| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va intreb de ce mie imi lipseste la unghii lunula ( pata aceea alba care seamana cu o semiluna)? O am doar la degetele mari si doar cuticulele mereu le rup, ba chiar am intrat si in carne vie ca sa ajung la lunula, dar degeabasad

1 răspuns:
| Veva a răspuns:

Buna.Din cauza inaintarii in varsta sau a unui stil de viata bazat pe excese alimentare, inima nu mai functioneaza la capacitatile ei maxime. Circulatia sangelui are si ea de suferit. La fel si lunelele care, pe masura ce imbatranim se reduc treptat pana la disparitie, incepand cu degetul mic si pana la cel mare. Atunci cand lunulele dispar de la degetul mare inseamna ca circulatia sangelui se afla intr-un stadiu critic. O unghie exagerat de scurta, vanata, ce nu prezinta lunule, semnaleaza prezenta unei boli de inima. Si cu cat unghia este mai scurta, cu atat boala este mai avansata.Asta am gasit pe net, eventual poti consulta un medic happy