| LoveSunshine069 a întrebat:

de o saptamana ma cam nelinisteste ceva x_x...In partea de jos a abdomenului in dreapta ( rinichiul drept mai exact + partea din fata unde se afla cecumul, pe acolo pe undevahee hee ) ma cam deranjaza ceva.eu stiu ce sa fie? Sa va explic: daca stau intr-un loc, spre exemplu: in pat, pe scaun, oriunde, dara fara sa ma misc.nu am nimic in schimb cand ma misc mai ales daca ma misc brusc, hop si durerea, durerea vine din spate, de la rinichi, bineinteles. o durere asa.nu prea stiu sa va explic ca si cum s-ar misca ceva acolo.si e putin dureros.ma rog, asta de la ce poate fii, ma doare uneori si subliniez, doar uneori si si in fata? De la rinichiul drept. vreo raceala ceva? Am inteles ca daca "se misca durerea" poate fii nisip la rinichi.sa se miste nisipul, eu stiu acum? thinking Cine imi da un sfat bun, Fundaa`! happy Apropo.sa nu ma luati cu "mergi al medic" mi-e cam frica laughing o sa merg dupa ce o sa-mi dati cateva raspunsuri, sa-mi fac o idee. Nu cred ca poate fi din cauza apendicelui, nu? Ma cam doare si cand stau pe ceva rece.la scoala x_X Pentru ca nu ma doare cand ma apas acolo, nu ma doare cand ridic piciorul drept, sau sa-mi amorteasca, sau ceva de genul acesta. de fapt nu ma prea doare acolo laughing Ce poate fii? puppy dog eyes MULTUMESC!winking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| microsedd a răspuns:

Este posibil sa fie apendicele, daca ai citit pe undeva cam cum s-ar manifesta o apendicita, cu dureri de picior si amorteli sau mai stiu eu ce este posibil ca in cazul tau sa se mainfeste diferit de asta mai depinde si pozitia apendicelui adica se poate sa ai apendicita si sa te doara in dreptul ficatului, si asta datorita pozitionarii apendicelui, de asemenea in apendicita durerea poate apare atunci cand incepi sa te misti(deoarece intestinele sunt oarecum libere sa se miste in abdomen spre deosebire de rinichi care sunt fixati de peretele posterior al abdomenului), se poate ca durerea sa apara la o perioada de 3-4h dupa ce ai mancat, durere care dispare sau este mai putin suparatoare daca nu mai mananci, oricum nu este de glumit mai ales cand pe langa astea se mai adauga si febra. Nu cred ca ai ceva la rinichi deoarece atunci nu ai fi avut dureri numai cand te miscai ci le-ai fi avut si atunci cand stateai in pat sau pe scaun, iar durerile ar fi fost mai mult in spate cam la nivelul unde se termina coastele, asta fiindca rinichiul nu se opreste niciodata din functiune el produce tot timpul urina si atunci daca aveai nisip sau pietre cum zici tu te-ar fi durut in continuu plus ca urina ar fi putut avea o culoare usor rozie. Mai bine mergi cu mama si iti faci un consult medical eventual un ecograf(care nu doare) si vezi ce este, pentru ca asa cum a zis vlad inaintea mea peritonita este o complicatie destul de grava care duce la moarte daca nu este identificata in timp foarte scurt pentru a fi luate masurile chirurgicale de urgenta necesare salvarii pacientului. asa ca mai gandeste-te cat mai stai cu durerea inainte sa mergi cu mama la un medic sa se lamureasca durerea ta. sanatate si sa auzim de bine.

| vlad_4846 a răspuns:

Peritonita este una dintre complicatiile durerilor de apendice, care apar, initial, in partea dreapta a abdomenului, extinzindu-se apoi pina spre zona inghinala. Este o afectiune care impune un tratament chirurgical ce vizeaza indepartarea apendicelui.

| Chocoleata a răspuns:

E nisip iti spun sigur eu am avut de 4 ori si exact ca tine m-am simyiy

| LoveSunshine069 explică:

Nu era nici apendicita nici peritonita rolling on the floor mersii mult oricum pentru sfaturile "bune"winking

| TheAbletoloveyou a răspuns:

Daca nu poti sa ridici piciorul drept. adica te doare ai apendicita happy ai grija. [ nu sunt cu fundele:*]