| Patrecea a întrebat:

Buna.
Stiti ca data trecuta v-am spus ca ma doare foarte tare intr-o parte, ei bine m-am dus la urgente si nu mi-au facut nimic, mi-au dat doar niste medicamente. Acum am o durere intepatoare in umarul drept si se intensifica foarte tare cand respir. E foarte greu sa imi fie suportabil. Ce se intampla cu mine? Doctorii nu mi-au spus nimic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaiSpeedster a răspuns:

Dacă îmi aduc bine aminte, erau dureri la burtă, dar acum s-au mutat la umăr. Nu e o corelație între cele două, au apărut la momente diferite, zone diferite… E posibil să ai fibromialgie. Eu doar presupun, ghicesc. Doctorul poate stabili cu certitudine, deci mergi la doctor. Ideea e ca senzația de durere este amplificată de creier, sau la nivel de nervi, deci intră în sfera de expertiză a neurologului sau chiar psihiatrului. Așa că dacă doctorul de familie te trimite la una din specialitățile astea două, nu te îngrijora, nu ești nebună, nu o iei razna, dar ei știu să trateze afecțiuni ale sistemului nervos.

| Patrecea explică (pentru MihaiSpeedster):

Pana atunci ce pot sa iau de durere? Pana ma duc?

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Patrecea):

Din păcate, fără rețetă, cel mai puternic e ibuprofenul. Nu abuza de el că poți face blocaj renal și alte belele. Cu rețetă, probabil cea mai comună e codeina, care e din clasa opioidelor, deci trebuie luat cu multă atenție și numai în doza prescrisă de medic.
Mergi la doctor.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la medicul de familie, iar el te va trimite la medicul de specialitate la care trebuie!
Durerile de umar pot fi din mai multe cauze, intai trebuie stabilita zona de origine (neurologie, ortopedie, pneumatologie), dupa care stabilit diagnosticul si tratamentul exact.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! De ce nu mergi la doctorul de familie pentru investigatii?

| VoidEternal a răspuns:

La urgente, principala lor grija este sa aiba grija ca pleci pe picioare de acolo. Daca ai o afectiune mai putin comuna sau mai greu de diagnosticat, sunt sanse mari sa pleci de la urgente doar cu un tratament simptomatic.

Ce trebuie sa faci tu acum este sa mergi la medicul de familie si sa obtii o directie pe care sa continui investigatiile. Asta inseamna un set mai detaliat de analize, trimitere la un specialist care sa te consulte si care sa faca si el niste teste, analize, etc. Daca durerile persista, insista si tu ori la medicul tau ori la un alt medic mai priceput. E sanatatea ta la mijloc. In acelasi timp, pana aflii mai multe, incearca si tu sa faci tot ce tine de tine. Evita stresul, mananca sanatos, fa miscare.

| julOG a răspuns:

La urgente ți se oferă calmante, maxim te interneaza pentru investigații. Dacă ai ceva rupt, tăiat de ex îți face operația, te repară.

Mergi la un pneumolog sau cardiolog având in vedere zona durerii tale.
Și eu recent am simțit înțepături in spate, piept și am mers la pneumolog. Acesta m-a trimis și la cardiolog.
Deci totul e ok când mergi la un specialist.
Ori la medicul de familie care va decide el unde te va trimite, dar ca sa nu pierzi timp, direct la pneumolog ca știe treabă.
Și cel mai important lucru e sa te liniștești ca ești puternica!