| Celestina003 a întrebat:

Bună! stiti cumva cum sa-mi cresc imunitatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu băteam un alt apropo. Câți dintre noi mai avem un stil de viața sănătos? Tu spui de somn ca e o regula generală sa dormi bine, dar iată că sunt oameni care fac schimburi de seara, nu se odihnesc suficient și mai mult decât atat se cred prefecți pana când ajung la diferite probleme, forme de cancer. Am o cunoștința, judecător, avea zile când nu dormea și a făcut metastază. Acum, după tratament, odihna o dieta keto, este bine mulțumită lui Dumnezeu. Și sportul chiar ajută. Uite aici, un articol interesant: https://www.health.harvard.edu/......une-system

Ceea ce vreau sa spun e ca daca depravarea de somn face ca organismul cu toate funcțiile sa slăbească, atunci regula poate fi si invers aplicată. Pentru ca organismul e un tot unitar. Nu poți sa spui ca ai sistemul cardiovascular varza și ca ești strong dpdv imunitar.

Foarte interesant mai e si studiul realizat de Dr. Sinclair David, Chemically induced reprogramming to reverse cellular aging pe care ți-l recomand. Poți sa îmbătrânești organismul prematur prin alimentație proasta, prin alte tipuri de vătămări (pe lângă faptul ca îmbătrânirea este rezultatul pierderii unor instrucțiuni critice de care celulele au nevoie pentru a continua să funcționeze). Practic prin tăieturile realizare pe șoricei, îmbătrânirea celulara prematura a fost posibila. Acum când ai o dieta acida, bogata in glucide, ce se întâmplă? Deci dacă eviti o alimentație proasta, faci un post intermitent permiți organismului sa se repare și sa se detoxifice, in felul acesta ai putea sa promovezi și o imunitate mai puternica (comparativ cu cea a unui stil de viața deficitar)

22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mancand numai mancarea sanatoasa, cu multe fructe proapstee, legume si carne, eliminnd prajelile, eliminand sucurile si alcoolul.

Somnul de noapte intre orele 22 si 6 dimineata este vital pentru refacerea creierului, refacerea hormonilor si refacerea organelor interne.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt nenumăprate procedee. Dar dacă nu îți faci analize înainte. nu vei ști dacă ai realizat ceva su nu.

| Celestina003 explică (pentru sadrian46):

Am făcut analizele înainte.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cea mai sigura cale e alimentatia sanatoasa, urmata de miscare zilnica.

| relian a răspuns:

Aia da, o antrenezi, sa vezi cand so face aia cit china ce puternica o sa fii laughing
Imunitatea creste sau ce anume? Singurele chestii din corp care pot sa creasca, is muschii, pielea, in rest nu pre ai ce creste.
Imunitatea este aia cu care te nasti, nu-i poti face tu absolut nimic, Cum iesi din fabrica cu alea vei ramane, iar pe paqrcurs si alea incep sa scirtiei la un mom dat, de reparat sau marit, intarit, nu se poate, cel putin in cazul asta.

Ce sa faci sa iti fie mai bine?
Sa eviti sa te ranesti, sa te imbolnavesti, asta daca poti, restul is povesti, basme, reclama sa cumpere naivii produse alimentare sau mai stiu eu ce alte alea.

Este ca si cum ai spune, ce sa faci sa iti schimbi culoarea la piele, sa fii albastra laughing sau sa iti schimbi culoarea la ochi, ori mai stiu eu alte comparatii.
Nu se poate, daca ai mostenit chestii slabe de la parinti, asta e viata, nu ai ales tu, nu au dorit nici parintii tai sa fie asa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Răspunsul e undeva la mijlocul adevărului. Imunitatea ta poate sa slăbească la fel cum eficacitatea unui vaccin poate sa scadă de-a lungul timpului. Factorul genetic, evident, joaca un rol cheie

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Imunitatrea de slabit garantat slabeste, odata ce inaintezi in varsta, de marit niciodata.
Un vaccin nu are nici un efect asupra organismului, singura chestie, pacaleste sistemul imunitar ca ar fi ceva, sa il faca sa produca mai multi anticorpi, asta asa in ideea ca de apare un corp strain, mai multi anticorpi, prezenti in organism, pot detecta mai rapid sau din timp acel strain.
Dar facind asta, incurci si circulatia laughing deci nu e deloc de preferat sa faci vaccinuri, mai ales cand esti sanatos, incurci cirulatia oxigen, hrana etc.

Despre ce mijloc voresti tu? Ca ai putea sa iti intarasti sistemul imunitar? Explica, cum, ce faci mai exact, ce anume se intaraste sau creste si etc.

Asa sa spui ca adevarul e la mijloc, nici in cazul slabiri nu-i la mijloc, cum am spus slabeste garantat, pentru ca toate odata cu varsta nu mai sunt ceau fost, se uzeaza, nu se mai refac in totalitate, apar greseli de copiere si etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Odihna. Somnul și imunitatea sunt mâna in mâna - aici e articolul științific cu demonstrația: https://link.springer.com/......011-1044-0

La fel și o alimentație variata, sportul.

Când vorbim de imunitate vorbim de 2 tipuri de sisteme de fapt: cel înnăscut și cel adaptiv (care oricum depinde, in teorie, de cel innascut).

Dar cum sunt aspecte care îți slăbesc organismul sunt și factori care te fac sanatos. In special când nu consumi toate rahaturile din export și alegi ceva natural, bogat in fibre, sărac in Carbo. Vârsta e un factor relevant, evident. Dar sunt persoane care fumează, beau. Și astea afectează imunitatea in timp

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce arati tu pe aici, sau cei care scriu acolo in acel articol, se refera la chestii normale.Na spus nimeni ca daca nu dormi e de bine, asa ca nu vad nimic clar, sau sa arate ca cineva care se naste cu un sistem imunitar X, pe parcurs poate sa faca nu stiu imbunatatiri, ori ce intreaba aici cel care a postat intrebarea.

Nu a spus nimic ca nu doarme ca, ar avea probleme, pur si simplu vrea sa isi mareasca masa musculara laughing adica sa imbunatateasca sistemul imunitar.
Daca spui ca dormind si mincind nu stiu ce chestii ajung Arnold, eu nu cred asa ceva.
Deci vorbim de un om normal, nu de privatiuni si alte povesti.Deci nu sunt factori care tear face sanatos.

Factori care sa iti slabeasca organismul sunt, tu faci toate normal, dar sa zic maninci in exces, te ingrasi, ajungi obez, apar probleme.

Sau bei f mult, nu prea mainici, dar restul le faci normal, iti slabesti ficat si alte alea.

Am dat exemple de slabit organismul.Da si tu acum exemple care iti cresc imunitatea poti? In agfara de alea ca maninci sanatos, aia e vraja marii, reclama, sau ca dormi normal, normal ca dormi normal.

Vine si spune, uite iau nu stiu ce lapte de cuc, beau si deja sistemul imunitar e in forma mai buna ca ieri, ai astfel de exemple?

Nu ai cum, am spus cum te nasti asa esti, ba pe parcursul vietii dupa ce devii adult, deja pe zi ce trece slabesti, chiar de ai tu toate activitatile normale.
Sportu pfff ala nu iti creste tie imunitatea, de era asa faceau sport cei cu probleme si gata erau deja sanatosi laughing

Iti zic eu, muschii da ii poti mari, dar altceva nu, nu se poate amri scula la barbat, dapai sa faci chestii de nivel microscopic laughing

Deci acel articol nu demonstreaza nimic, spune de alte alea, daca nu dormi, daca nu maninci, mnu faci stiu si eu paralele laughing Ce spun aia acolo, stiu oamenii de mii de ani laughing, mai ales aia cu somnu, cand esti bolnav, doar ca noi nu vorbeam de oameni bolnavi, si nu cred ca videcare o face sistemul imunitar.Cu alea se ocupa alte sisteme.

In sf fiecare crede ce doreste, unia trebuie sa faca si ei ceva malai, naivi au foist si for fi mereu, asa ca numa bine.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista om sxa nu doarma, asta odata, daca nu dormi, pur si simplu mori, asta odata.

Pe de alta parte cancerul nu apare de la lipsa de somn sau mincare proasta.
Nu stiu cum de puneti botu la toate povestile ce spun un ia, sincer ma mira, ca atitia oamenii pot fi manipulati atit de usor.
Cancer faci pentru ca se deregleaza ceva la nivel de gene, ori ca ai deja acea informatie ce op sa opreasca sau sa nu opreasca un sistem.Idifertent ca tu maninci bine, dormi f bine, cancer tot o sa faci daca genetic esti deja defect.
Nu va mai luati dupa rahaturile spuse de toti astia ce se dau mari loviti, cerceteaza, cine mai cerceteaza ceva in ziua de azi?

Ale ce spui tu cu postu si detoxifierea, alta gogorita laughing organismul tot timpul se detoxiofica, nu trebuie tu sai dai pauze laughing
Vai de capu nostru, tiop mai dat si raspunsu ca fgiiond cistigator.Dar asta e.

Exact poti sa ai inima varza si sistemul imunitar beton laughing nu vad ce legatura are una cu alta.
Inima este o pompa, sistemul imunitar se ocupa cu alte joburi.Nu stiu cum dce citti toate rahaturile alora, apoi mai le liuati si de bune.

Sistemul imunitar apara organismul de corpuri straine, aia e tot ce face, corpuri sau agenti patogeni externi.

Cei care dorm pe afara, hommless vrei sa spui ca maninca sanatos, sau mai stiu eu ce fac? Nici pomeneala, totu tine de genetica, de cuym ai iesit din fabrica.
Sintem masini biologice, dar sintem exact ca si o masina. Daca este bine facuta din fabrica, piese bune, materiale f bune, totu bun, atunci acea masina va rezista mult in timp, bineinteels daca nu o fortezi, daca o o suprasoliciti.

Poti tu sa maninci pestele minune, daca ai piese slabe sau defecte in organism nu ai ce face, poti sa dormi tot timpul astea nu o sa te faca bine deloc.
Daca maninci orice, daca dormi cit poti, sau cit simti nevoia sa dormi, esti bun din fabrica, nu are ce sa se intimple rau, poate doar daca te accidentezi.

Tot ce scriu multi in ziua de astazi, este sa faca si ei un ban cinstit laughing munca e grea, datu din gura si gargara e usoara si bani buni laughing

Judecatorul tau a facut cancer ca asa trebuia sa faca, nu ca a muncit din greu, ba tu esti nebun laughing vii sa spui ca un judecator munceste din greu, hai ca estio tare de tot.

A facut ala metastaza, facea si daca dormea, iti garantez.Acu dupa tratament e bine, o fi bine, sper sa fie bine si mai departe, desi sanatos sigur nu este, nici nu8 va fi.
Odihna si dieta keto, ba ne lesi cu povestile astea laughing te ajuta mincarea sa ce anume?

Inca odata te intreb, ce anume face mincarea in cazul asta cand ai cancer?

Lasa ce spun altii, spune tu de la tine ce crezi tu ca face mincarea mai exact?
Sau ce face sportul ala de care spui.
Zii asa, maninci, mincarea ajunge in intestine, de acolo ce se intampla, se extrag substante care ajuta la X, Y si Z bla bla, intr-un final ajunge sa apase pe intrerupatorul genetic sa sa opreasca fabricareaq de celule asa in prostie, adica repara defectiunea.

Asta vreau eu sa aratati, nu ca uite ce spune X xce spune Y, poate nu-s curios ce spiun aia, pentru ca nici nu explica ce anume se intampla.Dau doar din gura a proasta, naivii pun botu ca robotu si uite asa toata lumea multumita, dar de fapt stam in loc, nu avansam deloc, pentru ca ne periem uni pe altii, in loc sa ne ocupam de chestii clare si sa recunoastem ce facem si cit putem.

Pribarea de som afecteaza creierul, poti muri, dar nu faci cancer. Explica ce se intipla daca nu dormi? Arata cum faci cancer daca maninci alimente de la fastfood poti?

Nu stau eu sa te conving de nimic, oricum voi a stia naivi mergeti cum va mina aia gargaragii, sinteti ceva gen religiosii, pai daca asa spune Dzeu, daca asa scrie in Biblie laughing asa o bagati si voio, daca asa spune nea doctorul, daca asa spun aia care cerceteaza.

Ba da ia sa vavd, oare aia chair spun adevarul? Omenirea nu mai e cea fost, nu mai sunt invatati care sa invete lumea corect.

Acum trebuie sa spui ce zic altii, nu trebuie nicicum sai contrazici, ori sai verifici.
Stii ce spunea Socrate? Asta a fost un mare invatat din antichitate, iar el aasa le spunea studentilor lui, daca eu va spun ceva, voi trebuie sa ma verificati, sa vedeti voi daca eu va spun adevrat sau nu.

Unde mai sunt invatatori de astia? Acu toti repede pe net, gata uite ala o facut cancer, o zic medicu ca de la nedormit bine laughing sau de la mincare nesatoasa laughing

Ba oameni buni, sau slabiu de inger, care mincare nesanatoasa ma? Pai daca maninci otrava nu mori? Maninci ceva ce organismul nu-i trebuie, nu-i place? Daca nici observatii simple nu mai sintem capabili sa facem, nu-i de mirare ca asa am ajuns o turma de oi, ne mina aia care cum vor laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Acele articole științifice au suport metodologic și sunt bine documentate și puse in practică. Ai putea și as putea sa susțin aceleași experimente dacă am avea bagajul de cunoștințe și echipamentul necesar. E ca atunci când ești bun pe domeniu precum geodezie și astronomie și vine altcineva și îți spune ca pământul e plat. Nu o sa vezi așa ceva ca ți se retrage titlul de doctor in secunde. Nu mă informez de pe Wikipedia și nici de pe vreun site românesc sau forum TPU, nu mă uit la TV și nici nu sunt conspiraționist. Imunoglobulinele sunt produse de limfocite B. Limfocitele sunt un tip de leucocite din sânge. Sa spunem ca ai ateroscleroza/inflamația cronica. Ce se întâmpla cu fluxul de sânge in organism? Știind ca inflamația cronica afectează limfocitele T și celulele NK care lupta împotriva infecțiilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

In plus, dacă nu ar conta nicidecum ce mâncam si când dormim ca oricum avem scrisă "eroarea" in ADN (deși pot apărea mutații oricând si din orice), ce sens mai are sa mâncam sănătos si sa dormim bine? Hai sa băgăm alcool pana dam in ciroză si sa fim ca americanii, unde porțiile nu-s ca la săraci, ca restul Europei. Sa băgăm dulciuri, bomboane, McDonalds si sa fim obezi, dependenți de por no ca atat putem si sa stam cu gândul ca nu putem face absolut nimic sa ne simțim mai bine in corp si in spatele ecranelor. laughing

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu a spus nimeni sa bagi in tine pana crapi, normal, natural este sa maninci doar cand iti este foame, nu 3 mese pe zi, asa cum fac multi oameni.
De dormit dormi cand iti este somn, sau noaptea in general. Deci dormind si mincind natural, normal, poti avea defecte sau nu poti avea, depinde ce ai mostenit de la a 15 spita de la bicicleta, deaspre asta vorbeam.
Te simti bine mincind si dormind cum iti place tie.

Eu am spus, daca ai mostenit un defect, poti tu sa manici si lapte de cuc, sau sa dormi toata ziua, astea nu o sa elimine acel defect.

Despre asta era vorba, nu de la una, ajungi sa spui de obezi, de americani, unde si aici gresesti, eu am vazut mai multi romani grasi, decat americani, asta ca idee.
E Iglesias minca numa de la McDonalds, sau inainte asa minca, si la concerte lua pe aia de la MC acolo sa fie linga el laughing si vad arata f bine, se simte f bine laughing nu stiu de unde aveti ideile astea timpite, cine vi lo bagat in cutia aia de sus.

Tu acasa, la piata, unde vrei tu, iti garantez ca nu ai cartofi mai de calitate decat ce foloseste McDonalds, pe pariu, pe ce vrei tu.

La fel si carne si ce mai folosesc ei acolo. Vorbiti doar sa va aflati in treaba.
Mincarea de la fastfood, e mai buna decat aia ce faci tu acasa de N ori, asta ca idee.
Iti dau exemplu, cartofii sau carnea prajita.Prajeste tu acasa cartofi, apoi compara cu aia de la Mc, iti garantez ca ai tai acasa mustesc de ulei laughing

La Mc aia au baie de ulei, deja incinsa, cand pun acolo cartofi, instant prind o crusta si nu mai lasa uleiu sa imbibe asa de rau acei cartofi, asa cum se intimjpla cand faci tu acasa.

Carnea la fel.Mc foloseste acum salata din aia ce era odata cindva, la inceputuri, a renuntat la saata aia Iceberg, mere la fel cit mai putin stropite si tot asa.

Maninca tu mincare sanatoasa ce spui, sau ce spun altii, dar sa maninci cantitati mari, sa vad cum o sa fii laughing

Nu conteaza ce maninci, conteaza CIT maninci, acu ai priceput? Orice mincare este comestibila, ca de nu era nu mai era aprobata la vinzare pentru consum.

Dai in ciroza de la ce? Sa nu spui ca de la mincare de la MC laughing ba da ce vau indoctrinat aia acolo.
Stii cum esti tu? Cum e ala ce aparu la un post de TV acolo in RO, doctor, explica el despre ciroza, ca daca bei alcool mult, faci ciroza.

Apoi a spus ca faci ciroza si de la fructe laughing daca maninci fructe, alea contin zahar, ajunse in stomac, acel zahar se face alcool si ajunge la ficat si faci ciroza laughing

Ba esti nebun, am fost pe jos cand am vazut chestia asta. Daca la TV ajung astfel de exemplare, iar voi ca oile ii credeti, e clara de ce tara aia e in prapastie.

Nu ai cu cine, nici daca iti arat negru pe alb, spui ca nu-i asa laughing nu are rost sa mai ne pierdem timpul cu discutii inutile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

După cum ți-am mai explicat, nu am deschis TV-ul de peste 10 ani laughing
Și tu încerci sa îmi explici ca e mai sănătos Mc-ul decât mâncarea gătită in casa. Am ajuns sa dezbat asta și tu îmi zici mie ca sunt îndoctrinat. Sau ca e mai ok sa-l ascult pe Iglesia decât o persoana de știință. Practic un corporatist face absolut orice ca sa fie profitabil, ți-ar pune și rahat in mâncare ca sa scape de un cost de producție sau sa reducă unul și tu îmi zici mie ca e mai sănătos la ei laughing

Înțelegi cât de mult aberezi? Și după îmi zici mie ca Iglesias mănâncă doar Fast food și e sănătos. Trezește-te la realitate are 202kg in prezent (Gabriel Iglesia sau cum îl cheamă). La 202kg poți sa ai gene de la cei mai performanți părinți ca tot faci ceva.

Apoi zici ca n-are dom-le legătura somnu si mâncarea, după zici ca trebuie sa vina natural ca altfel de... dacă venea natural era o treaba. Prietene, 3/4 dintre romani muncesc de-i ia naiba si se duc dintr-o parte in alta și ar dormi da au o familie de întreținut. Nu au posibilitatea din cauza lipsei de timp si energie sa gătească așa ca merg la un Fast food. Mi-ai dat tu repede pe cel mai obez dintre obezi pe Iglesias care mănâncă Fast food laughing

Încă ceva, pâinea făcută in casa îți zic eu, are aluat, drojdie, poate un ou de țara de la găini care nu-s injectate. Da aia de la mc e plină de azodicarbonamidă si n o zic eu, o spun cei de la Mc care prepara, e in ingrediente. Deci tu îmi zici ca e mai sănătoasă chifla de la mc decât aia din casa? Sau cartoful din curte de la mine e mai puțin sănătos decât ăla de la Mc care ajunge sa aibă un diametru de 10cm, Russet Burbank, stropit cu toate pesticidele din lume? Acu câteva luni in urma erau acuzați ca foloseau de mai bine de un deceniu Monitor ca pesticid. Înțelegi cât de mult poți abera? Dacă mor oamenii pe capete din cauza alimentatiei proaste?

Și cum sa zici ca nu faci ciroza dacă bei ca porcu? Ai auzit vreodată de boala ficatului alcoolic aka ciroza alcoolica? Deci e o boala numita după stupiditatea multora pe care o fac cei mai mulți dintre alcoolici si tu zici ca Dee… dom-le, sunt eu îndoctrinat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Plus de alta treci dintr-o ramura in alta. Ai dreptate doar pe jumatate de măsura.

1. Poți fi predispus la anumite probleme genetice moștenitr de la unul dintre părinți. Asta ca sa ne punem de acord
2. Sistemul imunitar are 2 componente: cel innascut si cel adaptiv. Nu e de ajuns sa spui ca bre, a făcut maica-mea boala X și a trecut cu bine, asta înseamnă ca fix o sa mi se întâmple și mie. Sau dacă maica-mea n a avut bre nicio urma de diabet sau vreun cancer, înseamnă ca nu o sa am nici eu. E stupid, înțelegi? Ia demonstrează băgând 20 țigări pe zi, mâncând Mc și având somn dar așa, fortat, la cheremul cuiva, sa te trezești la 5:30-6 ca începi munca. laughing
3. Prevenția o faci printr-un stil de viața sănătos. Sănătos = sport, fibre multe, nutrienți potriviți

Sau mai degrabă, un alt exemplu. Organismul are puterea de a se reface. Acum sper ca nu îmi zici ca aberez ca atunci chiar nu am ce discuta cu tine. Când te lovești la o mâna, da, cu odihna mai multă ai PUTEREA de a te reface dacă furnizezi nutrienții corecți. Știi de ce îți zice doctoru sa lași fumatu când ți se formează calusul dur in jurul unei fracturi de os? Ia cercetează. Poate ca o sa mi zici ca e fan fumat neconvențional, ca el e mai mult cu glo și cu Neo, cu tutun încălzit și vrea sa treci de la fumatul convențional la neconvențional ca ești conspiraționist. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Eu băteam un alt apropo. Câți dintre noi mai avem un stil de viața sănătos? Tu spui de somn ca e o regula generală sa dormi bine, dar iată că sunt oameni care fac schimburi de seara, nu se odihnesc suficient și mai mult decât atat se cred prefecți pana când ajung la diferite probleme, forme de cancer. Am o cunoștința, judecător, avea zile când nu dormea și a făcut metastază. Acum, după tratament, odihna o dieta keto, este bine mulțumită lui Dumnezeu. Și sportul chiar ajută. Uite aici, un articol interesant: https://www.health.harvard.edu/......une-system

Ceea ce vreau sa spun e ca daca depravarea de somn face ca organismul cu toate funcțiile sa slăbească, atunci regula poate fi si invers aplicată. Pentru ca organismul e un tot unitar. Nu poți sa spui ca ai sistemul cardiovascular varza și ca ești strong dpdv imunitar.

Foarte interesant mai e si studiul realizat de Dr. Sinclair David, Chemically induced reprogramming to reverse cellular aging pe care ți-l recomand. Poți sa îmbătrânești organismul prematur prin alimentație proasta, prin alte tipuri de vătămări (pe lângă faptul ca îmbătrânirea este rezultatul pierderii unor instrucțiuni critice de care celulele au nevoie pentru a continua să funcționeze). Practic prin tăieturile realizare pe șoricei, îmbătrânirea celulara prematura a fost posibila. Acum când ai o dieta acida, bogata in glucide, ce se întâmplă? Deci dacă eviti o alimentație proasta, faci un post intermitent permiți organismului sa se repare și sa se detoxifice, in felul acesta ai putea sa promovezi și o imunitate mai puternica (comparativ cu cea a unui stil de viața deficitar)

| Hyperion7 a răspuns:

Expunându-te virușilor.Asa corpul își poate face anticorpii necesari, dar daca deja ești răcită, recomand multa vitamina C cam 500mg la 3 ore și ar trebui sa îți crească imunitatea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu beau ceai verde in fiecare zi. Am observat ca racesc foarte rar. In wekend beau 3-4 beri, acum nu stiu daca o fi si de la bere, dar m-am gandit sa mentionez. Din cate stiu berea ajuta la intinerirea pielii si combate cancerul, ajuta sistemul digestiv.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

4 beri egal 200 ml de alcool.Nu e puțin. Din câte știu afectează ficatul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alimentatie sanatoasa

| Sekim a răspuns:

Daca vrei sa îți crești imunitatea in mod natural, adică organismul tau sa fie rezistent, trebuie sa lași organismul sa lupte împotriva virusului când ești răcita. Daca vrei sa ai o imunitate buna ar trebui sa îți pui la punct și alimentația, sa te interesezi de vitamine ( ce scop au fiecare, etc ). Ca organismul tau sa poată să lupte cu un virus trebuie să aibă resursele necesare, resurse provenite din alimentație sau suplimente.

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Cu miere și lamaie