| AndraM_4349 a întrebat:

Metode de albire a dintilor, stiti?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna seara, bicarbonatul, sarea de bucatarie, si zeama de lamaie...dar nu abuza, sa nu risti a deteriora smaltul dintilor...o seara bunawave

6 răspunsuri:
| Vovy a răspuns:

Remedii naturale

Ia trei sau patru capsuni si zdrobeste-le intr-un castron pana devin pasta. Periaza dintii cu amestecul astfel obtinut de cel putin doua ori pe zi. Dantura va deveni alba si stralucitoare, dupa cateva saptamani de utilizare.

Frunzele de salvie sunt si ele remediul dintilor ingalbeniti. Se folosesc in acelasi mod ca si capsunile, dupa periajul zilnic obisnuit si mesele incarcate.

Coaja de portocale indeparteaza petele galbene de pe dintii si, dupa cateva saptamani, vei avea o dantura alba, stralucitoare si o respiratie proaspata.

Morcovii, merele, castravetii sau coaja de nuc sunt si ele remedii naturale pentru dintii ingalbeniti si inestetici.

Pentru a avea o dantura perfecta, poti introduce in dieta ta zilnica alimentele amare si astringente. Usturoiul are un astfel de efect, dar si sucul de lamaie sau mustarul.

Tratamentele naturale de pentru albirea dintilor ofera rezultate pe termen lung si intaresc dantura. Nu uita insa de igiena stricta a dintilor, periajul zilnic si controlul la stomatolog de doua ori pe an, pentru evitarea complicatiilor nedorite.

| GuUumitza a răspuns:

Incearca sa ii 'freci' cu otet de mere, ulei de masline sau coji de portocala[partea alba]

| krisss93 a răspuns:

Incearca cu bicarbonatwinking

| Flostar2010 a răspuns:

Bicarbonat. ieftin si eficient.

| KoLoreTaKo a răspuns:

Dupa ce te speli cu pasta de dinti te speli cu bicarbonat de sodiu alimentar