| AncaSiAtat. a întrebat:

Metode naturale de albire a dintilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

E o reteta veche cu rezultat vizibil. Normal dintii se freaca cu sare de bucatarie. Asta ajuta si la intarirea gingiei. Dupa aceea se freaca cu bicarbonat, acesta neutralizand sarea ramasa. Se clateste ulterior foarte bine gura. Succes!

| Lora_6439 a răspuns:

Ii poti freca cu lamaie, cu sare (asta daca nu ai carii) si sa mananci un mar pe zi, in special seara, inainte de culcare.

| ştrumf_8528 a răspuns:

- Tratament cu infuzie de menta. Peste 4-5 frunze de menta (izma) se toarna 100 ml de apa fierbinte (imediat dupa ce a clocotit) si se acopera vasul respectiv cu un capac cat mai etans. Se lasa jumatate de ora dupa care respectiva solutie se va folosi dupa spalarea pe dinti, clatindu-se gura de trei ori pe zi dupa fiecare masa.

- Bicarbonatul de sodiu.Seara, inainte de culcare, dupa ce ti-ai periat deja dintii (ca de obicei...batting eyelashes ) cu pasta de dinti si i-ati clatit, sa ii periati mai apoi timp de 3-5 minute cu bicarbonat de sodiu. Clatesti apoi bine gura cu apa multa. happy

- Clatire cu zeama de lamaie. Storci o lamaie peste care se adauga o cantitate egala de apa. tongue

- Decoct de busuioc. Intr-o cana de apa rece (200ml) pui 2 lingurite de frunze uscate de busuioc si se lasa la macerat 10 minute, apoi o pui pe foc si ii dai un clocot, il lasi acoperit 15 minute. Iti clatesti gura dupa fiecare spalare pe dinti.

- Sau. poti sa mananci multe mere tongue. Consuma cateva mere verzi pe zi, te va ajuta la curatarea si albirea dintilor.winking

Bafta kiss

| Aly_8868 a răspuns:

Naturale stiu decat sa dai cu sare dar iti recomand ca daca te speli dupa fiecare masa cu blend-amed vei avea un rezultat vizibil. Fundita? Te intreb pentru ca ar fi prima fundita!big grin.

| Elena321 a răspuns:

Metodele de albire a dintilor sunt:
- sa te speli de 6 ori pe zi pe dinti(va merge)
- sa te speli cu sare 4 min.
altele nu mai stiu. Dar acestea chiar merg le-am incercat eu!
te rog, da fundita!

| Carlene a răspuns:

Poi eu stiam ca sapalandu-te pe dinti cu pasta si sare se albesk dar nu cred ca este indicat... daca bei cafea nici macar nu ar trebui sa incerci pentru ca dinti tai nu vor fi niciodata de un alb perfect

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Sare de lămâi, sare obișnuită.
După ce bei ceai sau cafea să te clătești cu apă pentru a nu păta prea mult smalțul dinților.
Pa, pa.

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun sper sa te ajute

| pitikot04 a răspuns:

Freaca-ti dinti cu bicarbonat. pe mine ma ajuta foarte mult.