| anonim_4396 a întrebat:

Stiti cumva de ce nu se vede semiluna (lunula) de la unghii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| snzpaul a răspuns:

Mama e în domeniu:

ai lipsă de calciu, du-te cumpără un calciu și mânâncă morcovi pentru vitamine și regenerarea unghiilor.

| anonim_4396 explică (pentru snzpaul):

Asta am aflat chiar de curand. Multumesc mult oricum!

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Citește asta:
http://www.dermestet.ro/index.php?id=unghiile
Pa, pa.

| anonim_4396 explică (pentru Legiuitoarea):

Sa fim seriosi laughing

| BiuL a răspuns:

La mine se vede doar la primele trei degete, la inelar si cel mic nu. din cate am citit eu e normal sa nu se vada la toata in timp, dispare ea singura dar daca dispare la degetul mare atunci ar putea fi vorba de o problema de sanatate.

| sickoffallthings a răspuns:

E perfect normal, daca se vede e mai grav ca cica ai lipsa de vitamine.

| anonim_4396 explică (pentru sickoffallthings):

Cam ciudat... Adica toata lumea aproape are aia acolo happy Toti oamenii care i-am vazut au lunula... De asta ma miram ca nu mi-a aparut.

| sickoffallthings a răspuns (pentru anonim_4396):

Bucurate asta inseamna ca ai un echilibru bun al vitaminelor.

| alinanicoleta99 a răspuns:

Faptul ca semiluna nu se vede la toate unghiile e normal. Nici la mine nu se vede.