| alex007_8928 a întrebat:

De ce nu imi apare semiluna (lunula) la toate unghiile? Deci am 15 ani si nu mi se vede semiluna decat la degetul mare si degetul aratator.si am vazut foarte multe persoane de varsta mea(si mai mari si mai mici) care li se vad... am vreo problema de sanatate? ce ar trebui sa fac ca sa mi se vada?
Si inca ceva: am nici dungi verticale pe unghii, ce inseamna?

Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| poechce a răspuns:

Am inteles ca acele linii de pe unghiile tale indica o alimentatie necorespunzatoare si dezechilibrata.
"Semiluna" indica starea inimii, tahicardia.
Daca vrei mai multe detalii, cauta-ma pe privat.

:*

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Faptul ca semiluna nu se vede la toate unghiile e normal. Nici la mine nu se vede.
Dungile verticale insa nu sunt normale, pot fi legate de o anemie sau un deficit de minerale. Du-te la medicul de familie care iti va face cateva analize si apoi iti va recomanda un regim alimentar bogat in factorii care sunt carentiali la tine acum.

cami
| cami a răspuns:

Stai putin... De ce sa-ti apara? Sa-ti indice o lipsa de calciu? Cand eram mai mica, stiu ca si eu aveam, le numeam "oite", credeam ca daca o sa le tai ( o data si-o data le venea vremea) am sa mor laughing... ce gand.