nu ma doare in zona burtii ci mai mult in zona spatelui thinking in drept cu buricul dar intre coloana si zona de mai joz de coaste din drept cu buricul...nu stiu cum sa explic, oricum langa coloana...

| BogdanVasc a răspuns:

Salut, chiar recent am fost la spital dintr-o cauza asemanatoare cu a ta. Durerea mea a fost in partea de jos, mijloc, iar eu am crezut ca ma dor rinichii.
Daca ai crescut brusc (se intampla des la adolescenti), asta e cauza, si se trateaza cu exercitii fizice (nu forta, sala, ci gimnastica). La ce ma refer eu este coloana, si de altfel ar trebui sa incerci sa stai corect pe scaun (la calculator, la scoala).
Acest lucru se intampla in general daca esti foarte inalt (ai crescut brusc) dar ai ramas slab, iar coloana nu se poate tine singura fara musci, si asa apare scolioza spre exemplu. Poti lua vitamina pentru asta, cu prescriptie.

Oricum, daca simti ca nu te doare deloc in partea coloanei, atunci poate fi altceva, cum ar fi piatra la rinichi, sau apendiceul (apendicita).